שתף קטע נבחר

ארדן נגד חוק "נתניהו 2": "לסכם חקירה אך לא לפרסם"

השר לביטחון הפנים הודיע כי הוא מתנגד לחוק לאיסור המלצת משטרה - אבל הבהיר כי הוא מצדד במניעת פרסום פומבי

השר ארדן. מתנגד להצעת החוק (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
השר ארדן. מתנגד להצעת החוק(צילום: אוהד צויגנברג)

השר לביטחון הפנים מתייצב לצדו של היועץ המשפטי לממשלה ואל מול חברו לליכוד בנוגע לחוק "נתניהו 2". השר גלעד ארדן הודיע הבוקר כי הוא מתנגד לחוק איסור המלצה או חוות דעת של רשות חוקרת, כפי שהוגש בנוסחו הנוכחי על ידי מציעו, ח"כ דודי אמסלם מהליכוד.

 

לדעת השר ארדן איסור כזה מנוגד למהות עבודת המשטרה והחוקרים ויש להתנגד לו. השר לביטחון הפנים סבור כי אין דרך לסיים חקירת תיק ולהעבירו להחלטת הפרקליטות מבלי שהחוקרים יצרפו אליו את עמדתם המקצועית והערכתם לגבי הראיות שנאספו על ידם. ארדן מקבל בכך את עמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כפי שפורטה ונומקה בחוות דעתו לקראת הישיבה היום.

 

עם זאת, בנוגע לפרסום סיכום החקירה ארדן מצדד בהצעה וסבור כי אכן יש למנוע פרסום פומבי של סיכום החקירה. לדעתו, הפרסום עלול ליצור דימוי מטעה לחשודים עוד לפני שהגורם המוסמך קבע אם יש להגיש כתב אישום בעניינם ולכן הוא סבור כי יש לקבוע איסור בנושא הפרסום.

 

בסוף השבוע הגיש היועמ"ש את חוות דעתו הרשמית על החוק לאיסור המלצות משטרה - ובו הוא מבהיר כי הוא מתנגד לו בחריפות. חוות הדעת הוגשה לקראת הדיון בוועדת השרים לחקיקה. היועץ הסביר כי בהצעה יש פגיעה ממשית בעבודת רשויות אכיפת החוק וביכולתן למלא את תפקידן במקצועיות וביעילות, באופן שיפגום ביכולת להגיע לחקר האמת ולהביא עבריינים לדין, ובאופן שיגרום להתמשכות מיותרת של הליכי החקירה ולעינוי דין.

 

"עבודת החקירה המתבצעת על ידי המשטרה מחייבת את החוקרים להעריך את הראיות המצויות ברשותם - הזיקה שלהן לעבירות הנחקרות, היכולת להתבסס עליהן בהיבטי קבילות, מהימנותם של העדים וכיוצא באלה", הוסבר בחוות הדעת. "קביעת השלב שבו ניתן להפסיק את פעולות החקירה ולהעביר את החומרים לפרקליטות או לתביעה לשם קבלת החלטה בדבר סגירת התיק או הגשת כתב אישום מחייבת הערכה של החוקר אם חומר הראיות שנאסף יכול לבסס תשתית ראייתית להגשת כתב אישום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים