שתף קטע נבחר

שומר הסוד הנאמן של נתניהו שפרש לפתע: זהו יצחק מולכו, החשוד בפרשת הצוללות

כעת ניתן לפרסם: עו"ד מולכו, האיש הקרוב ביותר לראש הממשלה בתחום המדיני-ביטחוני, נחקר לצד שותפו דוד שמרון. "איציק" הכיר את נתניהו עוד כנער ברחביה, ומ-1996 יצא בשליחותו למשימות הרגישות ביותר. מכריו בטוחים ש"האדם הכי זהיר בעולם" לא נפל


מולכו (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
מולכו(צילום: אלכס קולומויסקי)

יצחק מולכו, שליחו המיוחד לעניינים מדיניים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא עורך הדין הבכיר שעוכב לחקירה שלשום במסגרת פרשת הצוללות. כך ניתן לפרסם הבוקר (יום ג'), בחלוף 48 שעות. יחד איתו עוכב שותפו דוד שמרון, גם הוא איש סודו של נתניהו, שנחקר כמה פעמים בחודשים האחרונים. אמש הם עומתו עם עד המדינה בפרשה, מיקי גנור.

 

מולכו (72) הסתובב מאוד מוטרד באחרונה. אנשים שקרובים אליו מספרים שהוא חשש שהחקירה נגד שותפו תגיע גם אליו. הוא לא חשב ששמרון עשה משהו לא בסדר. להפך. מולכו משוכנע ששמרון ישר כמו סרגל ושהחקירה שלו היא עוד ניסיון סרק להפיל את ה"רץ" בדרך להפיל את המלך, קרי את נתניהו. השניים מאמינים בלב שלם שהחקירה היא רדיפה. הם משתמשים בשיחות פרטיות בטרמינולוגיה של נתניהו. לדברי אחד המקורבים, "יש כאן מצור על מבצר וכדי להגיע למלך שוברים את הכלונסאות. מולכו ושמרון הם הכלונסאות של ביבי".

 

ההתפחויות האחרונות בפרשת הצוללות

עד המדינה מיקי גנור הגיע לעימות עם שמרון ומולכו

המשטרה למולכו: "אתה פעלת לקידום עסקת הצוללות"

 

מולכו אמר לכל אורך הדרך שלא התעסק בצוללות. מקורביו הדגישו שהוא ושמרון הקפידו להציב "חומה סינית" ביניהם. במשרד לא ידעו על השליחויות הסודיות. למולכו היה הסדר עניינים מסודר עם המדינה, לשמרון לא. אולי זו אחת הסיבות לתסבוכת שעכשיו מאיימת לטלטל את משרד עורכי הדין "א.ש שמרון, י. מולכו, פרסקי ושות'", אחד המובילים בארץ בתחום דיני המסחר והתאגידים, משרד שייצג שנים רבות את משפחת נתניהו.

 

 

מולכו עם בני הזוג נתניהו. "הוא ושמרון הם הכלונסאות של ביבי" (צילום: משה מילנר, לע"מ) (צילום: משה מילנר, לע
מולכו עם בני הזוג נתניהו. "הוא ושמרון הם הכלונסאות של ביבי"(צילום: משה מילנר, לע"מ)

 

עד המדינה מיקי גנור במשרדי להב 433, אמש (צילום: עמית שעל) (צילום: עמית שעל)
עד המדינה מיקי גנור במשרדי להב 433, אמש(צילום: עמית שעל)

שר החוץ הפרטי

שני עורכי הדין הבכירים במשרד הם הצמודים של נתניהו: שמרון הוא הקונסיליירי האישי של נתניהו ואמון על הטיפול בתיקים האישיים של המשפחה וכעת מסובך בחקירת הצוללות כמי שייצג את גנור, נציג חברת המספנות הגרמנית "טיסנקרופ" בישראל; מולכו הוא שליחו המדיני של נתניהו מאז הקדנציה הראשונה בשנת 1996 – שר החוץ הפרטי, שליח הסוד, איש הסתרים ומי שמנהל מטעמו משאים ומתנים חשאיים בנושאים שונים, בעיקר מול ארה"ב, הפלסטינים, הטורקים, והמצרים.

הודעת ההתפטרות של מולכו. טען שחש מיצוי ()
הודעת ההתפטרות של מולכו. טען שחש מיצוי

על רקע עתירה שהגיש עו"ד שחר בן מאיר נגד מינוי מולכו, בשל פרשת הצוללות ומעורבותו של שמרון – הודיע מולכו לפני כשבועיים במפתיע על פרישתו אחרי 11 שנים בתפקיד. באופן רשמי הסביר כי חש מיצוי וכבר ביקש מנתניהו לסיים לפני שנה. ואולם מקורבים אליו מודים שסיבה נוספת לעזיבה הייתה המחשבה שאחד משופטי בג"ץ ימתח ביקורת על המינוי. המקורב הסביר: "הוא עושה עבודת קודש למען המדינה ללא שכר ולא צריך שעכשיו יבוא אחד משופטי העליון וימתח עליו ביקורת. עדיף לעזוב ולחסוך את זה".

 

נתניהו קיבל את בקשת הפרישה של מולכו ובמכתב התשובה שלו תיאר קצרות את הקשר המיוחד ביניהם: "איני צריך למנות את המשימות המדיניות הרגישות והחשובות שביצעת. עשית זאת תוך שילוב נדיר של כשרון, ניסיון וידע מקיף ועמוק של הסוגיות. טרם הגיעה העת לחשוף את כל פעולתך, אך בטוחני שכשרגע זה יגיע אזרחי ישראל יעריכו עד מאוד את תרומתך. אין פלא שאני ושרי הממשלה שמכירים את פועלך רוחשים לך הערכה עמוקה. מנהיגים רבים דיברו בפני בשבחך, וציינו שתמיד יכולים היו לשוחח עמך בחופשיות, כי מעולם לא חיפשת לעצמך פרסום כלשהו על תרומתך ועשייתך הגדולה. כמו אביך לפניך, עשית עבור המדינה - כשירות לאומי ובהתנדבות".

 

עזיבתו של מולכו הייתה ללא ספק מכה קשה לנתניהו, לנוכח היותו האיש הכי קרוב לראש הממשלה בתחום המדיני. הוא גם נחשב לאיש שמיתן אותו ועודד אותו ללכת לכיוון תהליך השלום.

 

משפחת אצולה

כאשר מולכו היה מתקשר ללשכת רה"מ, הוא לא היה מבקש את ראש הממשלה או את ביבי אלא את "ב.נ". נתניהו מכנה אותו "איציק". הוא יכול לשבת שעות עם נתניהו ולדבר איתו על ספרי ביוגרפיות וספרי היסטוריה. מולכו הוא איש ספר ואוהב תיאטרון. אחת השאלות הראשונות שהוא שואל את בני שיחו או אפילו עורך דין שבא לראיון קבלה למשרדו היא "מה הספר האחרון שקראת".

מולכו ונתניהו. מאמין שנתניהו הוא המנהיג הנכון ברגע הנכון (צילום: דוד רובינגר) (צילום: דוד רובינגר)
מולכו ונתניהו. מאמין שנתניהו הוא המנהיג הנכון ברגע הנכון(צילום: דוד רובינגר)

מולכו הוא בן למשפחת אצולה ירושלמית ברחביה. כשהיה נער זכה בתואר אלוף ירושלים בטניס. באותם ימים כבר הכיר את נתניהו. לאחר מלחמת ששת הימים נישא לשלומית שמרון, בתו של הפרקליט הבכיר ארווין שמרון ואחותו של מי שהפך לשותפו. לזוג שתי בנות. הוא למד משפטים באוניברסיטה העברית, עבד בארה"ב וחזר למשרד של חותנו. אחרי מותו של שמרון האב, הפך מולכו לשותף הבכיר.

 

מולכו ושמרון מאמינים שנתניהו הוא המנהיג הנכון ברגע ההיסטורי הנכון. השניים הם גם חברים קרובים של משפחת נתניהו: מגיעים לכל ימי ההולדת (למעט חגיגת יום ההולדת האחרונה, כנראה בגלל החקירה), השמחות והאזכרות. יש גם קשר משפחתי - שמרון הוא בן דוד שני של נתניהו, ומולכו כאמור נשוי לאחותו של שמרון.

דגן. מולכו התעמת איתו ועם גורמים נוספים במוסד ובמל"ל (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
דגן. מולכו התעמת איתו ועם גורמים נוספים במוסד ובמל"ל(צילום: אלכס קולומויסקי)

אף שהוא מקפיד ללבוש חליפות יקרות ונוסע במרצדס, לא פעם אנשים שישבו עם מולכו לארוחת צהריים במשרד רה"מ נדהמו לראותו שולף פרוסת לחם עם קוטג' ומלפפון. הוא מתגורר בירושלים ומחזיק גם וילה מפוארת בקיסריה. אחת לשבוע ביום שישי הוא מקדיש שלוש שעות למשחק טניס. מולכו הוא צ'ארמר ויודע להקסים את בני שיחו. נינוח מאוד. איש אציל ובעל יכולות בין-אישיות מרשימות.

 

מצד שני יש לו גם לא מעט שונאים – בעיקר אלה שמרגישים שעקף אותם בעבודה שלו בשליחות נתניהו. ניתן למצוא אותם בשורות משרד החוץ, המוסד, השב"כ והמטה לביטחון לאומי (מל"ל). אלה לא אהבו לראות שנתניהו שולח את מולכו לפלסטינים, לירדנים, לאמריקנים ולמצרים – בלי לעדכן אותם. הם גילו רק בדיעבד על מעללי מולכו. חלקם נטרו לו טינה וסגרו איתו חשבון אחר כך. בין היתר נרשמו עימותים בין מולכו לראש המל"ל לשעבר עוזי ארד וראש המוסד המנוח מאיר דגן.

 

הצלמים נכנסו - מולכו יצא

האמריקנים מעריכים מאוד את מולכו, ובעיקר את הדיסקרטיות שלו. בוושינגטון אפילו השתרש מונח שנוגע למו"מ הישראלי-פלסטיני - "להיות מולכו", שמשמעותו להיות דיסקרטי. השליח לשעבר דניס רוס אמר בעבר שתמיד ידעת ששיחה עם מולכו תישאר לעולם מתחת לרדאר ולא תדלוף.

 

ועל כך יסכימו גם מבקריו של מולכו: אפשר אולי לבקר שימוש בעורך דין פרטי כמעין שר חוץ ושליח מיוחד בשעה שיש במדינת ישראל משרד חוץ ודיפלומטים, אך אי אפשר שלא להעריך את העובדה שעורך דין ממולח מקדיש שעות רבות מזמנו ומרצו בשליחויות עלומות מבלי לקבל עליהן קרדיט ומבלי לעסוק ביח"צנות. מספרים אפילו בלשכת נתניהו שבפגישות מסוימות כאשר נכנסים הצלמים – מולכו היה קם ויוצא. אם היה רוצה לעשות לביתו ולמשרד עורכי הדין שלו, היה צפוי שיהלל את עצמו ואת הישגיו.

מולכו. "השקיע הרבה שעות בייצוג המדינה, המשרד רק הפסיד" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
מולכו. "השקיע הרבה שעות בייצוג המדינה, המשרד רק הפסיד"(צילום: אלכס קולומויסקי)

אין להסיק מכך שעסקיו של מולכו סבלו מהקשר לראש הממשלה. המשרד של מולכו ושמרון גדל מאוד מאז התחבר לנתניהו, ויותר מהכפיל את עצמו. מקורבי מולכו אומרים בתגובה: "שטויות. המשרד רק הפסיד מזה. במקום שעו"ד מולכו ישקיע את כל זמנו במשרד הוא השקיע הרבה מאוד שעות בייצוג המדינה. חד משמעית הפסדנו מזה. גם מתיק מיקי גנור לא ממש הרווחנו. זה לא היה תיק רווחי כמו שחושבים. אם מסתכלים על שעות העבודה – במשרדים אחרים מרוויחים הרבה יותר".

 

אדם אחר שמכיר את מולכו לא מתרגש מהפרסומים על החשדות בפרשת הצוללות: "האיש הזה הוא האדם הכי זהיר בעולם שאני מכיר. קודם כל הוא לא גרידי. האיש פועל בזהירות יתרה, ונכון. ולכן אני לא מאמין שהוא נפל בצוללות".

 

הזהירות אולי לא הספיקה למולכו בתפקידו כקונסול הכבוד של אוסטריה בישראל. במאי 2016 ביקר בישראל שר החוץ האוסטרי (היום הקנצלר) סבסטיאן קורץ, ונפגש עם נתניהו. בפגישה השתתף לצד ראש הממשלה גם מולכו, חרף האפשרות לניגוד עניינים. בלשכת רה"מ הסבירו שגם נתניהו וגם קורץ ביקשו באופן אישי שמולכו ישתתף כדי שיציג פרויקטים שהוא מקדם בנושא הפלסטיני. עם זאת, הלשכה לא פרסמה את התמונה מהפגישה המשותפת והיא פורסמה רק בציוץ שהעלה קורץ. רק אז התברר שמולכו ישב בחדר.

 

סירב לתפקיד שר בממשלה או יועמ"ש

בעבר רצה נתניהו למנות אותו לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, שר המשפטים, יו"ר חברת החשמל וראש סגל ראש הממשלה – אך מולכו סירב בתוקף.

 

מולכו עובד בהתנדבות ואינו מקבל שכר מהמדינה (שקל בשנה) אך מקבל חשבון הוצאות. יש לו חדר במשרד רה"מ שממנו הוא עובד לעתים. הוא מוזמן לישיבות קבינט ולכל הפורומים המצומצמים הסודיים ביותר. לא אחת נתניהו שולח אותו לתדרך חברי קבינט בנושאים רגישים מאוד. בשנים האחרונות היה מולכו מעורב בשליחויות עלומות.

 

לפי פרסום של אלכס פישמן ב"ידיעות אחרונות" ביולי, אחת מהשליחויות הייתה בגרמניה. בין היתר, הגרמנים הבינו ממולכו שישראל מוכנה לוותר על סעיף המונע מכירת טכנולוגיות צבאיות למדינות אחרות במזרח התיכון, ולאפשר לגרמניה למכור צוללות למצרים. הדבר יצר אי הבנה מביכה היות שהנשיא ראובן ריבלין בשיחתו עם הקנצלרית אנגלה מרקל לא הכיר זאת, וכך גם שר הביטחון דאז, משה (בוגי) יעלון. מולכו הכחיש שעסק כלל בנושא הצוללות. ועוד בנוגע לריבלין: שמעון שיפר חשף שמוזיאון ישראל נמנע מלהעניק לנשיא תואר עמית כבוד לאחר שמולכו, יו"ר הוועד המנהל של המוזיאון ב-14 השנים האחרונות, הטיל וטו על ההחלטה.

מולכו עם עריקאת ולבני. "השקיע הרבה מאוד בייצוג המדינה" (צילום: לע"מ) (צילום: לע
מולכו עם עריקאת ולבני. "השקיע הרבה מאוד בייצוג המדינה"(צילום: לע"מ)

בממשלה הקודמת נתניהו מינה את מולכו לעמוד בראש צוות המשא ומתן עם הפלסטינים לצדה של שרת המשפטים ציפי לבני. בין השניים נרשמו חיכוכים - מולכו האמין בחתימה על הסכם עקרונות ולבני חתרה להסכם קבע. מולכו גם התעמת עם לבני כאשר הציעה לפלסטינים בנייה בשטחי C וטען שהיא חורגת מהסיכום עם נתניהו. המעורבים במו"מ העריכו אז שמולכו נועד להיות מעין בייביסיטר כדי לוודא שלבני לא חורגת מהמנדט שנתניהו נתן לה.

 

בין ההישגים המיוחסים למולכו שראו אור - המגעים לגיבוש עסקת שחרורו של גלעד שליט ביחד עם דוד מידן; המגעים לשחרורו של הישראלי-אמריקני אילן גרפל שנעצר בקהיר; ארגון ביקורו של שר החוץ המצרי סאמח שוכרי בירושלים ביולי 2016 ביקור ראשון של שר חוץ מצרי זה תשע שנים; המגעים לשחרור האזרח הבדואי עודה טראבין אחרי 15 שנה בכלא המצרי תמורת שחרורם של שישה אסירים מצרים.

 

הפעם הראשונה שנתניהו פנה למולכו וביקש ממנו לצאת עבורו לשליחות מדינית הייתה לאחר שמונה ב-1996. מולכו נשלח לערפאת בעזה. לפגישתו השנייה ברמאללה צייד אותו נתניהו במכתב שבו כתב: "זה איש שאני נותן בו אמון מלא ואני משוכנע שלכשתכיר אותו, גם לך יהיה בו אמון מלא". אחרי הפגישה הוא ביקש שייסע לעוד אחת, קטנה ממש. והשאר היסטוריה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מולכו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים