שתף קטע נבחר

"ההסתה נגד ריבלין - זרקור אדום. זה עלול להיגמר בכי רע"

גינוי תקיף בקואליציה ובאופוזיציה לנוכח ההסתה נגד הנשיא ריבלין בעקבות החלטתו לדחות את בקשת החנינה של אלאור אזריה. השרה גמליאל לאולפן ynet: "היינו בסרט הזה בעבר. חייבים להיזהר". השר ישראל כץ: "חרפה וחציית קו אדום". יאיר לפיד: "זוהי התרת דם. על נתניהו לנזוף בחומרה בשרים שתקפו"

 

"הזרקור האדום זועק". שרים וח"כים מהקואליציה ומהאופוזיציה יצאו הבוקר (יום ב') להגנתו של נשיא המדינה ראובן ריבלין, שמתייצב מאז החלטתו שלא להעניק חנינה לאלאור אזריה מול גל של הסתה ברשתות החברתיות מחד, וביקורת קשה מתוך הכנסת מאידך. "אנחנו צריכים להיזהר. השיח המסית נגד הנשיא חייב להיפסק", אמרה השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל בראיון לאולפן ynet, והתייחסה גם להפצת תמונתו עם כאפייה: "היינו בסרט הזה בעבר, זה עלול להיגמר בכי רע".

תמונת הנשיא בכאפייה שהופצה ברשתות החברתיות ()
תמונת הנשיא בכאפייה שהופצה ברשתות החברתיות

כשנתבקשה להתייחס להתבטאויות הקשות של חברי הליכוד נגד ריבלין, השיבה גמליאל: "אני כרגע לא מנסה לחפש אשמים, אלא רק באה לזעוק את הזעקה שדי לאלימות ולהסתה. אני לא מנסה להיות מחנכת ולא לתת פרשנות לאמירות של אחרים. אני קוראת לכולם ולכולן, גם בשיח הפוליטי וגם בציבור הרחב, לדעת לכבד את כללי הדמוקרטיה, וגם כשאנחנו לא מסכימים לפתח סובלנות כלפי שיח אחר".

מתנגדת בתוקף לנאצות נגד הנשיא. השרה גמליאל ()
מתנגדת בתוקף לנאצות נגד הנשיא. השרה גמליאל

גם שר התחבורה ישראל כץ התבטא בגנות ההסתה נגד הנשיא. "אני מאמין כי היה צריך לאפשר לאלאור אזריה לשוב לביתו ולהעניק לו חנינה. נשיא המדינה חשב והחליט אחרת מתוקף סמכותו ושיקול הדעת", כתב הבוקר בחשבון הטוויטר שלו. "בדמוקרטיה מותר לחלוק ולמתוח ביקורת, אבל כל ההתקפות האישיות וההסתה החמורה נגד נשיא המדינה הן חרפה וחציית קו אדום. יש להפסיק אותן מיד".

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד קרא לראש הממשלה לצאת להגנת הנשיא ריבלין ולנזוף בשרים שתקפו אותו: "התמונה של הנשיא ריבלין עם כאפייה לא נעשתה בידי מי שאינו זוכר את התמונה של רבין עם כאפייה, אלא דווקא בידי מי שזוכר. זוהי התרת דם".

 

לפיד הוסיף: "כל המרכיבים שם: גורמי שלטון ששותפים להסתה הפרועה ונותנים לה לגיטמציה, כן מירי רגב, הכוונה אליך, רחוב שאיבד שליטה, אובדן מוחלט של הממלכתיות. שתיקת ראש הממשלה היא תמוהה במקרה הטוב, ומסוכנת במקרה הרע. עליו לצאת בהבעת תמיכה נחרצת בנשיא מדינת ישראל ולנזוף בחומרה בשרים שתקפו אותו".

 

תגובות מזעזעות במיוחד נגד ריבלין היו כאלו שכללו איחולי מוות לנשיא וקללות כדוגמת "כלב בן כלב", "פח אשפה" ו"חולה". מיכאל כתב: "אתה פסולת של מיצי אשפה. תוציא את לשונך מישבניהם של מנהלי הקרן להשמדת ישראל ולך לאלף עזאזל נאצי ארור". הגולש דרור כתב: "אתה מגעיל אותי, אתה לא הנשיא שלי. כשאני רואה את תמונתך מתעוררת בי תחושת הקאה". המשטרה הודיעה כי פתחה בבדיקה בעקבות הפצת תמונתו של ריבלין ברשתות החברתיות כשהוא חובש כאפייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת
נשיא המדינה ריבלין
צילום: יצחק הררי, דוברות הכנסת
מומלצים