שתף קטע נבחר

שבעה מחבלים נהרגו בפיצוץ המנהרה, בהם מפקדים בכירים בג'יהאד האיסלאמי

שבעה הרוגים במנהרה שפוצץ צה"ל לא הרחק מכיסופים, בהם מפקד חטיבה בג'יהאד האיסלאמי וסגנו. כמו כן נהרג מפקד ביחידת עילית של חמאס שהגיע בכוח חילוץ. עוד 11 נפצעו. הג'יהאד האיסלאמי העלה כוננות: "זו הכרזת מלחמה מצד ישראל. נבחר כיצד להגיב". צה"ל הציב סוללות כיפת ברזל

 

 

 

הפלסטינים ברצועת עזה מדווחים הערב (יום ב') על שבעה הרוגים בפיצוץ מנהרת הטרור שחדרה לשטח ישראל, ליד כיסופים. בהרוגים: מפקד חטיבת מרכז הרצועה של הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי ערפאת מרשד וסגנו חסן אבו חסנין. כמו כן נהרג מפקד שטח בזרוע הצבאית של חמאס, השייך ליחידת העילית "הנוחבה", בפעולות חילוץ הלכודים במנהרה. עוד 11 מחבלים נפצעו. הג'יהאד האיסלאמי, שכנראה חפר את המנהרה, העלה כוננות, וטוען: "זו הכרזת מלחמה ברורה מצד ישראל. נבחר את אופי התגובה בשעות הקרובות".

 

המנהרה הייתה במעקב, העיתוי לפיצוץ לא-מקרי / רון בן ישי

 

אחד מהרוגי חמאס ()
אחד מהרוגי חמאס
 

מרואן אל-ארא, ההרוג השני מהזרוע הצבאית של חמאס  ()
מרואן אל-ארא, ההרוג השני מהזרוע הצבאית של חמאס

צה"ל הציב סוללות כיפת ברזל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צה"ל הציב סוללות כיפת ברזל(צילום: AFP)

סוללת כיפת ברזל שהציב צה"ל מחשש להסלמה (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
סוללת כיפת ברזל שהציב צה"ל מחשש להסלמה(צילום: רועי עידן)

כוחות צה"ל סמוך למקום הפיצוץ (צילום: AP) (צילום: AP)
כוחות צה"ל סמוך למקום הפיצוץ(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

לפי הערכות הן בישראל והן ברצועה, את המנהרה בנו פעילי הג'יהאד האיסלאמי - ארגון הטרור הפרו-איראני והגדול ברצועה אחרי חמאס. ארבעה הרוגים נמנים עם הזרוע הצבאית של הארגון, בהם מפקד החטיבה, סגנו ושני פעילים נוספים. שני הרוגים מהזרוע הצבאית של חמאס, מרואן אל-ארא ומיסבאח שבייר, אחד מהם הוא מחבל מיחידת העילית "הנוחבה".

 

הארגון לא קיבל אחריות רשמית לחפירת המנהרה אך איים כי הוא "בוחן את האפשרויות לתגובה על ההסלמה והתקופנות הישראלית". צה"ל הציב סוללות כיפת ברזל מחשש לירי רקטות ומצרים נמצאת בתמונה כדי לנסות ולהרגיע את המצב. בכירים מצרים שוחחו עם עמיתיהם הישראלים והפלסטינים בעזה כדי שלא להיגרר להסלמה.

 

בפיצוץ המנהרה כאמור נהרגו שישה פלסטינים, שלפי הדיווחים שניים מהם בני 25 ו-27, ותשעה נוספים נפצעו. מקור בעזה מסר ל-ynet כי שניים מההרוגים הם אנשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי וההרוג השלישי הוא מפקד שטח בזרוע הצבאית של חמאס, השייך ליחידת העילית "הנוחבה", שהגיע לחלץ את הלכודים במנהרה יחד עם פעילים נוספים, שנפצעו גם כן כנראה כתוצאה מקריסות משנה אחרי הפיצוץ. גם בזרוע הצבאית של חמאס מודים כי חלק מנפגעים הם אנשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי.

 

סמוך למקום הפיצוץ ()
סמוך למקום הפיצוץ

קרובי ההרוגים ברצועת עזה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
קרובי ההרוגים ברצועת עזה(צילום: רויטרס)
 

 

 

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

 

דובר הג'יהאד האיסלאמי דאוד שיהאב מסר הערב, מבלי לקחת אחריות רשמית על בניית המנהרה, כי "המנהרה הזאת היא חלק ממדיניות ההרתעה להגן על העם הפלסטיני. לא נהסס להגן על אדמתנו. התקיפה הישראלית שפגעה בקבוצה של לוחמים ואזרחים היא הסלמה מסוכנת ותוקפנות, וניסיון חדש לערבב את הקלפים. אנחנו בוחנים את כל האפשרויות כדי לא לאבד את האפשרות להגיב על התוקפנות הזאת".

 

יש לציין כי ארגון הטרור הזה לא השתמש מעולם במנהרה התקפית, גם לא במהלך מבצע צוק איתן. ההערכה הרווחת היא שלא היו ברשותו אז מנהרות התקפיות. עד כה חמאס שלט במנהרות החודרות לישראל, זולת אירוע חטיפת החייל גלעד שליט שבו היו מעורבים גם ארגונים קטנים יותר תחת חמאס.

 

מוקדם יותר בצהריים הודיע דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס: "פעלנו באמצעות אמצעים טכנולוגיים שאפשרו לנו לאתרה. אנחנו אוחזים כעת במנהרה הזו והיא אינה מהווה איום". בצה"ל נערכים לתגובה אפשרית של הג'יהאד האיסלאמי, שירה עד כה את הרקטה הרחוקה ביותר מאז מבצע צוק איתן, שנפלה באזור גן יבנה במאי 2015.

 

 

 

 

לפי צה"ל, היישוב הסמוך ביותר למנהרה (כיסופים) - נמצא במרחק של יותר משני קילומטרים ממנה. דובר צה"ל מסר עוד כי מדובר באזור שבו טרם הוקם המכשול החדש ולא צפוי להיבנות בו כזה בזמן הקרוב. בימים האחרונים נפרסו בדרום סוללות כיפת ברזל לקראת פיצוץ המנהרה. לדבריו, "המועד של הפיצוץ נבע משיקולים מבצעיים". חרף פריסת מערכות כיפת ברזל, בשלב זה לא פורסמו הנחיות מיוחדות לתושבי היישובים הסמוכים לגדר הרצועה. עם זאת, רכזי הביטחון ביישובים התבקשו לגלות ערנות.

 

גם מקורות ברצועת עזה מסרו ל-ynet כי לא ידוע עדיין באופן רשמי למי היה שייכת המנהרה ההתקפית, עם זאת לדבריהם התנהלות חמאס בנוגע לגילוי המנהרה הזאת שונה ביחס להתנהלותו בגילוי מנהרות חודרות אחרות שהיו שייכות לזרוע הצבאית שלו. המקורות הוסיפו כי השיח הדומיננטי כעת בעזה הוא שאכן מדובר במנהרה של הג'יהאד האיסלאמי אם כי אין לכך אישוש רשמי.

 

בצה"ל אמרו כי עקבו זה תקופה אחר בניית המנהרה, שעוד לא הייתה מוכנה לפעולה, וכי זו "הפרה בוטה של ריבונות ישראלית שלא נאפשרהּ". על האמצעים הטכנולוגיים שאפשרו את הגילוי אין מפרטים בשל מגבלות צנזורה ורק מציינים כי "זו הצלחה מבצעית של יכולות שהתחלנו להפעיל לאחר צוק איתן. אנו ערוכים לכל תרחיש בהגנה ובפיקוד דרום, אך אין לנו כוונה להסלים את המצב. פעלנו בשטחנו בזמן שהצד השני מפר את הריבונות שלנו, כך שאין פה דילמה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הטיל את האחריות על חמאס: "אמרתי לכם שאנחנו עובדים על טכנולוגיה פורצת דרך. היום איתרנו מנהרה והשמדנו אותה". עוד אמר נתניהו: "האחריות הראשונה של כל ממשלה היא לדאוג לביטחון אזרחיה. מי שמנסה לפגוע בנו, אנחנו פוגעים בו".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר מוקדם יותר: "אני רוצה לברך את צה"ל ואת פיקוד דרום על ביצוע מושלם של המשימה - שהיא גם תוצאה של יכולת מבצעית גבוהה וגם של פריצת דרך טכנולוגית משמעותית, שמאפשרת לנו להתמודד באופן הטוב ביותר עם איום המנהרות".

 

שלשום שיגר ראש מפקדת התיאום והקישור, האלוף יואב (פולי) מרדכי איום לעבר חמאס בעקבות איום מנהרות הטרור. בפוסט שפורסם ב"אלמונסק", עמוד הפייסבוק של מתפ"ש בערבית, כתב: "פעם נוספת מתברר שאין אור בסוף מנהרות של חמאס.

 

"מחבל מגדודי אל-קסאם גילה את האמת המרה הזאת בצפון רצועת עזה וייתכן כי ישנם אחרים שהיו עמו במנהרה שלכודים עכשיו בין ההריסות וגורלם לא ידוע. אמרנו שוב ושוב כי המנהרות הן מנהרות מוות. עצתנו לכם עזתים יקרים - התרחקו מהמנהרות - לא תמצאו שם דבר זולת מוות #אין אור בסוף מנהרות חמאס".


פורסם לראשונה 30/10/2017 16:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המח"ט בג'יהאד האיסלאמי שנהרג בפיצוץ המנהרה
מומלצים