שתף קטע נבחר

מתיחת פנים לרמת החייל: עוד מגדלים, כביש גישה אחד

ועדות התכנון אישרו תוכנית מפורטת לשדרוג אזור התעסוקה בשכונת רמת החייל בצפון ת"א, הכוללת הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה. כיום האזור עמוס בפקקים במשך היום, והמתכננים מדגישים כי התוכנית מסתמכת על שדרוג התחבורה הציבורית ושיפור תנועת הולכי רגל ורוכבי אופניים, וכי היזמים יידרשו לעמוד בתנאים שונים הקשורים למרחב הציבורי

הוועדה המחוזית תל אביב שבמינהל התכנון, אישרה היום (ה') תוכנית מפורטת לשדרוג אזור התעסוקה בשכונת רמת החייל בצפון תל אביב, המאפשרת תוספת בנייה של עד 20 קומות במתחם.

 

לכתבות נספות בערוץ נדל"ן

 

התוכנית חלה על שטח בגודל של כ-350 דונם, וכוללת את כל אזור התעסוקה הממוקם בין פארק הירקון לבין שכונות רמת החייל וישגב. התוכנית כוללת הגדלה משמעותית של זכויות הבנייה ובוועדה מדגישים כי הבנייה תתבצע בשלבים, בכפוף לשדרוג המרחב הציבורי והפרטי. 

 

 

רמת החייל בתל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
רמת החייל בתל אביב(צילום: ירון ברנר)

כיום יש למתחם כביש גישה אחד והאזור עמוס בפקקים לאורך שעות היום. התוכנית מסתמכת על שדרוג התחבורה הציבורית באזור, כאשר בתחום התוכנית צפויים לעבור הקו הצהוב והקו הירוק של הרכבת הקלה. בנוסף היא כוללת שיפור של תנועת הולכי רגל ורוכבי אופניים, תוך חיזוק הקשר בין המתחם לפארק הירקון.

 

התוכנית גם כוללת שינויים בהסדרי התנועה שיותאמו לקצב מימוש ההיתרים, שיכללו בין היתר הוספת נתיבי פנייה במספר צמתים, הארכת רחוב הברזל צפונה עד רחוב דבורה הנביאה, ביטול מעגלי התנועה והסדרת צמתים מרומזרים בצומת דבורה הנביאה, ולנברג, הברזל והנחושת, וכן חיבור לכביש המזרחי, המתחבר לבני ברק.

 

בוועדה מדגישים, כי בכל מגרש שיבקש לקדם תוספת זכויות, יידרש כתנאי לקבלת היתר הבנייה להציג לוועדה המקומית מעבר ציבורי בתחום המגרש, הסרת גדרות וקירות, הסדרת תשתיות עיליות, איחוד מגרשי חניה וביטול כניסות לחניה, ביטול חניה עילית, נטיעת עצי צל והוספת חניוני אופניים.

רמת החיל. כביש גישה אחד (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
רמת החיל. כביש גישה אחד(צילום: ירון ברנר)

 

אזור התעסוקה רמת החייל נמצא מדרום לשכונת נווה שרת, שעוברת תהליכים של התחדשות עירונית הצפויים להכפיל את מספר יחידות הדיור בה לכ-6,000 יחידות דיור, ומדרום לשכונת נווה שרת מזרח, הנמצאת בתחילת תכנונה וצפויה לכלול כ-5,000 יחידות דיור. בספטמבר אשתקד קרס חניון הברזל שבנתה חברת דניה סיבוס במרכז המתחם, בצמוד לבית החולים אסותא.

התוכנית קודמה על ידי עיריית תל אביב-יפו ונערכה על ידי האדריכל אריה קוץ. בוועדה מציינים כי האזור יכול לתת מענה לעשרות אלפי מועסקים, מבקרים ומבלים, ולפיכך לשדרוגו והגדלתו חשיבות גדולה בביסוס האזור הצפון-מזרחי של העיר.

 
"מדובר בתכנון איכותי ששם את האדם במרכז", מסרה נעמי אנג'ל מתכננת מחוז תל אביב. "אנחנו מבקשים להפוך את אזור התעסוקה ברמת החייל לידידותי עבור באי ועובדי המתחם. כיום האזור לא מונגש עבור הולכי רגל או רוכבי האופניים, המדרכות צרות ונחצות לעתים קרובות על ידי כניסות למגרשי חנייה. כל אלו יוצרים תנועה קשה ובעייתית למועסקים ולמבקרים באזור. התוכנית תהפוך את מתחם התעסוקה לאזור אינטנסיבי התומך בהליכה ובשימוש תחבורה ציבורית".

 

רובע חדש באילת

הוועדה המחוזית דרום אישרה השבוע את הפקדת תכנית בריכות המלח, המיועדת להוסיף רובע חדש לעיר אילת הכולל 3,592 יחידות דיור ו-1,150 חדרי מלון. הרובע ייבנה בסמוך לקריית הספורט הבינלאומית הנבנית בעת הזו ובנייתו צפוייה להתממש החל משנת 2021.

הדמיה של הרובע החדש באילת (באדיבות עיריית אילת) (באדיבות עיריית אילת)
הדמיה של הרובע החדש באילת(באדיבות עיריית אילת)

מהעירייה נמסר כי התכנית כוללת רובע עירוני המבוסס על עקרונות סביבתיים של תכנון עירוני באקלים מדברי ובניה ירוקה ואקלימית. חלק משלבי מימוש התכנית יהיה מציאת פתרון להעתקת הפעילות של חברת המלח ומפעל ייצור האצות של חברת NBT, וייצוב התנאים ההכרחיים להמשך פעילותו של פארק הצפרות.

 

מהעירייה נמסר כי התכנית, שהחלה את דרכה כיוזמתה של חברת המלח, בהובלה של רשות מקרקעי ישראל ובליווי מינהל ההנדסה בעירייה, היא אבן דרך בחזון הפיתוח העירוני בצידה המזרחי של העיר.

 

נלחמים בבנייה באכזיב

"אדם טבע ודין" הגיש בתחילת השבוע לבית המשפט העליון ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה, בנוגע להיתרי הבנייה שהוצאו למיזם הבנייה על גבול הגן הלאומי באכזיב. זאת, לאחר שבית המשפט דחה את עתירת הארגון בשל שיהוי.

 

בארגון מציינים כי "החלטת בית המשפט לדחות את העתירה, בשל הזמן שחלף בין הוצאת ההיתרים לבין הגשת העתירה, מטילה הלכה למעשה את חובת הפיקוח על שמירת החוק על התושבים במקום על הרשויות האמונות על כך".

חוף אכזיב (צילום: ליאור חורש) (צילום: ליאור חורש)
חוף אכזיב(צילום: ליאור חורש)

 

"מעבר לכך שאין זה תפקידו של הציבור, לרובו אין כלל את הזמן, את המומחיות ואת המשאבים לבחון כל היתר בנייה ואת התאמתו לתכנית שאושרה", מוסיפים בארגון. "בנוסף, התכנית לבניה על חוף נהריה ההיא תכנית ישנה ולכן פירוט הבניה, בחלק ניכר מתחום התכנית, לא נעשה במסמכי התכנית עצמה, אלא באמצעות נספח בינוי מנחה שעריכתו ואישורו אינם מאפשרים את מימוש זכות הציבור לדעת ולהתנגד לה".

 

תוכנית הבנייה כוללת 820 יחידות דיור ו-750 חדרי מלון במרחק של כ-100-150 מטר מחוף הים המוכרז כגן לאומי. התכנית אושרה בשנת 1994, 10 שנים לפני שנחקק החוק לשמירת הסביבה החופית, והיא סותרת את הוראות החוק התקפות היום. העתירה הוגשה בחודש מאי לאחר שהתגלה כי היזמים הוסיפו חמישה מבנים לתכנית הבינוי שאושרה.

 

תמ"א 38 בחיפה

חברת כרמל מגורים חתמה על הסכם לבצע פרויקט תמ"א 38 ברחוב חנה 10, בכרמליה בחיפה, בהשקעה של כ-13 מיליון שקל. כיום כולל הבניין 9 דירות אליהן יתווספו כ-7 דירות חדשות. 

 

הבניין שיעבור תמ"א 38 בחיפה (צילום: באדיבות כרמל מגורים) (צילום: באדיבות כרמל מגורים)
הבניין שיעבור תמ"א 38 בחיפה(צילום: באדיבות כרמל מגורים)

 

במסגרת הפרויקט יוספו לבניין שטח של 968 מ"ר ו-244 מ"ר מרפסות.כל דייר יקבל תוספת של 25 מ"ר ומרפסת 14 מ"ר. בנוסף, כיום קיימות כ-9 חניות ויתווספו 10 חניות חדשות.


הדמייה של הבניין אחרי התמא (צילום: באדיבות כרמל מגורים) (צילום: באדיבות כרמל מגורים)
הדמייה של הבניין אחרי התמא(צילום: באדיבות כרמל מגורים)

 

מחירי הדירות החדשות צפויים לנוע בין 2.565 מיליון שקל לדירת 5 חדרים בשטח של 135 מ"ר בנוי ו-14 מ"ר מרפסת, עד ל-4.85 מיליון שקל לפנטהאוז 6 חדרים בשטח של 164 מ"ר בנוי ו-116 מ"ר מרפסת.

 

היתר בנייה לפרויקט בוטיק בהרצליה

קבוצת "נוה שוסטר" קיבלה היתר בנייה לפרויקט "שוסטר הירוקה", הממוקם ברחוב דורי בהרצליה. הפרויקט כולל 7 בנייני בוטיק ו-96 יחידות דיור. הבניינים בגובה 4-5 קומות וכוללים עד 3 דירות בקומה. 

 

הפרויקט מתוכנן על קרקע בשטח של 9.6 דונם, שנרכש על ידי הקבוצה לפני כשנתיים מבעלים פרטיים במזומן תמורת כ-93 מיליון שקלים, מכינוס נכסים במסגרת הליך של פירוק שיתוף. היקף ההשקעה הצפוי בפרויקט הינו כ-200 מיליון שקל.

 

על תכנון הפרויקט מופקד האדריכל עידו דאובר ועל עיצוב הפנים המעצבת קרן קליין. הקבלן המבצע שנבחר לפרויקט הינו דניה סיבוס .הבנייה החלה והבנק המלווה בנק דיסקונט. מחירים: דירות 4 חדרים בשטח של 104 מ"ר החל מ-3 מיליון שקל. 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
רמת החייל
צילום: אבי מועלם
מומלצים