שתף קטע נבחר

נחשף מסמך של הנסיך צ'רלס: "להתעמת עם בעיית 'הלובי היהודי'"

מכתב של הנסיך צ'רלס מ-1986 נמצא לאחרונה בארכיון ציבורי ומעורר זעם רב. הוא כתב לחברו הקרוב אחרי ביקור בסעודיה כי זרם היהודים ממדינות אירופה גרם, לדבריו, לאי יציבות במזרח התיכון, ושהערבים רואים בישראל מושבה אמריקנית. עורך עיתון יהודי: "ביטויים אנטישמיים"

 

הנסיך צ'רלס? יחסים טובים עם הקהילה היהודית, פחות טובים עם ישראל (צילום: MCT) (צילום: MCT)
הנסיך צ'רלס? יחסים טובים עם הקהילה היהודית, פחות טובים עם ישראל(צילום: MCT)

במכתב ששלח הנסיך צ'רלס ב-1986 ונמצא כעת בארכיון ציבורי הוא מבקש מהשלטונות בארצות הברית להתעמת עם בעיית "הלובי היהודי", וכמו כן מאשים את שטף היהודים הזרים שהגיעו ממדינות אירופה בגרימת אי יציבות במזרח התיכון. ה"דיילי מייל" חשף את המכתב הבוקר (א') ששלח הנסיך הבריטי לחברו הקרוב, לורנס ואן דר פוסט, זמן קצר לאחר שחזר מביקור במדינות המפרץ הערבי, בהן סעודיה ובחריין. הנסיך צ'רלס גם כתב לחברו כי הטרור באזור יסתיים רק כאשר הסיבות לו ייפתרו.

 

הנסיך צ'רלס כתב את המכתב כשהיה בן 38, מיד אחרי הביקור שלו במדינות ערב במפרץ יחד עם הנסיכה דיאנה. הוא כתב שהביקור היה מרתק והוא למד הרבה על המזרח התיכון ונקודת המבט הערבית. הוא כתב לחברו שהוא ניסה לקרוא קצת בקוראן וזה נתן לו תובנות לגבי הדרך שבה ערבים חושבים ופועלים.

 

"אני לא חושב שהם יוכלו להבין אותנו על ידי קריאת התנ"ך", כתב צ'רלס. "אני גם התחלתי להבין טוב יותר את נקודת המבט שלהם על ישראל, מעולם לא חשבתי שהם יראו אותה כקולוניה (מושבה) של ארצות הברית. למדתי שערבים ויהודים הם שמים. לטענת הערבים, שטף היהודים האירופאים, בעיקר פולנים, גרם לבעיה הגדולה. אני יודע שיש כל כך הרבה נושאים מסובכים, אבל איך יהיה פעם סוף לטרור עד שהסיבות לו ייפתרו? אני בטוח שכמה נשיאים אמריקנים צריכים את האומץ להתייצב ולהתמודד עם הלובי היהודי בארצות הברית. אני בטח נאיבי, אני משער".

 

חברים יהודים חשובים

סטיבן פולארד, העורך הראשי של ה"ג'ואיש כרוניקל", אמר בעקבות פרסום המכתב: "הביטוי 'הלובי היהודי' הוא אחד מהביטויים האנטישמיים שכבר נמשך מאות שנים, כאילו יש יהודים בעלי כוח ששולטים במדיניות החוץ, התקשורת והבנקים". פולארד הוסיף כי ההתבטאויות של יורש העצר הבריטי הן מטרידות אם כי הן לא מצביעות בהכרח על כך שהנסיך צ'רלס  מחזיק בדעות אנטישמיות. לדבריו, לנסיך צ'רלס יש הרבה חברים יהודים חשובים, ובשנת 2013 הוא היה הנציג המלכותי הראשון שהשתתף בטקס של כניסתו לתפקיד של הרב הראשי באנגליה. בנאום שנשא באותה שנה, הנסיך צ'רלס הביע את דאגתו מעליית האנטישמיות בבריטניה.

הנסיך הבריטי בביקורו בבחריין ב-1986 (צילום: AP) (צילום: AP)
הנסיך הבריטי בביקורו בבחריין ב-1986(צילום: AP)

בעבר דווח כי הנסיך העביר ביקורת על המדיניות של ארצות הברית במזרח התיכון ומקור דיפלומטי האשים אותו בכך שיש לו דעות מפוקפקות לגבי ישראל. עם זאת, לנסיך צ'רלס היו תמיד יחסים קרובים ותומכים עם הקהילה היהודית בבריטניה. מצד שני, הוא נחשב למגן של האיסלאם והיסטוריון אף כתב בעבר כי אין אף דמות משמעותית במערב שזוכה למעמד כה גבוה בעולם המוסלמי. עוד נטען כי לנסיך יש נטיה פרו פלסטינית, תפיסה שנתמכת על פי המכתב שפורסם.

 

בשנת 1993 נשא הנסיך צ'רלס נאום שנחשב לפרו-איסלאמי ביותר של בן למשפחת המלוכה האנגלית. "האיסלאם יכול ללמד אותנו היום דרך להבנה של העולם, דרך שאותה הנצרות איבדה. שני העולמות האלה, של האיסלאם והמערב, נמצאים בהצטלבות דרכים מבחינת היחסים ביניהם. אסור לנו לתת להם לעמוד זה מול זה".

 

דיפלומט ישראלי בכיר אמר בתגובה לפרסום המכתב: "הנסיך צ'רלס נסע למדינות המפרץ שבאותן שנים היו מאוד אנטי ישראליות. נראה שהוצג לו הנרטיב שלהן בדרך מאוד משכנעת".

 

במהלך החגיגות לציון 100 שנה להצהרת בלפור שנערכו לאחרונה אמר הנסיך צ'רלס כי מדובר ברגע משמעותי מאוד. הוא הוסיף כי נשאר לעשות עוד הרבה כדי להביא לשלום צודק ומתמשך בין ישראל ושכנותיה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים