שתף קטע נבחר

נתניהו על התגובות לריבלין: "לא כל ביקורת היא הסתה, אבל בלי כאפיות ובלי מדי נאצים"

ראש הממשלה הגיב בפתח ישיבת סיעת הליכוד לדברים הקשים שהוטחו בנשיא המדינה בעקבות החלטתו שלא לחון את אלאור אזריה: "בדמוקרטיה מותר לבקר. הבקשה היחידה שהביקורת תיעשה בצורה עניינית ומכבדת בלי כאפיות, בלי פסלים, בלי חבלי תלייה ובלי מדי נאצים"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב בצהריים (יום ב') לדברים הקשים שהוטחו בנשיא המדינה ראובן ריבלין בעקבות החלטתו שלא לחון את אלאור אזריה, החייל שהרג מחבל פצוע בחברון. הוא אמר כי "בדמוקרטיה מותר לבקר כל אחד, מי כמוני יודע זאת, ולא כל ביקורת היא הסתה", אך הוסיף: "הבקשה היחידה שהביקורת תיעשה בצורה עניינית ומכבדת בלי כאפיות, בלי פסלים, בלי חבלי תלייה ובלי מדים נאציים שכולנו הולבשנו בהם ומולבשים בהם. וזה פסול כשזה מופנה כלפי הנשיא או כלפי כל נציג ציבור אחר". 

 

ראש הממשלה הוסיף כי "ביחס לביקורת עניינית - היא לא רק מותרת, היא הכרחית. זאת נשמת אפה של הדמוקרטיה. אי אפשר להגדיר ביקורת עניינית מהימין כהסתה וביקורת מהשמאל תמיד כחופש ביטוי. אנחנו רוצים גישה שווה, מכבדת, עניינית, לא מסיתה אבל נוקבת ככל שדרוש. כי זה הבסיס של הדמוקרטיה, אין דבר אחר, וזה צריך לעבוד לכל הכיוונים". נתניהו הדגיש בדבריו כי הוא תמך מלכתחילה במתן חנינה לחייל היורה. לדבריו, "קראתי לחנינה מלאה לאלאור אזריה מהיום הראשון. דעתי לא השתנתה".

 

מוקדם יותר תקף יו"ר יש עתיד יאיר לפיד את נתניהו בגין שתיקתו לנוכח הביקורת החריפה שהשמיעו שרים וח"כים מהליכוד נגד ריבלין: "מאתמול ראש הממשלה לא מצא לנכון לקום ולגנות את כל ההתקפות על נשיא המדינה. יש תמונות שלו עם כאפייה וקוראים לו נאצי. מירי רגב, דוד ביטן ואורן חזן אומרים דברים על הנשיא שהשפה לא יכולה לסבול וראש הממשלה שותק כמו דג כאילו זה לא עניינו".

 

 
תמונת הנשיא ריבלין בכאפייה ()
תמונת הנשיא ריבלין בכאפייה
 
"שיגלה בשם אלוהים מנהיגות ויגיד למירי רגב ודוד ביטן - תחזרו בכם פה מיד מול כולם, פומבית. מה זה צריך להיות? איך יכול להיות שככה מתנהגת ממשלה? מתי הוחלט שאין יותר ממלכתיות ושראש ממשלת החמוצים הוא זה שמוביל את זה. הנשיא להבדיל מראש הממשלה בהחלט גילה מנהיגות ביממה האחרונה. אני דיברתי איתו קודם ואמרתי לו שהוא מגדלור של מוסריות וממלכתיות במדינה שאיבדה כל רסן".

 

יו"ר סיעת המחנה אבי גבאי הצטרף למתקפה נגד ראש הממשלה על שתיקתו בעקבות ההסתה נגד הנשיא: "ראש הממשלה שותק למתקפות על הנשיא כי זו התרבות הפוליטית שהוא מנחיל. אנחנו שומעים את המתקפות המבישות של פוליטיקאים מהליכוד וראש הממשלה שותק כי זו התרבות הפוליטית שהוא מנחיל. מי שתוקף הם השליחים שלו והוא צריך לקרוא אותם לסדר".  

 

הפוסט שפרסם אתמול ריבלין בחשבון הפייסבוק שלו בנוגע לדחיית בקשת החנינה של אלאור אזריה גרר מאות תגובות. בעוד חלקן תמכו בהחלטה וחלקן התנגדו לה, היה גם מספר גבוה של תגובות מכוערות שחלקן הגיעו לכדי הסתה של ממש. המשטרה הודיעה כי פתחה בבדיקה בעקבות הפצת תמונתו של ריבלין ברשתות החברתיות כשהוא חובש כאפייה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
בנימין נתניהו
צילום: אמיל סלמן
מומלצים