שתף קטע נבחר

הפגישות החשאיות, הכסף לצה"ל והסערה: השרה הבריטית התפטרה

השרה פריטי פאטל נועדה ב"חופשה" בישראל עם נתניהו, ארדן, לפיד ובכירים אחרים מבלי לדווח. לאחר שנחשף כי גם ביקרה בגולן והציעה להעביר כספי סיוע בריטיים לצה"ל - היא הוחזרה ממסעה באפריקה ונאלצה להתפטר. ראש הממשלה מיי: זו ההחלטה הנכונה

 

 

ימים ספורים לאחר ששר ההגנה הבריטי התפטר מתפקידו עקב פרשת הטרדות מיניות , עוזבת שרה נוספת מהממשלה של תרזה מיי - והפעם בגלל קשר ישראלי: השרה הבריטית פריטי פאטל הודיעה על התפטרותה כשרה לפיתוח בינלאומי, לאחר שלא דיווחה על פגישותיה עם בכירים ישראלים ובהם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

פאטל, שהוחזרה ממסע באפריקה עקב הסערה, הגיעה אמש (יום ד') לדאונינג 10 לפגישה עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, זמן קצר אחרי נחיתתה מטיסה מניירובי. פאטל הציעה את התפטרותה לאחר שנחשפו פרטים חדשים על פגישותיה הפרטיות בישראל, יומיים לאחר שהבטיחה למיי כי לא יצוצו פרטים נוספים על "החופשה הפרטית" בישראל.

פאטל בדרך לדאונינג 10. כבר לא בממשלת מיי (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
פאטל בדרך לדאונינג 10. כבר לא בממשלת מיי(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

אבל מאז התברר כי לא רק שפאטל נפגשה עם נתניהו, עם השר גלעד ארדן, עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ועם בכירים אחרים בלי לדווח, היא גם ביקרה ברמת הגולן והחלה לבחון אם ניתן לשלוח כספי סיוע מבריטניה לכוחות צה"ל שמטפלים בפצועים סורים באזור.

 

פאטל כתבה במכתב ההתפטרות שלה כי היא מתנצלת שגרמה ל"הסחת דעת" עבור הממשלה. "הפעולות שלי לא עמדו בסטנדרטים המצופים", אמרה על הפגישות עם בכירים בחופשה בישראל. היא שוב התנצלה בפני ראש הממשלה מיי, שבמכתב לפאטל כתבה לה בתגובה כי החלטה להתפטר היא ההחלטה הנכונה. 

 

לפי הדיווחים פאטל וארדן נפגשו גם בלונדון בחודש ספטמבר ובהמשך החודש היא פגשה את יובל רותם, מנכ"ל משרד החוץ, בשולי עצרת האו"ם בניו יורק. ב"גרדיאן" נכתב כי בפגישות של פאטל עם הגורמים הישראלים שוחחו הצדדים על תוכנית לשלוח סיוע כספי לצה"ל, כדי לתמוך בפעילות ההומניטרית ברמת הגולן. ב"הארץ" נכתב כי היא אף ביקרה בעצמה בגולן. בשבוע שעבר אמרו במשרד החוץ בשווייץ כי ביקור אנשיהם בגולן כחלק ממעקב אחר ניסויים במזל"ט ישראלי הוא "צעד מביך ביותר".

הציוץ של לפיד על פגישתו עם פאטל ()
הציוץ של לפיד על פגישתו עם פאטל

הפגישה עם ארדן ()
הפגישה עם ארדן

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ב-BBC דווח ביום שישי שפאטל, חברת המפלגה השמרנית, דנה בעניינים רשמיים עם נציגים ישראלים ללא ידיעת משרד החוץ הבריטי כמקובל. פאטל התגוננה מפני ההאשמות וטענה בראיון כי שר החוץ בוריס ג'ונסון ידע על הביקור שלטענתה שולם מכספה האישי.

 

על פי ההצהרה שפורסמה, פאטל הודתה שבמהלך פגישתה עם נתניהו בחודש אוגוסט, השניים דנו על המערכת הפוליטית בישראל, ועל ביקורו בלונדון שנערך בסוף השבוע. פאטל טוענת כעת כי עדכנה את משרד החוץ על הפגישות בזמן אמת, אך התנצלה על מעשיה ואמרה שהיא מבינה שלא פעלה לפי הנהלים.

 

בהודעת ההתנצלות אמרה פאטל: "במחשבה שנייה, אני מבינה איך הנחישות שלי ליצור קשרים חדשים לא הובנה כראוי, והדרך שבה הפגישות נקבעו ודווחו אינן עולות בקנה אחד עם הנהלים. אני מתנצלת ומתחרטת על מעשיי". בכלי התקשורת בבריטניה דווח השבוע כי ההתנצלות פורסמה לאחר שראש הממשלה תרזה מיי נזפה בפאטל על פעולותיה - אבל בסופו של דבר גם ההתנצלות לא הספיקה, ופאטל נאלצה להתפטר.


פורסם לראשונה 08/11/2017 21:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים