שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תת תזונה בגיל המבוגר: 7 שאלות לאבחון עצמי

  מיליוני מבוגרים ברחבי העולם סובלים ממחלות הנובעות מתזונה לקויה ושרירים חלשים. משרד הבריאות פיתח לראשונה שאלון בנושא תזונה, פעילות גופנית ותפקוד לאיתור מבוגרים בסיכון. כלי האבחון והאיתור הראשוני הוצג בכנס בינלאומי

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון"


  משלחת ישראלית ממשרד הבריאות השתתפה בשבוע שעבר בכנס ONCA הבינלאומי שהתקיים בסלובניה ועסק בסיכון העולמי של תופעת התת תזונה והובלת תכנית ''תזונה מיטבית'' באירופה.

   

  על פי הנתונים שהוצגו בכנס 33 מיליון מבוגרים באירופה נמצאים בסיכון לתת תזונה והמשאבים המושקעים במטופלים עם מחלות כרוניות שסובלים מחסרים תזונתיים, עומדים על כ-170 מיליארד אירו בשנה.

   

  מצבי סיכון תזונתיים עלולים להוביל למצבים של חוסר בחלבון הגורם לשבריריות ומהווה גורם סיכון לנפילות ולהידרדרות בריאותית וקוגניטיבית. תזונה מיטבית חשובה יותר מתרופות לשיקום הבריאותי של חולים רבים. השילוב של תזונה בריאה ופעילות גופנית סדירה מובילים לחיזוק הגוף ושיפור התפקוד ולהתמודדות טובה יותר עם תחלואה. 

   

  עוד בנושא במדור 60 פלוס:

  תת תזונה אצל מבוגרים - איך לזהות ולמנוע

  התפריט הגמיש: התזונה שתחזק אתכם בגיל 60 ומעלה

  4 מזונות שנמצאו כמעכבי תסמינים של מחלת האלצהיימר

   

  שבע השאלות שיעזרו לאבחן מצב של סיכון תזונתי (יחסי ציבור ) (יחסי ציבור )
  שבע השאלות שיעזרו לאבחן מצב של סיכון תזונתי(יחסי ציבור )
   

  שאלון לאבחון עצמי

  המשלחת הישראלית הציגה בכנס כלי חדשני שמסייע באיתור אוכלוסייה בסיכון לתת משקל ולאיבוד מסת שריר (סרקופניה). מדובר בשאלון בן שבע שאלות שיאפשר לציבור הרחב לאבחן את מצבם התזונתי ולהגיע לרופא המטפל עם המידע הרלוונטי. את השאלון יהיה אפשר להוריד בקרוב באתר משרד הבריאות.

   

  את הכלי הייחודי לאבחון עצמי פיתח אגף התזונה של משרד הבריאות, בעבודה משותפת עם דיאטניות ראשיות בבתי החולים, קופות החולים, עמותת הדיאטנים 'עתיד', נציגי רופאים, החברה לתזונה קלינית, אחיות ונציגי החולים.

   

  בנוסף, בימים אלו, נעשית עבודה מאומצת לפתח קורס אינטרנטי בתזונה קלינית לרופאים ואחיות שיקנה כלים לחשיבות האיתור הראשוני של מצבי תת תזונה באוכלוסייה ולמנוע התדרדרות.

    

  המחקר מראה שאבחון מוקדם הכרחי לבריאות

  המחקרים האחרונים מראים כי למבוגרים בעלי BMI 22-21, יש סיכויי תמותה גבוהים ב-12% מאשר בעלי BMI של 24-23. לאור זאת, מומלץ לעקוב אחר משקלם ומצבם התזונתי של מבוגרים מגיל 65 ומעלה. בדיקה שנתית של גובה ומשקל בגילאי 65 ומעלה היא הכרחית. כמו כן, יש לשים לב אם חלה ירידה ב־BMI, במיוחד מתחת ל-23, שכן זה יכול להוביל לתמותה בקרב המבוגרים בקבוצת גיל זו.

   

  כחלק מפעילות זו, הוטמעו לפני כשנה, שני מדדי איכות חדשים בתוכנית הלאומית למדדי איכות לרפואת הקהילה בישראל. המדדים החדשים מנטרים תת משקל בקרב בני 65 ומעלה (BMI>23), ומנטרים ירידה משמעותית במשקלם.

   

  מנתוני קופות החולים בישראל עולה כי 15% מהמבוגרים בגיל 75 ומעלה נמצאים בתת משקל (BMI<23kg/m2) וכ- 7% מהם ירדו במשקלם באופן משמעותי (למעלה מ-10% ממשקלם בין שתי מדידות אחרונות).

   

  מחפשים דרך להתמודד עם התופעה

  כ-16 מדינות ברית אירופאיות לוקחות חלק בארגון ה-ONCA וזאת במטרה לשפר את מצב המטופלים הנמצאים בסיכון תזונתי ומתן טיפול תזונתי.

   

  במסגרת הכנס, הציגה רחל גולדמן, מבני ברק ונציגת המטופלים מישראל שחולה במחלת הסיסטיק פיברוזיס, את הקושי בהתמודדות של חולים עם בעיות תזונה מורכבות ושימוש במזונות ייעודיים.

   

  חבר הפרלמנט האירופי, איגור סולטס אמר כי "ייצור מזון מקומי יכולה לענות על הצרכים התזונתיים של האוכלוסייה הפגיעה ולמצוא פתרונות רחבים לחולים מכל העולם". 

    

  המשלחת מישראל כללה את פרופ' רונית אנדוולט, מנהלת האגף לתזונה של משרד הבריאות, הגב' יוספה כחל, רכזת תחום תזונה וגריאטריה ממשרד הבריאות, ד"ר דוד דביר מומחה ברפואת משפחה ומנהל רפואי של מרכז שיקומי 'רעות', גב' רונית פרידמן, דיאטנית קלינית כנציגת עמותת הדיאטנים 'עתיד' וגב' רונית דוייב, דיאטנית קלינית ומנהלת רפואית בחברת אבוט.

   

   

   

  מה מומלץ לשלב בצלחת שלכם עוד היום? על פי מחקרים אלה הם עשרת המזונות המשפרים את הבריאות ושומרים על אורח חיים פעיל, בריא ועצמאי:

   

   

  בשיתוף "מגדלי הים התיכון" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מגדלי הים התיכון
  צילום: shutterstock
  להגיע לרופא המטפל עם המידע
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים