שתף קטע נבחר

כדאי לקנות עכשיו דירה? חילוקי דעות בשוק הנדל"ן

הנתונים שפורסמו השבוע לפיהם נמשך הקפאון בנדל"ן, מעוררים שוב את השאלה לאן הולכים המחירים והאם כדאי לרוכשים להמשיך לשבת על הגדר. בדיון באולפן ynet נשאל יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, אוהד דנוס, האם כדאי לרוכש צעיר לקנות דירה ואמר: "אם מדובר בגוש דן לא הייתי מחכה"

מנתונים שפרסמה השבוע (ב') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה  ועוררו הדים רבים עולה כי הקפאון בשוק הנדל"ן נמשך, כאשר מספר הדירות שמכרו הקבלנים ב-12 החודשים האחרונים (אוקטובר 2016 - ספטמבר 2017) ירד ב-15.9% בהשוואה לתקופה המקבילה.

 

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר, ודוד עדי, ממפעילי דף הפייסבוק "המחאה הגדולה - יחד נוריד את מחירי הדיור", התארחו באולפן ynet לדיון בשאלה - האם הקפאון בשוק הנדל"ן מבשר על כך שאנחנו לקראת תקופה של ירידת מחירים? צפו בדיון:

 

 

 

שוק קפוא: מספר הדירות שמכרו קבלנים צנח ב-16% בשנה

ספטמבר חתם את אחד הרבעונים החלשים ביותר בשוק הנדל"ן

 

מסקירה שפרסם השבוע דנוס על מחירי דירות ברבעון השלישי של שנת 2017, עולה כי לעומת הרבעון הקודם נרשמה ירידה של 0.2%. בראיון באולפן ynet אמר, כי "אין ויכוח על כך שהשוק קפוא. אפשר לראות ירידה דרמטית בכמות העסקאות לעומת שנה שעברה, של 45%. אנחנו רואים שאנשים קונים פחות, ואם הם כבר קונים - אז דירות זולות יותר, ובהנחות. הנתונים בהחלט מראים שעליות המחירים שאפיינו את השוק ברבעונים הקודמים, כמעט ונמחקו לחלוטין.

 

"לראשונה מאז הרבעון הראשון של 2016, מחיר דירה ממוצעת בתל אביב ירד מתחת לשלושה מיליון שקלים. זה לא זול, ונכון שאפשר למצוא דירות גם ב-7 מיליון או במיליון וחצי, אבל זה נתון מאוד חשוב. המחירים בתל אביב בכלל ירדו בשנה האחרונה ב-7%". נתון מעניין נוסף עליו הצביע דנוס נוגע לערים זולות יחסית בהן המחירים ממשיכים לעלות, כגון אשקלון ורמלה.

 

זו למעשה בשורה טובה לציבור רוכשי הדירות בעתיד. זה אומר שהמהלך של האוצר עובד, לא?

דנוס: "קשה לי להתנבא, כי בתמונה הזו חסר מרכיב מאוד חשוב  - ההיצע. אם כל העניין הזה עובד על ציפיות בלבד כרגע, זה יכול ללכת לשני הכיוונים בהמשך: אם תהיה אכזבה, המחירים יחזרו לעלות".

 

אז אתה אומר חד משמעית שלא בונים מספיק?

"אני לא יודע. כרגע אנחנו מדווחים על כך שיש ירידה בהתחלות בנייה, ומלאי הדירות הלא מכורות - נתון שהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נהגה לפרסם - בתקופה האחרונה פשוט לא מפורסם, משום שהנתונים שלהם היו שגויים.

 

עדי אמר בדיון: "אנחנו עדים היום להתארגנות צרכנית, ציבורית ואזרחית נחושה, שלא מוכנה להשתעבד למחירי הדירות המופקעים, ואנחנו בהחלט בדרך הנכונה. אני חושב שהיום כולם כולל כולם - הלמ"ס, האוצר, אוהד דנוס - מסכימים שהעליה במחירי הדירות בישראל נבלמה. יש אצלנו בקבוצה גם בעלי דירות שמבינים כי האינטרס הציבורי הרחב הוא להוריד את המחירים".

"באזורי ביקוש האתגר יהיה הרבה יותר גדול" (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
"באזורי ביקוש האתגר יהיה הרבה יותר גדול"(צילום: Shutterstock)

 

מחיר למשתכן "נותן מכה" למחירים בפרירפריה

קיימת ציפייה גדולה מתוכנית מחיר למשתכן, לפחות אצל הזוגות הצעירים. מצד שני אנו רואים גם הרבה אכזבה - אנשים שאומרים שהדירות לא מספיק טובות, המחירים לא מספיק אטרקטיביים. האם זה לא מוביל אותנו לנקודה בה יום אחד נקום ונראה את המחירים נוסקים שוב למעלה בגלל האכזבה של הציבור?

דנוס: "במבחן העבר זה מה שקרה. אגב, בבדיקה שערכתי 'נטרלתי' את מחיר למשתכן בראשון לציון ובמודיעין, ושם ראינו שמחירי הדירות בשוק העיקרי לא ירדו. כלומר מחיר למשתכן - אמנם עשרות ולא אלפי דירות - עדיין לא משפיע על המחירים שם. צריך לקחת בחשבון ששוק הנדל"ן הוא לא שוק אחיד ומשתנה מעיר לעיר. ישנם מקומות שבהם מחיר למשתכן בהחלט ייתן מכה למחירים".

 

בפריפריה.

"ערים פריפריאליות, בהחלט. שם, כאשר אתה מוכר ב-20% יותר בזול ממחירי השוק, אתה בהחלט אמור 'לתת מכה'. באזורי ביקוש האתגר יהיה הרבה יותר גדול".

 

דנוס מדגיש כי "חשוב להבין שבשנתיים החולפות מחירי הדירות עלו בכ-12%. אלו הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לא שלי. המשמעות היא שגם אם אנחנו יורדים עכשיו ב-10%, עדיין לא עשינו הרבה. תוכנית מחיר למשתכן שמורידה 20% מביאה אותנו אי שם לשנת 2013. כלומר המחאה החברתית צריכה להמשיך ולעבוד חזק, יש עוד הרבה לאן לרדת".

 

אז לקנות עכשיו דירה או לא?

עדי: "כשאני בודק אם מחירי הדירות ימשיכו לעלות או לא, אני מסתכל על השינויים בגורמי היסוד שמניעים את הביקוש. אנחנו רואים שהמשקיעים יצאו מהשוק והם לא חוזרים, אנחנו רואים שהריבית על משכנתאות עלתה. אין היום שום סיבה לתרחיש כמו במע"מ אפס (עלייה במחירים)".

 

דנוס: "אם מדובר בדירה עבורך, באזור גוש דן - אני לא הייתי מחכה. אם הייתי יכול לקנות במסגרת מחיר למשתכן הייתי עושה את זה, אם לא - לא הייתי מחכה".


פורסם לראשונה 14/11/2017 20:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים