שתף קטע נבחר

החרדים מאיימים: "עבודות בשבת? הממשלה תיפול"

ברכבת אמרו כי מתוכננות עבודות תחזוקה בשבת הקרובה, והחרדים הגיבו בזעם. שבוע לאחר האולטימטום של ליצמן ורגע לפני הפגישה בין נציגי הסיעות החרדיות לנתניהו הם איימו: "הקואליציה לא תוכל לשרוד חילול שבת"

משבר השבת חוזר: כשעה וחצי לפני הפגישה המתוכננת הערב (יום ד') בין נציגי הסיעות החרדיות בכנסת ובין ראש הממשלה בנימין נתניהו אומרים חברי הכנסת החרדים כי אם יתקיימו שוב עבודות לא נחוצות בשבת - הקואליציה תתפרק.

 

 

מטרתה העיקרית של הפגישה בין נתניהו לחרדים הייתה לדון באירועי השבת האחרונה. החרדים חשו כי ברכבת ישראל לא רגישים לצרכים שלהם ובשל כך גם השמיע ליצמן לנתניהו איום מפורש בשיחת טלפון שבמסגרתו הציב אולטימטום ואמר כי יתפטר מהממשלה אם יתקיימו העבודות. כפתרון של הרגע האחרון הוחלט ביום שישי האחרון כי את עבודות התשתית יבצעו עובדים שאינם יהודים.

 

החרדים יודיעו: הממשלה תיפול אם עבודות הרכבת יימשכו בשבת (צילום: אוליבייה פיטוסי, אלכס קולומויסקי) (צילום: אוליבייה פיטוסי, אלכס קולומויסקי)
החרדים יודיעו: הממשלה תיפול אם עבודות הרכבת יימשכו בשבת(צילום: אוליבייה פיטוסי, אלכס קולומויסקי)

גורמים בסיעות החרדיות אמרו כי היום התקבלו שוב הודעות מרכבת ישראל על כך שמתוכננות עבודות תחזוקה בשבת הקרובה. לטענתם, אמרו ברכבת כי מדובר בעבודות המתקיימות ארבע פעמים בשנה ולא ניתן לדחות אותן. מיד עם היוודע הדבר החלו התייעצויות ארוכות במשרד העבודה והרווחה, משרד התחבורה ומשרד ראש הממשלה על מנת למצוא פתרון שימנע משבר. במקביל, החלו החרדים לערוך בדיקות משלהם בניסיון לברר עד כמה העבודות דחופות.

 

התחושה, הבהירו נציגי החרדים לנתניהו, היא שהנהלת הרכבת לא רגישה לצרכיהם. הם הבהירו כי הם רוצים לשמור על השבת בכל מקרה שבו לא מדובר בפיקוח נפש. "אלו לא בעיות פוליטיות", אמרו החרדים. "הקואליציה פשוט לא תוכל לשרוד חילול שבת".

 

בחודש יולי האחרון הקפיא השר חיים כץ את עבודות הרכבת שתוכננו לצורך הקמת תשתית למערכת איתות חדשה בשל ימי בין המצרים שבין י"ז בתמוז לתשעה באב.

 

המפלגות החרדיות הובילו קו תקיף במיוחד במהלך השנה האחרונה סביב העבודות בשבת. לפני שלושה חודשים שלחו ליצמן, דרעי וגפני מכתב חריף לנתניהו בשל עבודות התשתית בתחנת השלום. שלושת הבכירים החרדים כתבו לנתניהו כי "עבודות אלו, אם יבוצעו בהנחיית ממשלת ישראל בראשותך תוך חילול שבת בפרהסיה, יהוו תקדים חמור מאוד והפרה בוטה של הסטטוס קוו. תהליך זה מוביל דה פקטו להפיכת השבת הציבורית במדינת ישראל למרמס, דבר שלא קרה מאז הקמת מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עפר מאיר
עבודות ברכבת בשבת האחרונה
צילום: עפר מאיר
מומלצים