שתף קטע נבחר

רוקד עם כרישים: הישראלי שצולל בכל העולם

צילומי טיולים - מהיבשה, מהאוויר ומעל פני הים - אנחנו כבר רגילים לראות מכל עבר, אבל מה עם צילומים מהמצולות? צעיר ישראלי שמטייל ברחבי העולם בחר לראות אותו מקרקעית הים ולתעד הכול. המראות המרהיבים לפניכם

 

 

אלון צנגוט (30) גילה את חיבתו לים כבר בגיל צעיר ומאז כמעט כל דבר שעשה בחייו היה קשור לאהבה הימית. כיום צנגוט מטייל ברחבי העולם וחווה את המקומות בעיקר דרך מעמקי הים בכל יעד. ממערות קוזומל במקסיקו ועד חוף קצא"א באילת - נדמה שצנגוט נשם מבלוני חמצן כמעט בכל מקום אפשרי.

 

צנגוט בוגר קורס חובלים בחיל הים, כמתבקש, וכיום עובד כמהנדס חשמל בחברת הייטק גדולה. את התחביב שלו הוא החליט לקחת כמה צעדים קדימה ובשנים האחרונות הוא מוביל טיולי צלילה בעולם לצעירים. "אני עובד בחברה העוסקת בתחום הביטחוני, אבל הלב והראש שלי נמצאים עמוק-עמוק בקרקעית האוקיינוס", הוא מספר ל-ynet.

 

בכל מקום שאליו הוא מגיע מצלם צנגוט עשרות ולעיתים גם מאות תמונות מרהיבות. חלקן מובאות כאן לפניכם:

שלל צבעים. פיג'י (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
שלל צבעים. פיג'י(צילום: אלון צנגוט)

מנטה ריי (חתול ים) במלדיביים (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
מנטה ריי (חתול ים) במלדיביים(צילום: אלון צנגוט)

"שילוב של מים מתוקים ומלוחים", מערות קוזומל (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
"שילוב של מים מתוקים ומלוחים", מערות קוזומל(צילום: אלון צנגוט)
 

מערבולת דגים, אילת (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
מערבולת דגים, אילת(צילום: אלון צנגוט)

כריש לווייתן במלדיביים, צולם לפני שלוש שנים (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
כריש לווייתן במלדיביים, צולם לפני שלוש שנים(צילום: אלון צנגוט)

אהבתו לעולם שמתחת לפני הים הביאה אותו לטייל לא מעט ברחבי העולם וגם כאן, קרוב: זנזיבר, מקסיקו, בליז, הונדורס, האי אוטילה, איי גלפגוס, אוסטרליה, ניו זילנד, פיג'י, תאילנד, האיים המלדיביים, עקבה בירדן וגם בישראל, כמובן. "אני צולל כאן בכל מקום שאפשר, למשל בחדרה ואפילו במהלך המילואים האחרונים שלי בחוף קצא"א, בדיוק כשנפתח לציבור", מספר צנגוט, שכבר מתכנן את הטיול הבא למוזמביק בספטמבר הבא.

לפעמים גם יוצא לצלם למעלה: קשת מרשימה בניו זילנד (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
לפעמים גם יוצא לצלם למעלה: קשת מרשימה בניו זילנד(צילום: אלון צנגוט)
 

בצלילותיו פוגש צנגוט יצורים ימיים מדהימים, חלקם גם מפחידים. "אני צולל עם עשרות סוגים של כרישים בכל העולם", הוא מספר בגאווה. את כל המינים המיוחדים שהוא נתקל בהם הוא גם דואג לתעד, בעיקר בצילומי סטילס.

צולל גם בישראל: דולפין שוחה באילת (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
צולל גם בישראל: דולפין שוחה באילת(צילום: אלון צנגוט)

לשחות עם כרישים בעיירה סאות' ווסט רוק, אוסטרליה (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
לשחות עם כרישים בעיירה סאות' ווסט רוק, אוסטרליה(צילום: אלון צנגוט)

החיים בתוך מערה, אוסטרליה (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
החיים בתוך מערה, אוסטרליה(צילום: אלון צנגוט)

אז איך הכול התחיל?

"האהבה לים תמיד הייתה, מגיל צעיר, אך היא התחזקה והתעצמה בגיל 18 כשהתחלתי קורס חובלים", מתאר צנגוט. הוא שירת בתור חובל בחיל הים שבע שנים ומאז, לדבריו, הוא לא עוזב את הים. בגיל 20 השלים צנגוט קורס צלילה מקצועי. כשהיה בחופשה משפחתית בתאילנד עזב הכול ויצא לספארי הראשון באיי סימילאן - ומאז לא הפסיק.

 

"זה היה רגע מכונן בחיי ומאז ידעתי שזה המקום שעושה אותי הכי מאושר בחיים. אני, הים והצלילות. השקט המופתי והמפגש המרתק והלא צפוי עם בעלי חיים גדולים וקטנים כאחד - חלום", מספר צנגוט.

 

"לא חושב שאשכח את הרגע הזה: המפגש הראשוני עם בעלי החיים מתחת למים, השלווה ותחושת הריחוף שעטפו אותי בחיוך מקצה לקצה. מייד לאחר הקורס התחלתי לצלול ללא סוף. ניצלתי כמעט כל סוף שבוע פנוי כדי לרדת לאילת ושם לגלות ולחקור את עולם הצלילה". מאז הצלילה הראשונה עבר הכשרות מקצועיות והוסמך לצולל בכיר (דייבמאסטר DM).

החיה החמודה ביותר: דולפינים באילת (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
החיה החמודה ביותר: דולפינים באילת(צילום: אלון צנגוט)

חשוך במעמקי המערות שאל מול חופי מקסיקו (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
חשוך במעמקי המערות שאל מול חופי מקסיקו(צילום: אלון צנגוט)
 

החיבור בין הצלילה לצילום לא איחר לבוא: "אחרי כשנתיים מתחת למים, לאחר שחרשתי כל אבן וכל פינה באילת, אחד החברים נתן לי מצלמה וגיליתי את ייעודי בחיים - צילום ותיעוד העולם הקסום הזה. פתאום נפתח לפניי עולם חדש, והחוויה התעצמה שבעתיים".

 

לדבריו של צנגוט, כל התמונות מתחת למים מצולמות במצלמת כיס שנכנסת לתוך מארז ייעודי, שאליו מחוברת עדשה רטובה רחבה או מקרו. בנוסף לזה הוא משתמש בפלאשים, כלומר תאורה מלאכותית, כדי לקבל צבעים אמיתיים מתחת למים. "את הציוד הקומפקטי אפשר לסחוב בקלות במזוודה קטנה או לפצל לתיק גב. אני לא הולך לשום מקום בעולם בלי זה".

 

רק צנגוט והכריש-לווייתן

"אחד הרגעים המיוחדים שחוויתי בצלילה היו לאחרונה במלדיביים, כשכריש לווייתן ענק בגודל 14 מטרים הגיח מעליי, ובעוד עשרות משנרקלים ועשרות צוללים איחרו לבוא וראו אותו רק ממרחקים, אני זכיתי לרגע יחיד ומיוחד. צללתי מתחתיו וליוויתי אותו דקות ארוכות. כך זכיתי לתיעוד ולצילום נדיר שלו מטווח אפס. חוויה שלא תיאמן", משחזר צנגוט.

הרגע הנדיר של צנגוט והכריש-לווייתן, לפני שלושה חודשים במלדיביים (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
הרגע הנדיר של צנגוט והכריש-לווייתן, לפני שלושה חודשים במלדיביים(צילום: אלון צנגוט)

לצלול לתוך מערה, ניו זילנד (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
לצלול לתוך מערה, ניו זילנד(צילום: אלון צנגוט)

מתוך מערות קוזומל במקסיקו (צילום: אלון צנגוט) (צילום: אלון צנגוט)
מתוך מערות קוזומל במקסיקו(צילום: אלון צנגוט)

היעד שהכי הפתיע אותו במסעותיו הימיים היו המערות באי קוזומל שמול חופי העיירה פלאייה דל כרמן במקסיקו. "היה מדהים לפגוש בשילוב של מים מתוקים ומלוחים בתוך היבשה לצד הג'ונגלים. גם קבוצת האיים גלפגוס מול חופי אקוודור היא יעד משוגע מבחינת מיני בעלי החיים במקום. למעשה יש שם הכול".

 

על תרבות הצלילה בארץ אומר צנגוט: "היא מתפתחת בקצב מטורף. יש המון פעילויות ומפגשים וכל שנה הקהילה גדלה. לכן התחלתי להוציא בעצמי טיולי צלילה לצעירים".

 

ומה הלאה? "רשימת יעדי הצלילה ארוכה מאוד ואני מתכנן לכבוש עוד ועוד יעדים בשנים הקרובות. יש כל כך הרבה בעלי חיים שאני רוצה לזכות לראות ולחוות איתם את הרגע הזה ופשוט לרחף לידם ולתעד אותם", מסכם הצוללן הישראלי האמיץ.

"חיוך מקצה לקצה", אלון צנגוט לפני עוד צלילה (UW Photography) (UW Photography)
"חיוך מקצה לקצה", אלון צנגוט לפני עוד צלילה(UW Photography)
 

לתמונות וסיפורים נוספים מטיולי הצלילה של אלון צנגוט היכנסו לעמוד הפייסבוק שלו ולעמוד הגמל המעופף, המארגן קבוצות צלילה לצעירים.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון צנגוט
רוקד עם כרישים: אלון צנגוט צולל בכל העולם
צילום: אלון צנגוט
צילום: אלון צנגוט
העולם שמתחת למים: דרך שונה לראות עולם
צילום: אלון צנגוט
מומלצים