שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

צנרת התכנון: שטחים פתוחים ניצלו, בינתיים

נעצרו שתי תוכניות לבניית אלפי יחידות דיור ומרכזי מסחר ותעסוקה על השטחים החקלאיים ליד לוד ואופקים - אבל בחברה להגנת הטבע מציינים כי זו רק טיפה בים התוכניות לבנייה בשטחים הפתוחים ליד ערים ברחבי הארץ. עוד במדור: 750 דירות חדשות באשדוד, אזור תעשייה חדש בכסייפה ומבנה היסטורי בחיפה שניצל מהריסה

תמרור עצור לשתי תוכניות משמעותיות שנועדו לאפשר בנייה מאסיבית בשטחים פתוחים הצמודים לערים. הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) ביטלה היום (ד') תוכנית לבניית כ-11 אלף יחידות דיור ממערב לעיר לוד, שתוכננו על שטחים חקלאיים של המושב הסמוך. בנוסף, בית המשפט העליון הותיר על כנו צו ביניים לעצירת תוכנית לבניית כ-10,000 יחידות דיור ממזרח לעיר אופקים, המתוכננת על השטחים החקלאיים של המושבים הסמוכים.

 

התוכנית בלוד (תמל 1053) קודמה על ידי החברה הממשלתית דירה להשכיר. היא כוללת 11,158 יחידות דיור על כ -1,687 דונם, בשטחים החקלאיים של המושב ניר צבי הסמוך. לתוכנית הוגשו התנגדויות של תושבי המושב וכן של החברה להגנת הטבע, שטענה כי התוכנית פוגעת בשטחים הפתוחים בשולי העיר ובאה על חשבון התחדשות עירונית וחיזוק המרקם העירוני הקיים.

 

עוד נטען, כי התוכנית קודמה במסלול מהיר וכי היא סותרת את תוכנית המתאר המחוזית, המייעדת את השטח לאזור חקלאי ונוף כפרי פתוח. כמו כן נטען, כי תוכנית המתאר הכוללנית לעיר כוללת תוספת של כ-15 אלף יחידות דיור בתוך גבולותיה ולפיכך מייתרת בנייה נוספת בשוליה.

 

לוד. תוכנית המתאר לעיר כוללת 15 אלף יחידות דיור בתוך גדולות העיר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
לוד. תוכנית המתאר לעיר כוללת 15 אלף יחידות דיור בתוך גדולות העיר(צילום: ירון ברנר)

המתכנן אסף זנזורי מהחברה להגנת הטבע מסביר, כי למעשה, הוועדה נעתרה לבקשת היזמים לבטל את התוכנית לעת עתה אך רוב הסיכויים כי תופקד מחדש לאחר שיגיעו להסכמות עם התושבים. "התוכנית אושרה בהליכי תכנון מהירים בוותמ"ל, אולם ראוי כי תוכנית כה גדולה תעבור בוועדה המחוזית ותיקח בחשבון את ההשפעה הסביבתית", הוא מסביר.

 

באופקים, בית המשפט העליון החליט להותיר על כנו צו ביניים שהוציא נגד השלמת הליכי התכנון של תוכנית בנייה רחבת היקף על השטחים החקלאיים השייכים למושבים יתיר, כרמל ומעון צביאל, וזאת עד שתתקבל החלטה בעתירה שהגישו תושבי המושבים נגד התוכנית.

 

התוכנית כוללת כ-9,920 יחידות דיור וכ-500 מ"ר שטחי מסחר ותעסוקה, בשטח של כ-6,500 דונם. בעתירה שהגישו התושבים, מודגש כי השטח עליו חלה התוכנית משמש כיום לגידולים חקלאיים בהיקף נרחב שמשמשים כמקור פרנסתם היחיד והם הציעו שטחים חלופיים על אדמותיהם לתוכנית. "זהו אסון חקלאי ומשקי, זהו אסון לזהות, לרמת החיים של הישובים, זהו אסון כלכלי-חברתי, זהו אסון סביבתי ואקולוגי", נטען בעתירה.  

הדמייה לתוכנית באופקים. "יש בתחומי העיר מספר תוכניות מאושרות שלא מומשו" (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל) (הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)
הדמייה לתוכנית באופקים. "יש בתחומי העיר מספר תוכניות מאושרות שלא מומשו"(הדמיה: רשות מקרקעי ישראל)

בית המשפט העליון הוציא צו ביניים נגד השלמת התוכנית אולם המועצה האזורית הגישה בקשה לביטול הצו, בתמיכת שר האוצר והוותמ"ל. בתשובת העותרים נגד התוכנית התברר כי למעשה, מתוכנן אזור תעשייה ותעסוקה גדול בתוך תחומי העיר, כך שביחד מדובר בכמעט מיליון מ"ר למסחר, תעשייה ותעסוקה.

 

עוד טענו העותרים, כי שטחים גדולים המיועדים להקמת מבני מגורים בתוך המרקם העירוני הבנוי, שלא נוצלו עד היום. כאמור העליון דחה את הבקשה לביטול הצו, אבל הסכים להקדים את הדיון בעתירה.

שדה חיטה ליד אופקים (צילם: שלמה אברמוביץ') (צילם: שלמה אברמוביץ')
שדה חיטה ליד אופקים(צילם: שלמה אברמוביץ')

תירס הגדל באזור אופקים (צילם: שלמה אברמוביץ') (צילם: שלמה אברמוביץ')
תירס הגדל באזור אופקים(צילם: שלמה אברמוביץ')
 

בחברה להגנת הטבע מוסיפים, כי מדובר בבעיה כוללת, הנובעת מהתמקדות בקיצור הליכי התכנון באמצעות מסלול הותמ"ל במטרה לפתור את משבר הדיור, תוך פגיעה במערך האיזונים והבלמים באופן קבלת ההחלטות התכנוניות. "המקרה של אופקים מאוד דומה ללוד מבחינת פרוור ובניית ערי לווין, שאין בהן צורך מכיוון שיש בתחומי העיר מספר תוכניות מאושרות שלא מומשו", מציין זנזורי.

 

"חלק גדול מאוד מתוכניות הותמ"ל מתוכננות בשטחים פתוחים בשולי העיר כי קל יותר לאשר אותן, אבל בנייה בתוך המרקם העירוני היא הרבה יותר נכונה", הוא מוסיף. "הכוונה היא להתחדשות עירונית ולבנייה בשטחים קטנים שממתינים ריקים, אבל 200 יחידות דיור פה ו-300 יחידות דיור שם, נשמעים הרבה פחות טוב מ-10,000 יחידות דיור. למעשה, לוקחים עכשיו שטחים שצריך לשמור לדורות העתידיים ולפתח רק עוד 20-30 שנה".

 

750 דירות חדשות באשדוד

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה דרום החליטה לאחרונה להפקיד תוכנית להקמת מתחם של כ-750 יחידות דיור באשדוד, לצד שטחי מסחר ומבני ציבור. התוכנית חלה על שטח של כ-63 דונם ברובע ט"ו, במתחם שבין מפגש שדרות גורדון ושדרות רוטשילד לבין רחוב חנה רובינא.

 

 (הדמיה: משרד תיק פרויקטים ז.ט. בע"מ.) (הדמיה: משרד תיק פרויקטים ז.ט. בע
(הדמיה: משרד תיק פרויקטים ז.ט. בע"מ.)

התוכנית כוללת מבני מגורים של 11 עד 27 רומות, המשלבים בקומות הקרקע שטחי מסחר ומבני ציבור כמו גני ילדים. בנוסף היא כוללת שטחים ציבוריים לשירותי חינוך, קהילה, דת ותרבות, וכן פארק ציבורי בשטח של 17.5 דונם במרכז המתחם.

 

התוכנית הוגשה על ידי רשות מקרקעי ישראל ונערכה על ידי האדריכל אסף שקד ממשרד תיק פרויקטים ז.ט. בע"מ. יו"ר הוועדה המחוזית דרום, דוד לפלר ציין כי "התוכנית הינה חלק ממדיניות הוועדה המחוזית בשיתוף הרשות המקומית, לעיבוי השטח העירוני באשדוד כדי לשמור על השטחים הפתוחים".

 

אזור תעשייה חדש בכסייפה

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מחוז דרום אישרה למתן תוקף את התוכנית להקמת אזור תעשייה במועצה האזורית כסייפה בנגב, הכוללת שטח של כ-116 אלף מ"ר. מדובר על שטח מצפון ליישוב, ממערב לתוואי רכבת באר שבע-ערד. התוכנית מציעה ייעודים שונים בקרקע, כ-1,970 מ"ר מיועדים עבור מבני ציבור, כ-79,926 מ"ר מיועדים לתעסוקה.

 

בין השימושים המתוכננים במקום: תעשייה קלה, מוסכים, בתי מלאכה, שירותים וטריניים, בתי אריזה, מבני ציבור, מתקנים הנדסיים, שטחים חלקאיים וכן גן אירועים. התוכנית היא במסגרת תוכנית החומש לפיתוח כלכלי חברתי ביישובים הבדואים בנגב, שמקדמת הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב. מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, יאיר מעיין, מסר כי "הרשות רואה חשיבות רבה בהעלאת שיעור המועסקים בקרב האזרחים הבדואים ובמיוחד שילוב נשים בדואיות במעגל התעסוקה".

 

תוכנית מתאר לעיר טירה

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מרכז שבמינהל התכנון, אישרה תוכנית מתאר כוללנית לטירה, הכוללת תוספת של כ-9,000 יחידות דיור, שתיתן מענה להיקף אוכלוסייה של כ-38 אלף איש. כיום מתגוררים בעיר כ-26.5 אלף תושבים בכ-3,500 דירות. בנוסף כוללת התוכנית 216 אלף מ"ר שטחי תעסוקה, 48 אלף מ"ר שטחי מסחר וכ-275 אלף מ"ר שטחים למוסדות ציבוריים.

 

עוד נקבע כי במסגרת הפיתוח, תיעשה הרחבה משמעותית של אזור התעסוקה בין כביש 6 וכביש 444. כמו כן, תוקם תחנת רכבת במסגרת פרויקט המסילה המזרחית. התוכנית נערכה בהובלת מנהל התכנון בשיתוף עם לשכת תכנון מחוז מרכז, עיריית טירה ומשרדי ממשלה וגופים ציבוריים נוספים, ותוכננה על ידי צוות תכנון רב תחומי בראשות האדריכל דסמונד קפלן אדריכלים.

 

מבנה היסטורי בחיפה ניצל מהריסה

בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל לאחרונה עתירה של המועצה לשימור אתרים וביטל החלטה של ועדת ערר המקומית, להריסת מבנה בעל ערך היסטורי ואדריכלי בחיפה במסגרת תמ"א 38. מדובר במבנה שתוכנן ונבנה בשלהי שנות ה-30 של המאה הקודמת על ידי האדריכל החיפאי שמואל רוזוב.

 

העתירה הוגשה על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל באמצעות עורכי הדין גדעון קורן ואמיתי דוד ממשרד גדעון קורן ושות'. סגן נשיא בית המשפט המחוזי, השופט אברהם אלקיים, קיבל את טענות לשימור וקבע בין השאר, כי ועדת הערר התעלמה לחלוטין משאלת השימור ומסקר שימור שנערך, שהמליץ לא להרוס את המבנה על המוטיבים הייחודים המאפיינים אותו.

 

עוד קבע בית המשפט, כי בכל מקום שמבקשים הריסת מבנה במסגרת תמ"א, במתחם המוגדר לשימור, יש לבחון את הנושא לעומק ובזהירות, האם הוא מיועד לשימור, והאם יש לו ערך אדריכלי או ערך היסטורי, ואין להסתפק בהיעדרו של המבנה מרשימות השימור העירוניות. לדברי באי כוחם של העותרים, "לפסיקת בית המשפט יש השלכות על מתחמים רבים בחיפה, ובכל הארץ, המוגדרים כמתחמים לשימור, אך נהרסים אט אט על ידי יזמים, בהיעדר הגנה ראויה מצד העיריות ומוסדות התכנון".

 

התחדשות עירונית בתל אביב

קבוצת גבאי הודיעה, כי נבחרה על ידי דיירים לביצוע ארבעה פרויקטים חדשים בתחום ההתחדשות העירונית, במסגרת תכנית הרובעים בתל אביב. בסך הכל צפויה החברה להקים כ-140 יחידות דיור בהקעה של כ-210 מיליון שקל. מחירי הדירות צפוי לעמוד על כ-50 אלף שקל למ"ר, כאשר דירת 3 חדרים צפויה להתחיל במחיר של כ-3.5 מיליון. בחברה ציינו כי רוב הדיירים בכל הפרויקטים חתמו על החוזים והתוכניות נמצאות בשלבי הגשה לוועדות בעירייה.

 

 (הדמיה: קון וסרמן) (הדמיה: קון וסרמן)
(הדמיה: קון וסרמן)

בין הפרויקטים: הריסת בניין עם 28 דירות ברחוב לואי מרשל והקמת בניין עם 48 דירות, הריסת בניין עם 28 דירות ברחוב דניאל פריש והקמת בניין עם 48 דירות, הריסת בניין עם 17 דירות ברחוב ז'בוטינסקי והקמת בניין עם 30 דירות וכן פרויקט ברחוב יהודה מכבי, הכולל קומפלקס של שני בניינים - אחד מהם ייהרס וייבנה במקומו בניין חדש והשני יחוזק ותבנה בו קומת מסחר של כ-300 מ"ר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילם: שלמה אברמוביץ'
שדה חיטה סמוך לאופקים
צילם: שלמה אברמוביץ'
מומלצים