שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ממגע ועד אמון: הדרכה לכלות דתיות שהותקפו מינית

  כנרת פולק, אישה דתייה שעברה תקיפה מינית, הבינה על בשרה שהנפגעות הדתיות העומדות להינשא צריכות מענה ייחודי עוד לפני החופה. באומץ ונחישות היא יזמה קורס ראשון מסוגו מטעם "צהר" – הדרכת כלות לנפגעות תקיפה מינית: "במגזר הדתי מבינים שהתופעה רחבת היקף ודורשת התייחסות"

   

  צילום: אלי סגל

  צילום: אלי סגל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  עוד לפני פרוץ קמפיין הרשת MeToo שהמחיש את היקפן של ההטרדות המיניות, הבינה כנרת פולק, אישה דתייה שעברה תקיפה מינית, שלנפגעות ולמוטרדות מגיע מענה – גם בתוך המגזר, גם בתחום שלה, הדרכה כלות. באומץ ונחישות היא פעלה להקמת קורס חדש וייחודי מטעם ארגון רבנים "צהר" – הדרכת כלות לנפגעות תקיפה מינית מן המגזר.

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

   

  "לטראומה של פגיעה מינית יש השלכות רבות ומקיפות", היא מספרת בראיון לאולפן ynet. "לדוגמה, מישהי שנרתעת ממגע באופן אינסטינקטיבי". לדבריה, "יש צרכים ייחודיים שבמהלך השנים נחשפתי אליהם ברמה המקצועית והאישית, ולאט-לאט פיתחנו מענה ייחודי לקשיים מסויימים שעלולים להתעורר".

   

  קראו עוד בערוץ היהדות:

   

  כלות דתיות מגיעות במירב המקרים חסרות ניסיון מיני לחיי הנישואים. הדרכת הכלות (וגם החתנים) הייעודית למגזר מתמקדת לא פעם גם בהדרכה מינית, לצד זו ההלכתית. אך המורכבות גדלה כאשר ברקע ישנה הטראומה: "ישנן הלכות ייחודיות הקשורות לחיי הנישואים, ועלולות להיות מורכבות יותר עבור אישה שעברה פגיעה מינית. צריך לדעת את זה, וצריך לדעת גם שיש לזה מענה. אבל אם לא יודעים על כך, אז הוא לא קיים מבחינת הזוג שמתמודד עם זה".

   

  כנרת פולק: "כלות מגיעות בלי שהיו בטיפול" ()
  כנרת פולק: "כלות מגיעות בלי שהיו בטיפול"

   

  פולק מתארת קשיים "גם של מגע, גם של יחסי אמון ותקשורת, ואני רואה את זה אצל הרבה זוגות שאני נתקלת בהם. הנקודה היא בעצם המודעות לכך. אין פה איזה עניין להפחיד או להעצים את הקושי. אבל יש עניין ליידע את מי שחווה קשיים שהיא לא לבד, שיש לזה התייחסות".

   

  יותר ויותר פונות ומספרות

  פולק מציינת כי הדרכת הכלות המדוברת לא באה להחליף טיפול, "אבל פעמים רבות המדריכה פוגשת את הכלה בצומת מאוד משמעותי; כלות מגיעות בלי שהיו בטיפול, ולצערי לפעמים המקום של המדריכה זה באמת להפנות לטיפול".

   

  בתהליך הרישום בארגון "צהר" מקבלת כל אישה שאלון להתאמת מדריכת כלות, עם אפשרות לבחירת מדריכה שעברה כשרה בתחום של פגיעות מיניות. והנשים פונות יותר ויותר. "אני חושבת שמה שמפחית את הבושה זה עצם העובדה שהשאלה נשאלת לכולן. ואז אתה פתאום מבין שאתה לא לבד... לאט-לאט מבינים גם במגזר הדתי שהתופעה היא רחבת היקף בצורה שדורשת התייחסות".


  פורסם לראשונה 06/11/2017 17:19

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים