שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  המטרה: לסייע לחרדים להשתלב גם בעבודה
  התכנית "קידום משפחות" של עמותת itworks מסייעת למשפחות בחברה החרדית לצאת ממעגל העוני, באמצעות כלים פיננסיים, משפחתיים ותעסוקתים. העמותה, שסייעה מתחילת השנה לכמאה משפחות, משיקה קמפיין גיוס המונים וקוראת לכולם לסייע לה לסייע למשפחות נוספות
  א', בתחילת שנות ה-40 לחייה, פרודה מבעלה מזה כמה חודשים, אמא לשמונה ילדים, חלקם ביולוגים, חלקם ילדי אומנה וילד אחד נוסף שאף שאינו מוכר כילדה באופן רשמי, בפועל כמעט תמיד נסמך על שולחנה. היא סיפרה את סיפורה בכאב הרב שלצדו תקווה ואופטימיות.

   

  הבית שא' מנהלת לבדה, מאז עזב בעלה, הוא מאוד עמוס ותובעני מכל הבחינות - המשפחתית, הכלכלית והמבנית. מבעלה נפרדה כי הפגין אלימות כלפיה וכלפי ילדיה. יום אחד, לאחר מקרה אלימות חמור עד כדי זעזוע מוח קשה, היא החליטה שהיא חייבת לקחת אחריות על חייה וחיי ילדיה, ופנתה לבקשת עזרה, שבעקבותיה הורחק בעלה.

   

  במשך כל השנים, עול הפרנסה התחלק בינה לבין בעלה, כיום הוא מונח כל כולו על כתפיה. בעלה אינה משלם מזונות ואינו שותף לגידול הילדים משום בחינה. ולמרות הקשיים הרבים, א' החליטה שהיא לוקחת את גורלה בידיה, ושמהנקודה הכה קשה אליה הגיעה, היא תטפס ותצמח למעלה.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מתוך רצון עז לקבל כלים להשתלבות מתאימה בעולם העבודה, להתנהלות כלכלית נכונה ולקבלת כלים נוספים, היא פנתה לתכנית "קידום משפחות", שמטרתה לסייע למשפחות בחברה החרדית לצאת ממעגל העוני, באמצעות כלים מתאימים בתחום הפיננסי, משפחתי ותעסוקתי. במסגרת התכנית של עמותת itworks, בשיתוף "ידידות טורונטו", סייעה העמותה מתחילת השנה לכמאה משפחות בחברה החרדית לצאת ממעגל העוני.

   

  מאז שהצטרפה לתכנית לפני כחצי שנה, מספרת א', חייה השתנו לבלי היכר. במשך כל חייה הייתה ספרית, בתחילת דרכה במספרה שניהלה אמה, ובהמשך פתחה עסק עצמאי. אך מאז נולדה לה ילדה חולה, והיא נאלצה לשהות במשך שנתיים לסירוגין בבתי חולים, לא הצליחה לשקם את העסק שלה. בעקבות הצטרפותה לתכנית ומתוך צורך עז בתחושת עשייה משמעותית, החליטה לשנות כיוון בעולם העבודה. כיום היא עובדת כמנהלת שיווק, מרוצה מאוד מהעשייה היומיומית של וחשה סיפוק רב.

   

  הסתכלות שונה על המציאות הכלכלית

  א' קיבלה בנוסף כלים משמעותיים לניהול ההוצאות מול ההכנסות, וארגון מטלות הבית. היא מספרת שבעבר "הרגש" היה משפיע על התנהלותה הכלכלית, כשערכה קניות של מצרכי המזון, קנתה לפי מבצעים, או לפי רמת הרעב ברגע נוכחי, ולא לפי חישוב מסוים. לאחר שקיבלה את הכלים המתאימים באמצעות התכנית של עמותת itworks, היא מתנהלת בצורה מחושבת וקונה את הדברים להם זקוקה בהתאם לכלים שקיבלה.

   

  בעקבות הצטרפותה לתכנית ומתוך צורך עז בתחושת עשייה משמעותית, החליטה לשנות כיוון בעולם העבודה (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
  בעקבות הצטרפותה לתכנית ומתוך צורך עז בתחושת עשייה משמעותית, החליטה לשנות כיוון בעולם העבודה(צילום: צביקה טישלר)

   

  השיקוף של דרכי הפעולה וההתנהלות שלה אפשר לה הסתכלות שונה על המציאות הכלכלית. כיום, לדבריה, היא הפכה אדם אחראי מאוד, מסודר ומאורגן, והיא משתמשת בכל הכלים שקיבלה. בפועל, הלכה למעשה, התוצאות הן שההוצאות פחתו, אך מבלי שהמשפחה תחוש במחסור מסוים, וכיום לא נזרק כל מזון, בשונה מבעבר.

   

  ברגע שהיא הבינה שיש לה את היכולת לאפשר פתרון כלכלי בעצמה, א' הפכה אחראית מאוד. היא מרגישה בטחון בהתנהלות הכוללת של חייה. העול הכלכלי עדיין כבד, אך באמצעות התנהלות נכונה, היא מצליחה לעמוד בו. נוסף על כך, היא בוחנת כל יום את המשימות והמטלות שלה ומנהלת אותן, הן את המשימות בעבודה, בבית, בגידול הילדים.

   

  החלום של א' כעת הוא להקים עסק וירטואלי של קישוטי שיער ותכשיטים. כדי להגשים אותו היא זקוקה גם לידע וגם למימון. אך לפני הכל היא רוצה בריאות לילדיה. בשנים בהן נאלצה לבלות זמן רב בבתי חולים, נחשפה לילדים רבים שגורלם לא שפר עליהם. והחליטה לשמש משפחת אומנה לילדים אלו, מתוך תחושת שליחות עמוקה.

   

  • עמותת itworks, יצאה בקמפיין "גיוס המונים" לגיוס 160,000 שקלים נוספים כדי לאפשר ל-40 משפחות נוספות להצטרף לתוכנית. לחצו כאן לתרומות שיאפשרו למשפחות נוספות להיחלץ ממעגל העוני.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  צילום: EPA
  צילום: shutterstock
  א' החליטה שהיא לוקחת את גורלה בידיה, ושמהנקודה הכה קשה אליה הגיעה, היא תטפס ותצמח למעלה.
  צילום: shutterstock
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים