שתף קטע נבחר

ציפורי הצפארי יפונו ממתחם הלונה הפארק בת"א

בעקבות הפרסום ב-ynet על העברת תוכים מהצפארי למתחם הלונה פארק בת"א פנה חבר מועצת העירייה ראובן לדיאנסקי להנהלת מרכז הירידים בבקשה לבדיקת חוקיות החזקת החיות במתחם. הנהלת מרכז הירידים הורתה לזכיין "עיר השעשועים" לפנות מייד את הציפורים והכלובים בטענה כי הדבר נעשה ללא היתר והביעה חשש לפגיעה במבקרים ובציפורים

 

 

הנהלת מרכז הירידים בתל אביב הורתה לזכיין "עיר השעשועים" לפעול לפינוי מיידי של עשרות הציפורים והכלובים ממתחם הלונה פארק בתל אביב, לאחר שהועברו מהצפארי.

 

לפני כשבועיים סגר הצפארי בגני יהושע את שעריו לאחר 23 שנות פעילות, והעבודות להריסת הכלובים בעיצומן. בתחילת השבוע פורסם לראשונה ב-ynet כי חלק מבעלי הכנף של הפארק הוכנסו לכלובי ברזל שהוצבו בכניסה למתחם הלונה פארק בת"א.

 

אורחים בפארק הופתעו לגלות עשרות תוכים גדולים כלואים בכניסה לפארק השעשועים תחת כיפת השמיים, חשופים לצעקות וקריאות שמחה של ילדים שנמצאים על מתקני השעשועים. המבקרים טענו כי התוכים נרטבו מהגשמים וכי הם חשופים לרוחות.

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

הנהלת מרכז הירידים: העברת החיות נעשתה ללא היתר

בעלי הכנף הועברו למתחם ה"לונה פארק" כיוון שחברת הניהול, "עיר השעשועים", היא שהפעילה את הצפארי, שסגר את שעריו. בעקבות הפרסום ב-ynet פנה ראובן לדיאנסקי, חבר מועצת העיר ת"א וממונה על תחום איכות הסביבה, טבע עירוני ורווחת בעלי חיים, למנכ"ל חברת הירידים בתל אביב, המשכירה את המתחם לחברת עיר השעשועים, במטרה לבדוק אם העברת החיות התבצעה בהתאם להסכמי הזיכיון.

 

ביום שני ערכו נציגי מרכז הירידים והקונגרסים בישראל סיור במקום, ואתמול (שלישי) פנו ל"עיר השעשועים" וציינו כי העברת הכלובים עם בעלי הכנף שפונו מהצפארי נעשתה ללא היתר תוך הפרה יסודית של הסכם הזיכיון להפעל הלונה פארק. לטענת החברה, הדבר עלול לסכן את שלומם ובריאותם של המבקרים באזור.

 

בחברה הבהירו כי תיתכן גם פגיעה חמורה בזכויות בעלי החיים המוחזקים בכלובים במתחם והורו לזכיין לפנות עד סוף השבוע את בעלי הכנף והכלובים משטח הלונה פארק.  

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

מבדיקת ynet התברר כי מספר כלובים הוצבו בכניסה ללונה פארק וכמה אחרים נבנו על מדשאות בתוך הפארק. אחד מעובדי המקום העיד כי במסגרת עבודתו הוא נדרש לעמוד ליד הכלובים כדי לוודא שילדים לא מתגרים בציפורים.

 

הווטרינר ד"ר עמיר מאורר, שבחן את ממצאי התיעוד של ynet, ציין כי "חובה לספק כלובים שימנעו כל אפשרות של הירטבות בעלי החיים בגשם והטל. חובה לספק גג עליון ולמנוע הרטבה גם מהצדדים ברוח צידית", הוא מדגיש. "הסכנה היא היפותרמיה, אובדן חום הגוף עד פגיעה בתפקודים פנימיים ואף מוות''. על פי העולה מהצילומים, "אין שום אמצעים או אביזרים בכלוב שמאתגרים את התוכים אינטלקטואלית".

 

 (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

 

לדיאנסקי ,המכהן כחבר ועדת השימושים של גני יהושע וגם כחבר דירקטוריון במרכז הירידים בתל אביב, הוא שהוביל לסגירת הצפארי במתכונתו הנוכחית. הוא ציין כי חברת מרכז הירידים "פעלה באופן מהיר וברגישות הראויה למצבם של בעלי החיים".

 

בעבר נאבקו ארגונים למען בעלי חיים לסגירת המקום ודרשו לשחרר את מאות הציפורים המוחזקות שם. כמו כן נטען כי התרבותה בישראל של המאינה ההודית, שהיא מין פולש, נבעה מבריחה של מספר פרטים מפארק הציפורים. במהלך השנים נגנבו מהצפארי כמה וכמה ציפורים אקזוטיות. חלקן הושבו למקום בעקבות התערבות המשטרה, שאיתרה את הגנבים.

 

במכרז החדש להפעלת מקום עם בעלי כנף, שצפוי להתפרסם בשבועות הקרובים, ישתתפו גם אנשי מקצוע מתחום בעלי החיים והגנת הסביבה ולא רק משפטנים. תוקף הזיכיון עדיין לא נקבע סופית, אולם הוא יובא לאישור מועצת עיריית תל אביב. אחד מתנאי ההפעלה המסתמנים הוא התחייבות של היזם שלא לכלוא את בעלי הכנף בכלובים, אלא ליצור אזורי קינון שיהיו יחסית פתוחים.  

 

בחברת "עיר השעשועים" בחרו שלא להגיב לפניית ynet.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
צפארי ציפורים לונה פארק
צילום: מוטי קמחי
מומלצים