שתף קטע נבחר

צו מעצר בינלאומי הוצא לנשיא קטלוניה שנמלט לבלגיה

בית המשפט העליון בספרד דורש להסגיר את הנשיא המודח וארבעה משריו שברחו לבלגיה על רקע האשמתם בהמרדה ובהסתה בשל הכרזת עצמאות קטלוניה. פוג'דמון מסר רק זמן קצר לפני כי עדיין יתמודד בבחירות שיתקיימו בחבל ב-21 בדצמבר: "אפשר לנהל קמפיין מכל מקום"

 

צו מעצר אירופי נגד מנהיג קטלוניה המודח קרלס פוג'דמון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
צו מעצר אירופי נגד מנהיג קטלוניה המודח קרלס פוג'דמון(צילום: EPA)

בית המשפט העליון בספרד הוציא אמש (יום ו') צו מעצר בינלאומי לנשיא קטלוניה המודח, קרלס פוג'דמון, וסירב לאפשר לפוליטיקאי שנמלט בימים האחרונים לבלגיה להעיד באמצעות שיחת וידאו. צו המעצר הוגש לידי הרשויות בבלגיה, ובבריסל אמרו כי "ילמדו את משמעות צו המעצר הספרדי". ההודעה הדרמטית הגיעה רק זמן קצר לאחר שפוג'דמון, שעזב את ספרד בעקבות הכרזתו החד-צדדית על עצמאות קטלוניה לפני כשבוע - הכרזה שגררה שלילת האוטונומיה, פירוק הפרלמנט של חבל הארץ והליכים משפטיים נגד מנהיגיו – כי הוא עדיין יתמודד בבחירות המקומיות והחשובות שייערכו ב-21 בדצמבר.

המונים מפגינים מחוץ לבניין העירייה בברצלונה על רקע מעצר מנהיגי החבל (צילום:AFP) (צילום:AFP)
המונים מפגינים מחוץ לבניין העירייה בברצלונה על רקע מעצר מנהיגי החבל(צילום:AFP)

 (צילום:EPA) (צילום:EPA)
(צילום:EPA)

 (צילום:רויטרס) (צילום:רויטרס)
(צילום:רויטרס)

פוג'דמון שלשום בבריסל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פוג'דמון שלשום בבריסל(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בנוסף לפוג'דמון, הוצא צו מעצר יבשתי גם לארבעה מבין שריו לשעבר, שגם הם כולם שוהים בבלגיה מאז נודע שיש כוונה להגיש נגדם כתבי אישום, כך נמסר בהודעה רשמית של בית המשפט העליון בספרד. בלגיה היא אחת מבין קומץ מדינות באיחוד האירופי המאפשרת מקלט מדיני. העליון הספרדי הוציא גם צווי חיפוש בינלאומיים כדי להתריע בפני האינטרפול במקרה שפוג'דמון ואנשיו יברחו גם מבלגיה. עורך דינו של פוג'דמון מסר כי הוא ייאבק בהסגרה לספרד אך בשלב זה לא יבקש מקלט מדיני בבלגיה.

 

עוד לפני פרסום צו המעצר הבינלאומי נגדו, הנשיא הקטלאני המודח והנמלט התעלם מצו נוסף שהוצא לו בספרד שדורש את חזרתו למדינה כבר שלשום כדי לענות על שאלות בית המשפט בנוגע לחשדות נגדו בגין המרדה, הסתה ושימוש בלתי ראוי בכספים ציבוריים. תשעה מבין חברי הקבינט המודח הושארו שלשום במעצר בזמן שהחקירה נמשכת.

שרים בממשלת קטלוניה המודחת, שלשום במדריד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שרים בממשלת קטלוניה המודחת, שלשום במדריד(צילום: רויטרס)
 

 (צילום:AFP) (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

 (צילום:AFP) (צילום:AFP)
(צילום:AFP)

 (צילום:EPA) (צילום:EPA)
(צילום:EPA)
עורך דינו של פוג'דמון מסר מוקדם יותר אתמול כי "הוא לא סומך על מערכת המשפט בספרד", אך מרשו יהיה מוכן לענות על שאלות בתי הדין בבלגיה ולשתף עימם פעולה.

 

"אני מוכן להיות מועמד, וזה אפשרי לנהל קמפיין מכל מקום", מסר אתמול פוג'דמון לתחנת הטלוויזיה הבלגית RTBF בנוגע לבחירות הבזק שעליהן הכריז ראש הממשלה מריאנו ראחוי כאשר הדיח את ראשי קטלוניה בשבוע שעבר. "אנו מחשיבים את עצמו כממשלה לגיטימית. חייבת להיות המשכיות וצריך להגיד לעולם מה קורה בספרד. לא ייתכנו בחירות ניטרליות, עצמאיות ונורמליות אם כל הממשלה יושבת בכלא".

 

שלשום כאמור הורה העליון בספרד להשאיר במעצר שרים בממשלת קטלוניה המודחת, אחרי שהתייצבו להעיד במדריד על האישומים נגדם בגין ההמרדה.

 

"הנאשמים שיחקו תפקיד מרכזי בהנעת תהליך הפרישה, שתוכנן בקפידה, והתגברו על מכשולים שונים שהיו עשויים לגרום להם לסטות מיעדם הסופי", אמרה שלשום השופטת בהחלטתה לעצור את השרים הקטלאנים. היא אמרה כי הנאשמים חייבים להישאר במעצר מחשש שהם ישמידו ראיות לקראת משפטם.

 

ראש ממשלת ספרד מריאנו ראחוי הדיח ביום שישי שעבר את פוג'דמון וממשלתו והעביר את הסמכויות השלטוניות למדריד, שעות אחרי הכרזת העצמאות החד-צדדית של קטלוניה. עורך דינו של פוג'דמון בבלגיה אמר כי מרשו לא יחזור לספרד כל עוד האקלים הפוליטי "לא טוב" – אך ישתף פעולה עם מערכת המשפט ולא יתנגד למעצר.

 

20 מחברי הממשלה הקטלאנית המודחת זומנו לשני בתי משפט במדריד כדי להעיד על חלקם במשאל העם ב-1 באוקטובר, שהתקיים בניגוד לאישור ממשלת ספרד, והוביל להכרזת עצמאות חד צדדית מספרד. 15 חברים הגיעו. כאמור, פוג'דמון וארבעה מהשרים המודחים נמצאים בבלגיה.


פורסם לראשונה 03/11/2017 21:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
בבלגיה. קרלס פוג'דמון
צילום: רויטרס
מומלצים