שתף קטע נבחר

גבעתיים השיגה את ת"א, אילת הכי פריפריאלית

עכשיו זה רשמי: מדד הפריפריאליות שמפרסמת לראשונה הלמ"ס קובע כי קיבוץ אילות הוא היישוב המרוחק ביותר במדינה מאפשרויות תעסוקה, קניות, שירותי בריאות, לימודים, פנאי ונכסים. מבין הרשויות המקומיות, אילת היא העיר הכי פריפריאלית, ואילו גבעתיים דורגה כמרכזית ביותר בישראל - אף יותר מתל אביב. איפה היישוב שלכם? צפו ברשימה המלאה

קיבוץ אילות הוא היישוב הפריפריאלי ביותר בישראל - ואילו גבעתיים היא היישוב המרכזי ביותר. המשמעות היא שקיבוץ אילות הוא היישוב המרוחק ביותר במדינה ממקומות תעסוקה, קניות ושירותי בריאות, מאפשרויות עבודה, לימודים, פנאי ונכסים וכן מהעיר תל אביב, ואילו גבעתיים היא העיר הקרובה ביותר בישראל לכל הקריטריונים האלה. כך עולה ממדד הפריפריאליות שמפרסמת היום (ה') לראשונה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

 

רשויות מקומיות לפי סדר עולה של מדד הפריפריאליות – הרשימה המלאה

יישובים לפי סדר עולה של מדד הפריפריאליות – הרשימה המלאה

יישובים בתוך מועצות אזוריות בסדר אלף-ביתי – הרשימה המלאה

 

מדד הפריפריאליות מדרג אילו יישובים ורשויות המקומיות הם המרוחקים ביותר בישראל ממרכזי הפעילות בישראל, ואילו הם היישובים המרכזיים ביותר והקרובים ביותר לאפשרויות אלה. המדד הנוכחי, שמבוסס על נתוני 2015, מעדכן את המדד האחרון שפורסם ב-2008, והפעם יש בו חידוש: עד כה הציג המדד דירוג פריפריאלי ברמת הרשויות המקומיות, ואילו כעת הוא מציג פירוט ברמת היישובים – 1,210 במספר.

 

 

 

אזור פריפריאלי מוגדר, לפי מדד זה, כאזור שמרוחק מאפשרויות כגון שווקים, מקומות תעסוקה ושירותי בריאות, מפעילויות כמו עבודה, לימודים, קניות ופנאי וכן מנכסים שקיימים בכל האזורים, כולל האזור עצמו. המדד מאפיין על בסיס הגדרה זו את היישובים והרשויות המקומיות לפי מיקומם הגיאוגרפי בטווח שנע בין היישוב הפריפריאלי ביותר לבין המרכזי ביותר.

 

הדירוג מחושב כסכום משוקלל של שני מרכיבים. הראשון, שמשקלו בחישוב שני שלישים, הוא נגישות פוטנציאלית, המבטאת את קרבת היישוב לכל אחד מכלל היישובים, והוא משוקלל בגודל האוכלוסייה, המעיד על עוצמת האפשרויות, הפעילויות והנכסים ביישוב. המרכיב השני, שמשקלו בחישוב הוא שליש, הוא קרבה לגבול מחוז תל אביב, והוא מבטא את המבנה החד-מוקדי של מדינת ישראל, שבה מחוז תל אביב הוא המרכז הכלכלי והעסקי של המדינה.

 

היישוב הכי פריפריאלי: קיבוץ אילות

ברמת היישוב מדרג המדד את קיבוץ אילות שבדרום הערבה, הממוקם כ-3 ק"מ צפונית לאילת, כיישוב הפריפריאלי ביותר בישראל. בקיבוץ, ששייך למועצה האזורית חבל אילות, גרות 322 נפשות, ומרחקו מגבול מחוז תל אביב הוא 317.64 ק"מ.

 

ערך מדד הפריפריאליות של היישוב הוא הנמוך ביותר בדירוג ועומד על מינוס 2.544, ציון שהתקבל משקלול ציוני התקן של שני המרכיבים לחישוב המדד. כך, במרכיב הנגישות הפוטנציאלית, המהווה כאמור שני שלישים מהחישוב, הציון שהתקבל הוא מינוס 1.367, ואילו במרכיב הקרבה לתל אביב, המהווה שליש מהחישוב, התקבל הציון מינוס 4.898.

 

 

למועצה האזורית חבל אילות 11 נציגויות נוספות בין 13 היישובים הפריפריאליים ביותר. היישוב הפריפריאלי השני הוא היישוב הקהילתי באר אורה שבערבה, גם הוא במועצה האזורית חבל אילות. הוא ממוקם 20 ק"מ צפונית לאילת, וגרות בו 617 נפשות. הציון שקיבל הוא מינוס 2.541, ומרחקו מגבול מחוז תל אביב הוא 303.57 ק"מ.

 

היישוב הפריפריאלי השלישי הוא קיבוץ אליפז שבדרום הערבה, גם הוא משתייך למועצה האזורית חבל אילות, אוכלוסייתו מונה 129 נפשות, והוא מרוחק מגבול מחוז תל אביב מרחק 295.05 ק"מ.

 

 

במקום הרביעי העיר אילת, העיר הדרומית ביותר בישראל. אוכלוסייתה מונה 49,734 נפשות והיא נמצאת במרחק של 321.40 ק"מ מגבול מחוז תל אביב, אך משופעת במרכזי קניות משלה, במקומות תעסוקה (רובם בתחום התיירות והמלונאות) ויש לה בית חולים משלה. הציון שקיבלה הוא מינוס 2.483.

 

במקום החמישי קיבוץ סמר שבמועצה האזורית חבל אילות, שבו גרות 274 נפשות, והוא במרחק של 288.61 ק"מ מגבול מחוז תל אביב. במקום השישי קיבוץ יטבתה שבמועצה האזורית חבל אילות, שבו חיים 657 תושבים והוא מרוחק 280.12 ק"מ מגבול מחוז תל אביב. במקום השביעי היישוב הקהילתי שחרות, במקום השמיני קיבוץ גרופית, במקום התשיעי קיבוץ קטורה ובמקום העשירי קיבוץ לוטן – כל אלה שייכים למועצה האזורית חבל אילות.

 

היישוב המרכזי ביותר בישראל - גבעתיים

בתחתית מדד הפריפריאליות ממוקמת גבעתיים, מה שאומר שהיא היישוב המרכזי ביותר בישראל מבין 1,210 היישובים. אוכלוסייתה מונה 57,508 נפשות והיא במרחק אפס קילומטרים מגבול מחוז תל אביב, שאליו היא למעשה משתייכת, ולפיכך הציון שקיבלה בחישוב שני המרכיבים הוא 4,708.

 

היישוב המרכזי השני בישראל הוא העיר תל אביב-יפו, שאוכלוסייתה מונה 432,892 נפשות והיא, בעצם, לב ליבו של מחוז תל אביב, בירת העסקים, המסחר, התרבות והפנאי של ישראל. אז מדוע, אם כן, מדורגת תל אביב, שממוקמת בלב מוקד המדינה, רק במקום השני ולא במקום הראשון?

 

תל אביב - רק במקום השני (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
תל אביב - רק במקום השני(צילום: Gettyimages)

 

זאת משום שבחישוב מרכיב הנגישות הפוטנציאלית היא קיבלה ציון נמוך מגבעתיים. ההסבר לכך הוא שגבעתיים מוקפת מסחר, מוקדי תעסוקה, לימודים, בתי חולים ונכסים מכל הכיוונים, ואילו תל אביב מוקפת במוקדים אלה מצד אחד בלבד, כיוון שבצידה האחר היא גובלת בים, שאינו מספק את כל האפשרויות האלה.

 

היישוב המרכזי השלישי בישראל הוא העיר רמת גן, שבה גרים 152,596 תושבים. היישוב המרכזי הרביעי הוא העיר בני ברק, שאוכלוסייתה מונה 182,799 תושבים, ובמקום החמישי גבעת שמואל.

 

ירושלים הבירה ממוקמת שישית בין הערים המרכזיות, במרחק של 53.09 ק"מ מגבול מחוז תל אביב ועם אוכלוסייה של 865,721 תושבים.

 

מושב גת רימון שבבקעת אונו, השייך למועצה האזורית דרום השרון, הוא היישוב המרכזי השביעי בישראל, עם 300 תושבים ובמרחק 1.62 ק"מ מגבול מחוז תל אביב. במקום השמיני קריית אונו, במקום התשיעי חולון, ואת העשירייה הפותחת של היישובים המרכזיים ביותר סוגרת פתח תקווה.

 

הרשות המקומית הכי פריפריאלית: אילת

מושב נוגה שבחבל לכיש, הממוקם במחוז הדרום, והיישוב רמת ישי שבמחוז הצפון - קיבלו שניהם ציון 0.002. זהו הציון הקרוב ביותר לאפס, כלומר למדד האמצע – בין מה שנחשב פריפריאלי ובין מה שנחשב מרכזי.

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)
 

בחלוקה לרשויות מקומיות, הרשות המקומית הפריפריאלית ביותר היא עיריית אילת, הבאה אחריה המועצה האזורית חבל אילות, שלישית המועצה האזורית הערבה התיכונה שבמחוז הדרום, רביעית היא המועצה המקומית עין קנייא (כפר דרוזי ברמת הגולן), וחמישית היא המועצה המקומית מצפה רמון.

 

במקום השישי ממוקמת המועצה המקומית מג'דל שמס במחוז הצפון, במקום השביעי המועצה המקומית הכפר רג'ר שבגבול לבנון, במקום השמיני המועצה המקומית של היישוב הדרוזי בוקעאתא שברמת הגולן, במקום התשיעי המועצה המקומית מסעדה ברמת הגולן ובמקום העשירי המועצה המקומית מטולה שבגליל העליון.

 

באותה החלוקה, הרשויות המקומיות המרכזיות ביותר לפי סדר יורד הן עיריות גבעתיים, תל אביב, רמת גן, בני ברק, גבעת שמואל, ירושלים, קריית אונו, חולון, פתח תקווה ומועצה מקומית אזור.

 

מדד הפריפריאליות משמש לתכנון מדיניות דיפרנציאלית שתיושם ביישובים בישראל, למשל חלוקת הטבות מס ליישובים באזורי עדיפות לאומית. המדד יפורסם אחת לחמש שנים.

 

 


פורסם לראשונה 16/11/2017 13:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
אילת - הרשות המקומית הפריפריאלית ביותר
צילום: Shutterstock
מומלצים