שתף קטע נבחר

ליצמן: "לא מוכן שהרכבת תמשיך לחלל שבת"

שר הבריאות אומנם אמר כי ההסדר לשבת הנוכחית קוים, "אך זה לא יכול להיות פתרון קבע". בריאיון לאולפן ynet הבהיר יו"ר יהדות התורה כי "הבעיה עם הרכבת היא מתמשכת. אם אני לא אוכל לחיות עם ההסדר - אני אתפטר"

 

 

שר הבריאות יעקב ליצמן אומר כי אומנם לשבת הזו נמצא פתרון לגבי עבודות הרכבת, אך לדבריו המצב אינו יכול להימשך כפי שהוא. "זה לא יכול להיות פתרון קבע, אם לא אוכל לחיות עם ההסדר אני אתפטר", אמר ליצמן לאולפן ynet - ימים לאחר האולטימטום שהגיש לראש הממשלה בנימין נתניהו.  

 

"האיום היה רציני", טען ליצמן. "הודעתי לראש הממשלה ביום חמישי חד-משמעית שאם הרכבת תעבוד בקו דימונה-באר שבע - אני מתפטר. היה לי הסדר איתם והם קיימו את ההסדר. הבעיה עם הרכבת היא בעיה מתמשכת. זה לא סוד שאנחנו במפלגות החרדיות כועסים על עבודות הרכבת, וכבר דיברנו וטיפלנו בזה לא פעם ולא פעמיים וכל פעם זה חוזר לאותה נקודה. פעם אחת החלטתי - זהו, נגמר, עד כאן. או שיתייחסו אלינו כשותפים רציניים או שיעשו מה שהם רוצים".

 

 

לדברי יו"ר יהדות התורה, "אחרי השבת הזאת אני, השר דרעי וחבר הכנסת גפני ניפגש עם ראש הממשלה, נדבר איתו ונלבן את כל הבעיות של הרכבת. אני לא מוכן להמשיך בנושא הזה שהרכבת תחלל שבת. לשבת זו היה פתרון. זה לא יכול להיות פתרון קבע. כשאני אומר מילה אני בעזרת השם מתכוון לקיים. היה לי הסדר וההסדר קוים בקו הזה. עכשיו אנחנו נקיים דיון, אחר כך נביא את זה לרבנים ונבדוק אם אני יכול לחיות עם זה או לא. אם אני לא יכול לחיות עם ההסדר, אני אתפטר".

 

גורמים בלשכת השר חיים כץ הגיבו לדברי ליצמן: "בשבת לא עבדו יהודים בעבודות הרכבת בדימונה. שבת הבאה יבחנו בקפידה יתרה הבקשות של הרכבת. לא ניתן להנהלת הרכבת להפיל הממשלה".

 

ביום רביעי קיבלה לשכתו של השר ליצמן הודעה שגרתית מרכבת ישראל שלפיה בשבת הקרובה יתקיימו עבודות תשתית ברכבת. ליצמן שוחח על כך עם ראש הסגל של נתניהו והבהיר שהדבר לא מקובל עליו, בעיקר לנוכח העובדה שבשבועות האחרונים נשמעו שוב ושוב הבטחות שהעבודות בשבת ייפסקו לחלוטין. במחאתו הודיע ליצמן כבר ביום רביעי כי לא ישתתף בהצבעות ועדת שרים לחקיקה.

 

בעקבות פרסומים בעיתונות החרדית פנה לליצמן האדמו"ר מגור, שידוע גם כפטרונו, והבהיר לו שאי אפשר לעבור על כך לסדר היום. בעקבות השיחה עם האדמו"ר התקשר ליצמן לנתניהו והודיע לו כי אם יתקיימו בשבת העבודות כמתוכנן, ביום ראשון יתפטר מהממשלה. מאז שיחת הטלפון ניסו אנשי לשכת ראש הממשלה לפשר ולהגיע להבנות עם ליצמן. בעקבות האיום הודיע ביום שישי שר העבודה והרווחה חיים כץ כי הושג פתרון, ולפיו לא יועסקו עובדים שיום מנוחתם שבת.

 

סיור בקו הרכבת דימונה-באר שבע אתמול גילה כי למרות האיום של ליצמן להתפטר אם יבוצעו עבודות תשתית בשבת בקו ולמרות ההכרזה על הפשרה כי "לא יועסקו עובדים שיום מנוחתם שבת" - בשטח נמשכו העבודות כרגיל. סמוך לאוניברסיטת בן-גוריון אותרה נקודת עבודות של הרכבת. שם נראה מנהל העבודה גרגורי, לבוש סרבל שעליו כתוב "גדיש הנדסה וניהול". מלבדו, באותו אתר כל העובדים היו כנראה ערבים.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השר ליצמן
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים