שתף קטע נבחר

40 שנה לביקור סאדאת: כך התגייס מטוסו של הנשיא המצרי לחיל האוויר הישראלי

הבואינג 707 של חיל האוויר המצרי, שהביא את הנשיא אנואר סאדאת לביקורו ההיסטורי בישראל פני 40 שנה, משמש כיום כמטוס תדלוק בחיל האווירי הישראלי. גם המסוק שבו טס והרכב שבו נסע שמורים במוזיאון חיל האוויר

 

הבואינג בצבעי חיל האוויר המצרי (צילום: planespotters, Marco Dotti) (צילום: planespotters, Marco Dotti)
הבואינג בצבעי חיל האוויר המצרי(צילום: planespotters, Marco Dotti)
 

וכיום, כמטוס תדלוק של חיל האוויר הישראלי (צילום: Airliner.net, יוחאי מוסי ) (צילום: Airliner.net, יוחאי מוסי )
וכיום, כמטוס תדלוק של חיל האוויר הישראלי(צילום: Airliner.net, יוחאי מוסי )

 

בימים אלה, כשישראל מציינת 40 שנה לביקורו ההיסטורי של נשיא מצרים, אנואר סאדאת, בישראל, קשה לחמוק מהשפעתן של עשרות השנים שחלפו מאז: חלק גדול מגיבורי הביקור ההיסטורי כבר אינם עמנו. אחרים כבר אינם צעירים. התמונות הישנות מצהיבות, קטעי החדשות מרצדים. אבל יש גיבור אחד של הביקור, שכוחו עדיין במותניו, ושיני הזמן לא פגעו בו: מטוס הבואינג 707 הנשיאותי שעמו נחת סאדאת בנתב"ג. ובאופן מפתיע, לא רק שהוא פעיל - הוא שייך לחיל האוויר הישראלי.

 

40 שנה לנחיתת סאדאת - סיקור מיוחד 

 "תמונה שעושה צמרמורת עד היום". זכרונות מרגע הנחיתה 

"חשבנו שזו מלכודת". ההכנות המתוחות מאחורי הקלעים 

"איך להפוך שלום קר לשלום חם?". מצרי וישראלי כותבים

  

מטוס הבואינג 707 ("ראם") של חיל האוויר הישראלי, שנושא את מספר הכנף 295, החל את דרכו בשחקים כמטוסה הרשמי של ממשלת מצרים, לפני 43 שנה. המטוס, שהחל את דרכו ברישום SU-AXJ באוגוסט 1974, הורכב בתצורה אזרחית להטסת 102 נוסעים ואנשי צוות. בתוך זמן קצר הועבר המטוס לשורות חיל האוויר המצרי והיה הוא זה שהביא לישראל את הנשיא אנואר סאדאת לביקורו ההיסטורי בישראל ב-19 בנובמבר 1977 - לפני 40 שנה בדיוק.

 

במשך שלושה עשורים שימש המטוס כמטוס מספר 1 של חיל האוויר המצרי (Egypt-01) והסתובב ברחבי העולם להטסת מנהיגי הרפובליקה המצרית שיצאו לנסיעות עבודה וביקורים רשמיים. גם הנשיא הפורש, חוסני מובארק, שהואשם לאחר שעזב את השלטון בהרג מפגינים ושחיתות, עשה שימוש במטוס זה וצולם לצידו בתמונות רבות. במשך השנים, המטוס הוותיק עבר שדרוגים ושיפוצים רבים ולכן נחשב באותם הימים למטוס בסטנדרט גבוה להטסת אח"מים על אף גילו.

 

19 בנובמבר 1977: המטוס של סאדאת בנתב"ג (צילום: סמי פרג') (צילום: סמי פרג')
19 בנובמבר 1977: המטוס של סאדאת בנתב"ג(צילום: סמי פרג')
 

בשנת 2006 מכרה מצרים את המטוס לחברה תעופה אמריקאית. המטוס, שזכה לרישום חדש, N707KN, פעל במשך שנים בודדות במסגרת חברת התעופה "אומגה אייר". בשנת 2011 נרכש המטוס הוותיק על ידי חיל האוויר הישראלי ועבר הסבה למטוס תדלוק שם קיבל את מספר הזנב 295.

 

בשנת 1979 הגיע סאדאת לביקור נוסף בישראל. לאחר שנחת בבסיס חצרים הוטס נשיא מצרים במסוק תובלה צרפתי מסוג "סופר פרלון" לבאר שבע. "המסוק הזה נמצא היום בבסיס חיל האוויר בחצרים", אמר גורם צבאי ל-ynet. "זה מטוס שכתוב עליו 'שלום' כי הוא סימן תקופה". הגורם ציין כי גם רכבו של יעקב טרנר, שהיה באותה העת מפקד בסיס חצרים ובו הוסע הנשיא מצרים, שמור היום במוזיאון חיל האוויר.

 

"כל הפלטפורמות שקשורות לביקורי סאדאת בישראל יישמרו בהיסטוריה שלנו", אמר הגורם ופירט: "מטוס הבואינג שעדיין בשימוש, המסוק בו הוטס סאדאת לבאר שבע, והרכב בו נסע בדרום הארץ. בניגוד לצבאות אחרים, בחיל האוויר ובצה"ל יש בראש גם מסורת של שלום. מדברים שלום ורואים חשיבות להציג דברים שהם לא רק מלחמה". 


פורסם לראשונה 20/11/2017 21:21

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Airliner.net, יוחאי מוסי
מטוס השלום. הבואינג של סאדאת
צילום: Airliner.net, יוחאי מוסי
מומלצים