שתף קטע נבחר

הנשיא דחה את בקשת החנינה של אלאור אזריה: "טוהר הנשק - יסוד בעוצמת צה"ל"

החייל שהרג מחבל פצוע בחברון פנה לנשיא, וזה החליט לדחות את בקשת החנינה שלו. בהודעת הנשיא נאמר כי "הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל". אחותו של אלאור אזריה בתגובה: "לא נרפה, חיים שלי. איתך עד הסוף, אחי היקר!!!"

 (צילום: יואב דודקביץ', AFP) (צילום: יואב דודקביץ', AFP)
(צילום: יואב דודקביץ', AFP)

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין החליט היום (א') לדחות את בקשת החנינה של אלאור אזריה, החייל שהרג מחבל פצוע בחברון. בהחלטתו קבע הנשיא כי הוא סבור כי "במכלול השיקולים, הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל. ערכי צה"ל ובתוכם טוהר הנשק הם יסוד מוסד בעוצמתו של צה"ל ותמיד עמדו לנו במאבק הצודק על זכותנו לבית לאומי ובטוח ובבנייתה של חברה איתנה". אתי אזריה, אחותו של אלאור, הגיבה בפייסבוק: "לא נרפה, חיים שלי. איתך עד הסוף, אחי היקר!!!". גם אחיו אדיר שיגר מסר דומה: "תמיד איתך, עד הסוף... אח יקר!".

 

"נשיא המדינה נתן דעתו לעבירות שבוצעו על ידך ולנסיבותיהן, לכל הדברים שנכתבו בבקשתך, לכל החומר וכן לחוות הדעת שהובאו בפניו והחליט לדחות את הבקשה", נכתב בהודעת הנשיא, "מעיון בחומר שהונח לפניו למד הנשיא כי בגזר הדין הביאו בחשבון בתי הדין הצבאיים את הנסיבות המועלות על ידך, המופיעות בחלקן בבקשת חנינה זו, כשיקולים לקולא, וציינו כי בהתחשב בהן הקלו עמך בדין".

הודעת הנשיא על דחיית בקשת החנינה ()
הודעת הנשיא על דחיית בקשת החנינה

 

אזריה בתחילת ריצוי מאסרו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אזריה בתחילת ריצוי מאסרו(צילום: מוטי קמחי)

 

אזריה הגיש את בקשת החנינה לנשיא לפני חודש. "למשפט צדק, לצערי הרב, לא זכיתי - זו תחושתי ושום דבר לא יכול לשנות אותה", כתב לנשיא. "מכל מקום, את מידת הצדק והרחמים, שהיא תמצית מוסד החנינה, מבקש אני מכבוד הנשיא בפנייה זו". אזריה התייחס בבקשת החנינה לנשיא לטענות כי מעולם לא הביע חרטה על מעשהו: "אני קורא ושומע את התגובות בקשר להחלטתי שלא להביע חרטה על הירי במחבל", כתב אזריה בבקשת החנינה. "זה לא מדויק: אילו הייתי יודע בוודאות, באותן שניות מתוחות בזירה, שהמחבל אינו ממולכד - לא הייתי יורה, חד וחלק. לכן, ובדיעבד בלבד, הירי במחבל היה טעות מבצעית", הוסיף.

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, צידד במתן חנינה לאזריה, אמר: "אני מוקיר ומעריך את נשיא המדינה, אך מביע צער על החלטתו לדחות את בקשת החנינה של החייל אלאור אזריה. לנשיא ריבלין הייתה הזדמנות לשים קץ לפרשה זו אשר טלטלה את החברה הישראלית. מעבר למחיר האישי ששילמו החייל ומשפחתו, סברתי ועודני סבור כי במקרה ייחודי זה היה מקום לשקול גם את האינטרס הציבורי, את הצורך באיחוי הקרעים בחברה ואת השפעת האירוע והמשפט על חיילי צה"ל ועל הנוער העומד בפני גיוס. גם בשעה זו, אל לנו לשכוח שמדובר בחייל מצטיין ובמחבל שבא להרוג".

ביקורת על החלטת הנשיא. שר הביטחון ליברמן (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
ביקורת על החלטת הנשיא. שר הביטחון ליברמן(צילום: אמיל סלמן)

 

"ביקורת חריפה יותר השמיעה שרת התרבות והספורט, מירי רגב. "נשיא המדינה פגע במוסד החנינה ובחר גם הוא להפקיר את אלאור", אמרה בהודעה שפרסמה. "מוסד החנינה נועד בדיוק למקרים כאלה - להשלים את הפער בין הדין הרשמי לבין תחושת הצדק ורחשי הלב של הציבור הרחב. לנשיא הייתה הזדמנות להעביר מסר לחיילים שגם אם הם טועים, הם יישפטו במישור המשמעתי אבל הם לא יופקרו", אמרה.

 

יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט, שוחח עם אמו של אלאור אזריה, אושרה: "אני מצר על ההחלטה שלא לחון את אלאור", אמר לה, "תמסרי גם לאלאור וגם לצ'רלי את אהבתי. אין לנו מדינה אחרת, ואסור לנו להתייאש. עכשיו צריך להסתכל קדימה. חייבים להרים את הראש ולהיות חזקים".

 

דחיית בקשת החנינה מצד הנשיא לא חותמת את הגולל על תקוותיו של אזריה ובני משפחתו לשחרור מוקדם. אזריה צפוי להקלה נוספת בעונשו מלבד ההמתקה שקיבל מהרמטכ"ל: ועדת קיצור חצי צה"לית, המקבילה לוועדת השליש האזרחית, צפויה להתכנס לדיון בעניינו ברבעון הראשון של 2018 ולהפחית שליש עד מחצית מעונשו, בכפוף להתנהגות טובה. כך שבסופו של דבר, אזריה עשוי להשתחרר מכלא 4 כבר בתחילת הקיץ של 2018 - פחות משנה לאחר שהחל לרצות את עונש השנה וחצי שנגזרו עליו. במקור, לאחר קיצור העונש על-ידי הרמטכ"ל, היה אמור להשתחרר במהלך אוקטובר 2018.

 

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט החליט לפני כחודשיים להוסיף ולהקל בעונשו של אזריה ולהפחית ארבעה חודשים מעונש המאסר בפועל שהוטל עליו, "וזאת משיקולי חסד ורחמים תוך התחשבות בשירותך הצבאי כחייל בזירה המבצעית. בהחלטת הנשיא הובאה בחשבון העובדה כי אתה צפוי לעמוד בפני הועדה לעיון בעונש שתשקול את שחרורך בעוד כשלושה חודשים".

הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט(צילום: יואב דודקביץ)

 

לאחר הודעת הרמטכ"ל על הקיצור, אמר אזריה: "אני מודה לרמטכ"ל על קיצור העונש. לדבריו, הוא החליט על כך במידת החסד והרחמים, מידה שהקדוש ברוך הוא נתן בכל אחד ואחת מאיתנו. עם זאת, מצר אני על שהפרקליטות הצבאית המליצה לרמטכ"ל שלא לקצר את עונשי ולו ביום אחד. באויבינו, יש לזכור, אין שום חסד ושום רחמים, הם תאבי רצח ומלאי שנאה". אזריה ציין עוד, כי "אני שב ואומר כי פעלתי מתוך תחושת סכנה בזירת הפיגוע בחברון, מול מחבל שפל שבא לרצוח - והבא להורגך השכם להורגו.

 

 

 

 


פורסם לראשונה 19/11/2017 17:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ', AFP
הנשיא ריבלין ואזריה
צילום: יואב דודקביץ', AFP
מומלצים