שתף קטע נבחר

צה"ל פוצץ מנהרת טרור בשטח ישראל

דובר צה"ל מסר כי נוטרלה מנהרת טרור חדשה מרצועת עזה, שאותרה סמוך לגדר המערכת והייתה בשלבי בנייה: "הצלחה מבצעית וטכנולוגית. המנהרה לא מהווה איום". ארבעה פלסטינים ששהו במנהרה נפצעו. לקראת הפיצוץ נפרסו סוללות כיפת ברזל בדרום. נתניהו: "אמרתי לכם שאנחנו עובדים על טכנולוגיה פורצת דרך"

 

 

פעולות נגד טרור המנהרות: דובר צה"ל מסר בצהריים (ב') כי כוחות פיקוד דרום פוצצו באופן יזום מנהרת טרור חדשה שהייתה בשלבי בנייה ואותרה בשטח ישראל סמוך לגדר המערכת בגבול רצועת עזה במרחב חאן יונס. בפיצוץ המנהרה נפצעו ארבעה פלסטינים ששהו בתוכה. הארבעה הועברו לטיפול בבית חולים בעזה. הם הוגדרו קודם לכן נעדרים. לא ידוע על הרוגים בפיצוץ.

 

הדי הפיצוץ נשמעו היטב באזור כיסופים. משטח הרצועה ניתן היה להבחין בפטריית עשן. "פעלנו באמצעות אמצעים טכנולוגיים שאפשרו לנו לאתרה", מסר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. "אנחנו אוחזים כעת במנהרה הזו והיא אינה מהווה איום".

  

 

בצה"ל אמרו כי עקבו זה תקופה אחר בניית המנהרה, שעוד לא הייתה מוכנה לפעולה, וכי זו "הפרה בוטה של ריבונות ישראלית שלא נאפשרהּ". על האמצעים הטכנולוגיים שאפשרו את הגילוי אין מפרטים בשל מגבלות צנזורה ורק מציינים כי "זו הצלחה מבצעית של יכולות שהתחלנו להפעיל לאחר צוק איתן. אנו ערוכים לכל תרחיש בהגנה ובפיקוד דרום, אך אין לנו כוונה להסלים את המצב. פעלנו בשטחנו בזמן שהצד השני מפר את הריבונות שלנו, כך שאין פה דילמה".  

 

לפי צה"ל, היישוב הסמוך ביותר למנהרה (כיסופים) - נמצא במרחק של יותר משני קילומטרים ממנה. דובר צה"ל מסר עוד כי מדובר באזור שבו טרם הוקם המכשול החדש ולא צפוי להיבנות בו כזה בזמן הקרוב. בימים האחרונים נפרסו בדרום סוללות כיפת ברזל לקראת פיצוץ המנהרה. לדבריו, "המועד של הפיצוץ נבע משיקולים מבצעיים". 

 

מוקדם יותר טענו הפלסטינים כי מדובר בתקיפה של חיל האוויר, אך בצה"ל דיברו על "פיצוץ מבוקר". גורמי צבא אמרו בשיחות עם תושבי עוטף עזה: "העלינו כוננות. לא יודעים לצפות מה תהיה התגובה".

פטריית העשן (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
פטריית העשן(צילום: בראל אפרים)


 

נתניהו: "טכנולוגיה פורצת דרך"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הטיל את האחריות על חמאס: "אמרתי לכם שאנחנו עובדים על טכנולוגיה פורצת דרך. היום איתרנו מנהרה והשמדנו אותה". עוד אמר נתניהו: "האחריות הראשונה של כל ממשלה היא לדאוג לביטחון אזרחיה. מי שמנסה לפגוע בנו, אנחנו פוגעים בו".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר מוקדם יותר: "אני רוצה לברך את צה"ל ואת פיקוד דרום על ביצוע מושלם של המשימה - שהיא גם תוצאה של יכולת מבצעית גבוהה וגם של פריצת דרך טכנולוגית משמעותית, שמאפשרת לנו להתמודד באופן הטוב ביותר עם איום המנהרות".

 

מחסומים של צה"ל באזור כיסופים אחרי פיצוץ המנהרה:

 (צילום: מתן צורי) (צילום: מתן צורי)
(צילום: מתן צורי)

 (צילום: מתן צורי) (צילום: מתן צורי)
(צילום: מתן צורי)

 

"המסר הוא ברור לכולם - אנחנו לא נסבול הפרת ריבונות ישראלית, ואני מדגיש שהפיצוץ המבוקר נערך בשטח שלנו", הוסיף שר הביטחון. "זו הייתה הפרה בוטה של הריבונות ושל כל הכללים המקובלים בין חברות, מדינות וארגונים שמכבדים את עצמם. זו ההוכחה שלמרות הפיוס הפלסטיני רצועת עזה נשארה ממלכת הטרור, ומבחינתנו האחריות היא ללא ספק של חמאס, השולט בעזה".

 

ליברמן הוסיף כי לישראל "אין שום עניין בהסלמה" והבהיר: "בשום שלב לא נשקף איום מאותה מנהרת טרור בבנייה לתושבי עוטף עזה. זיהינו אותה בזמן ועשינו את מה שהיינו צריכים לעשות בעיתוי הכי נכון".

 

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט התייחס גם הוא לנושא: "מדובר בהפרה חמורה של ריבונות ישראל. אויבי ישראל אינם חדלים לרגע בניסיונות לפגוע באזרחי ישראל. צה"ל הפיק את לקחי צוק איתן ופועל מודיעינית, טכנולוגית, הנדסית ומבצעית על מנת לסכל ניסיונות אלו ולהבטיח ביטחון לתושבי עוטף עזה".

 

ח"כ חיים ילין (יש עתיד) ביקש לחזק את צה"ל "בפעילותו המדויקת והחשובה אל מול המנהרה שאיימה על תושבי העוטף. חמאס בוחר בחושך של מנהרות ולא באור של התעשייה. צריך לפעול מולו בכל הכוח ולשמור על ביטחון התושבים והילדים בישראל. המכשול שצפוי לקום נגד תופעת המנהרות יאתר וישמיד את האיום ועד אז - חמאס יצטרך להבין שניתוב המשאבים שלו לטרור הם חסרי תועלת".

 

חרף פריסת מערכות כיפת ברזל, בשלב זה לא פורסמו הנחיות מיוחדות לתושבי היישובים הסמוכים לגדר הרצועה. עם זאת, רכזי הביטחון ביישובים התבקשו לגלות ערנות.

 

תושבת המועצה האזורית אשכול סיפרה: "בהתחלה חשבנו שמדובר בירי טילים. אלו היו פיצוצים ממש חזקים. נכנסתי לממ"ד על דעת עצמי. הקירות רעדו. אחר כך קיבלנו הודעה שלא מדובר בירי טילים".

 

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני: "אנו מברכים על פעילות צה"ל לסיכול המנהרה. כפי שהובטח לנו אחרי צוק איתן, צה"ל פועל בכל האמצעים נגד מנהרות הטרור. אנו זוכים למעטפת הגנתית מלאה, הן מהפעילות המבצעית היזומה לסיכול המנהרות והן מבניית המכשול התת קרקעי שמוקם באזורנו. אנו נמצאים בקשר שוטף עם גורמי הצבא ואין שינוי בהנחיות לתושבים, למעט הפסקת העבודות החקלאיות בסמיכות לגדר. שגרת החיים במועצה נמשכת".


פורסם לראשונה 30/10/2017 13:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
פטריית העשן שנצפתה
צילום: בראל אפרים
מומלצים