שתף קטע נבחר

התרופה המוכרת שמעלה את הסיכון לסרטן הקיבה ב-250%

מחקר בריטי חדש חושף את הסכנה הטמונה בתרופה הפופולרית אומפרזול (שמוכרת בישראל בשמות "אומפרדקס" ו"לוסק"). התרופה, שמשמשת כטיפול נגד כיבי קיבה וכטיפול משלים נגד החיידק הליקוברטר פילורי, נמצאה כמעלה פי 2.5 את הסיכון לחלות בסרטן קיבה, ועד פי 8 כשהיא נלקחה יותר משלוש שנים

היא אחת התרופות הפופולריות ביותר בעולם, אבל עכשיו התגלה כי היא טומנת בחובה סכנה מוחשית: התרופה אומפרזול (המוכרת בישראל גם כ"לוסק" ו"אומפרדקס") נמצאה כמגבירה פי 2 ויותר את הסיכון לסרטן הקיבה, כך מגלה מחקר חדש.

 

אומפראזול שייכת למעכבי משאבות פרוטונים (PPI) - קבוצת תרופות המדכאות את יצירת החומצה בקיבה. אצל הסובלים מכיב קיבה וצרבת יש צורך להפחית את יצירת החומצה, מחשש לפציעה של רירית הקיבה שגורמת לא רק כאבים וסבל, אלא לסכנת דימום קטלנית.

 

מחקרים קודמים כבר הראו שאנשים שסובלים מכיב קיבה בשל החיידק הליקובקטר פילורי ונוטלים תרופות ממשפחת ה-PPI, נמצאים בסיכון גבוה למצב טרום סרטני בקיבה בשם "אטרופיק גסטריטיס".

 

תרופה פופולרית לכיב קיבה (אולקוס) (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
תרופה פופולרית לכיב קיבה (אולקוס)(צילום: shutterstock)

במחקר חדש, שנערך ע"י חוקרי ה-University College בלונדון ופורסם בכתב העת Gut, נבדקו 63,397 מבוגרים שטופלו בשילוב שלוש התרופות נגד הליקובקטר פילורי – שתי אנטיביוטיקות ותרופה ממשפחת ה-PPI.

 

לאחר שנמצא כי החיידק הוכחד, החוקרים עקבו אחר הנבדקים במשך 7 שנים וחצי, במהלך תקופה זו 3,271 מהם המשיכו ליטול את התרופות ממשפחת ה-PPI למשך שלוש שנים בממוצע, בעוד ש-21,729 הנותרים השתמשו בתרופה חלופית ממשפחת H2 Blockers.


 (איור: shutterstock) (איור: shutterstock)
(איור: shutterstock)

 

מתוך 63,397 האנשים שטופלו בשלוש התרופות נגד החיידק הליקובקטר, 153 לקו בסרטן הקיבה. אולם אלה שנטלו PPI, היו בסיכון גבוה פי 2.44 ללקות בסרטן הקיבה, בהשוואה לאלה שנטלו תרופות ממשפחת H2 Blockers.

 

ככל שהתארך השימוש בתרופות ה-PPI, כך גבר הסיכון לסרטן הקיבה: שימוש יומי בתרופות הללו הגביר את הסיכון עד פי 8 כשנלקחו יותר משלוש שנים.

 

החוקרים ציינו כי מדובר במחקר תצפיתי, כך שקשה לקבוע חד משמעית שהתרופות הן אלה שגרמו לסרטן הקיבה. עם זאת, מדובר לדבריהם באות אזהרה שלא היה ידוע בעבר.

 

"התרופה בטוחה בשימוש קצר טווח"

"מעכבי משאבות פרוטונים – PPI, הם טיפול חשוב בכיב קיבה בעל פרופיל בטיחות גבוה בשימוש קצר טווח", אמר ראש צוות החוקרים, ד"ר יאן וונג, "עם זאת, יש להימנע מטיפול ממושך שלא לצורך. ממצאי המחקר חשובים, בעיקר בשל השכיחות הגבוהה של תרופות אלה הנחשבות לאחת מעשר הנמכרות ביותר בעולם".

 

סרטן הקיבה הוא גורם התמותה השני מסרטן לאחר סרטן הריאה, שאחראי למותם של 650 אלף איש בשנה ברחבי העולם. מדי שנה מאובחנים בישראל כ-650 חולים חדשים בסרטן הקיבה. הסרטן מתבטא בתסמינים לא ספציפיים שכוללים ירידה בלתי רצונית במשקל, ירידה בתיאבון, קשיי בליעה, בחילות ושובע מוקדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מוכרת גם כ"אומפרדקס" ו"לוסק"
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים