שתף קטע נבחר

חבריו של דובר "שוברים שתיקה": "העליל עלינו, נשקול לתבוע אותו"

הדובר דין יששכרוף סיפר כיצד הכה פלסטיני במהלך שירותו הצבאי "עד שדימם והתעלף", אלא שבתום חקירה הפרקליטות סגרה את התיק וקבעה: "הדברים לא התרחשו". ב"שוברים שתיקה" טוענים כי קשר המ"פ באירוע היה עד לאלימות, אך הלוחמים ששירתו עם דין מבהירים: "לכל אורך הדרך ידענו שהוא משקר, הוא גרם לנו נזק מטורף"

 

חבריו של יששכרוף לפלוגה: "הוא משקר" (צילום: זוהר שחר) (צילום: זוהר שחר)
חבריו של יששכרוף לפלוגה: "הוא משקר"(צילום: זוהר שחר)
לא רבים המקרים שבהם אדם מתרעם על כך שחקירה נגדו נסגרת מחוסר אשמה, אבל סיפור החקירה נגד דין יששכרוף, דובר הארגון "שוברים שתיקה" יוצא דופן בהרבה מובנים. החקירה נגדו נפתחה לאחר שהעיד באירוע פומבי כיצד תקף פלסטיני באלימות במהלך שירותו הצבאי כקצין קרבי, הכה אותו ב"ברכיות" לפנים ולחזה שהביאו לכך שהוא דימם והתעלף, ללא כל הצדקה מבצעית.

 

מי שלא הופתעו מההחלטה היו החיילים מהפלוגה של יששכרוף בנח"ל, שבחודשים האחרונים שבים ואומרים: "הוא משקר". הם אף שוקלים לתבוע את יששכרוף על מה שהם מכנים "עלילה".

 


דין יששכרוף, עמרי סיינר (צילום: אלי סגל) (צילום: אלי סגל)
דין יששכרוף, עמרי סיינר(צילום: אלי סגל)
"אנחנו שמחים שהאמת יצאה לאור", אמרו המ"פ, רס"ן במיל' עומרי סיינר, וחבריו סחף עזרא, עודד ראובן, תנחום דונוב, מאור נגב, אשר אברמוב וכן עמית דרי מארגון "מילואימניקים בחזית". "לכל אורך הדרך ידענו שדין משקר", אמר סיינר, "כמ"פ אספתי את החיילים שלי, שוחחתי איתם ובדקתי אולי בכל זאת קרה משהו שפספסתי אבל לא היו דברים מעולם. הוא פשוט העליל עלינו ועכשיו אנחנו שוקלים לתבוע אותו על הנזקים שהוא גרם לנו. שירתנו בחברון, בצוק איתן, ותמיד היה לנגד עינינו לנהוג בדרך ארץ, לא להכות ובטח לא להתעלל. דין גרם לנו, החברים שנלחמו איתו, נזק מטורף. החברות שלנו, המשפחות, החברים, כולם ניסו לברר מה עשינו, אם זה אמיתי ואז לפני חצי שנה הוצאנו סרטון שבו טענו: דין אתה שקרן. זאת פשוט עלילה מרושעת".

 

לדברי מאור נגב, הקשר הפלוגתי: "הרגשתי מאוד פגוע ממנו. כשניסינו לדבר איתו הוא אמר 'זה כן קרה' אבל לכל אורך הדרך היינו ערכיים ומוסריים וזה לא קרה. עכשיו הוכח שהוא אכן שיקר".

 

"באחד הימים אמא שלי שאלה אותי, 'למה עשיתם את זה? למה היה צריך ככה לנהוג? זה היה נחוץ?' נבהלתי ואמרתי לה, 'אמא, זה מעולם לא קרה, הבחור הזה פשוט משקר'", הוסיף בכעס עודד ראובן, חייל מהפלוגה. עמית דרי מארגון "מילאומיניקים בחזית" הצטרף אתמול למפגש הלוחמים. "נאבקנו כל העת בשקרים שדין העליל", אמר, "ניסינו לברר למה הוא עשה את זה ואף אחד לא קיבל תשובה. צה"ל הוא צבא ערכי, מוסרי והוא העליל עלינו, הכפיש וגרם לנו לנזק תדמיתי גדול. עכשיו אנחנו שוקלים לתבוע אותו ולהוכיח שלכל אורך הדרך הוא שיקר".

 

הפלסטיני העיד: לא היה ולא נברא

במהלך החקירה העידו גם המ"פ שהיה נוכח באותה התקרית, וכן חסן ג'ולאני - הפלסטיני שלכאורה הוכה נמרצות על ידי יששכרוף. שניהם טענו כי הדברים לא היו ולא נבראו. בסופו של דבר החליטה אתמול עו"ד נורית ליטמן, המשנה לפרקליט המדינה, על דעת פרקליט המדינה שי ניצן, לסגור את התיק בשל חוסר אשמה, לאחר שלדבריה "מהראיות שנאספו, הדברים אשר תוארו על ידו לא אירעו כלל ועיקר". ג'ולאני אישר שנעצר לאחר שיידה אבנים לעבר החיילים כפי שתיאר יששכרוף, אך טען כי הוא לא הוכה, לא נחבל, לא דימם ולא התעלף.

שרת המשפטים ליועמ"ש: לבדוק את המקרה ()
שרת המשפטים ליועמ"ש: לבדוק את המקרה
 

מחומרי החקירה עולה כי אין תיעוד לחבלות כלשהן אשר היו מחויבות ברישום על פי הנהלים. גרסתו תאמה גם את הגרסה שמסר המ"פ. "מחומר החקירה ומהעדויות עולה כי מדובר בטענה שקרית", כתבה הפרקליטות. שרת המשפטים שקד אמרה בתגובה: "טוב שיצאה האמת לאור על הארגון הזה שעושה קופה על חשבון לוחמי צה"ל ואזרחי ישראל". רה"מ נתניהו אמר: "שוברים שתיקה משקרים ומוציאים את דיבתם של חיילינו רעה בעולם. היום עובדה זו קיבלה הוכחה נוספת". 

 

"בהיסטוריה של הכיבוש לא נפתחה חקירה כל כך מהר"

בארגון "שוברים שתיקה" גיבו אתמול את יששכרוף. מנכ"ל הארגון, אבנר גבריהו, מסר: "מה שהתחיל בהוראה פוליטית של שרת המשפטים, הפך לחקירה פוליטית ונגמר במסקנה פוליטית מגמתית. מצער ומסוכן שפרקליט המדינה מפקיר את חובתו לשמש כשומר סף ובמקום להעניק הגנה לאזרחים ופעילים פוליטיים שמותחים ביקורת על מדינית הממשלה, מאפשר רדיפה, השתקה והתעמרות השלטון".

 

הוא הוסיף כי כשחוקרים פלסטיני על אירוע שקרה לפני שלוש שנים, "יש להניח שהוא יעשה הכול כדי לרצות אותם ולספק להם את מבוקשם". הארגון פרסם אמש את עדותו של רובן סילברסטון, ששימש כקשר מ"פ. לטענתו, הוא עמד ליד יששכרוף באותו אירוע והיה עד לכך שדין נקט אלימות קשה כלפי הפלסטיני. "אם המשטרה והפרקליטות היו רוצות להגיע לאמת הן היו חוקרות גם אותו", אמרו בארגון. מקורות בפרקליטות אמרו בתגובה כי הם אינם מכירים טענה זו.

 

עו"ד גבי לסקי, פרקליטתו של יששכרוף, אמרה: "דין עומד מאחורי הדברים שהוא אמר. בכל ההיסטוריה של הכיבוש מעולם לא נפתחה חקירה כל כך מהר, לא נמצא קורבן פלסטיני כל כך מהר ולא התקבלה החלטה כל כך מהירה - כל זה יחד עם המעורבות האישית בתיק של שרת המשפטים ומי שמעוניינת לקדם חקיקה נגד 'שוברים שתיקה', מחזקים את החשד שמדובר במהלך פוליטי ולא בשיקולים ענייניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זוהר שחר
שבים ואומרים: "הוא משקר"
צילום: זוהר שחר
מומלצים