שתף קטע נבחר

ביקור היסטורי: בכירים סעודים בבית הכנסת הגדול בפריז

עוד עדות למערכת היחסים המתחממת: יועץ בכיר למלך בעבר ושגריר סעודיה בפריז נענו להזמנת הרב הראשי של יהודי צרפת והביטו בספר תורה בן 200 שנה שנכתב על קלף מעור של צבי

השגריר הסעודי והמזכיר הכללי בבית הכנסת בפריז ()
השגריר הסעודי והמזכיר הכללי בבית הכנסת בפריז

ראיון של הרמטכ"ל לאתר סעודי , התבטאויות על שיתוף פעולה במאבק באיראן ובחיזבאללה - וכעת גם ביקור היסטורי של בכירים סעודים בבית כנסת: בתקופה של שינויים חסרי תקדים במערכת היחסים בין ירושלים לריאד, נפגשו השבוע הרב הראשי של יהודי צרפת חיים קורסייה והרב של בית הכנסת הגדול בפריז משה סבאג עם שני בכירים סעודים - ד"ר מוחמד אל-עיסא וחאליד אל-אנקארי.

 

אל-עיסא, לשעבר שר המשפטים של סעודיה ויועץ בכיר למלך סעודיה, משמש כמזכיר הכללי של הליגה המוסלמית העולמית במכה. אל-אנקארי הוא שגריר סעודיה בצרפת ולשעבר שר החינוך הסעודי. שני הבכירים הסעודים נענו להזמנה של הרב קורסייה וערכו ביקור הסטורי בבית הכנסת הגדול בפריז "לה ויקטואר", כאורחיהם של הרב קורסייה והרב סבאג.

הבכירים הסעודים מעיינים בספר התורה ()
הבכירים הסעודים מעיינים בספר התורה

השגריר אל-אנקארי, הרב סבאג והמזכיר הכללי אל-עיסא - בארוחת ערב בבית השגריר ()
השגריר אל-אנקארי, הרב סבאג והמזכיר הכללי אל-עיסא - בארוחת ערב בבית השגריר

לחיצת יד בין הרב סבאג למזכיר הכללי ()
לחיצת יד בין הרב סבאג למזכיר הכללי

הרב סבאג אמר כי זה היה מפגש ידידותי ואינטימי ולא מפגש רשמי: "זה ריגש אותנו מאוד ואותי במיוחד. סעודיה נחשבה כמדינה עוינת, מדינה מוסלמית שמרנית. זה היה מעניין להיפגש. השיחה וחילופי הדברים פותחים עולמות לשני הכיוונים. הביקור שלהם בבית הכנסת נמשך כמעט שעתיים. הראנו להם את בית הכנסת והסברנו להם את כל הסממנים של היהדות. לשניהם זה היה הביקור הראשון בבית כנסת. זה היה עולם חדש עבורם לגלות מה זה יהודי, מה זאת תפילה יהודית ומה זו מסורת יהודית".

 

רב בית הכנסת הגדול בפריז הראה לנציגים הסעודים ספר תורה בן 200 שנה שנכתב על קלף אדמדם של עור צבי. "היתה לי תחושה שאנחנו עושים היסטוריה. היה חשוב לי שסעודיה תקבל פנים חדשות - לא רק של תומכת טרור, אלא גם של מדינה שפניה פתוחים לכל הדתות".

 

בתשובה לשאלה אם הוא והרב קורסייה כבר קיבלו הזמנה לבקר בסעודיה, השיב סבאג: "עדיין לא הוזמנו לסעודיה, אבל אני חושב שזה יכול לקרות. השגריר הזמין אותי לארוחת ערב בפריז שנעשתה לכבוד המזכיר ואני הייתי הרב היחיד בארוחת ערב שאליה הוזמנו כל שגרירי המפרץ הפרסי ומדינות ערב".


פורסם לראשונה 22/11/2017 23:44

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הבכיר הסעודי אל-עיסא בבית הכנסת
מומלצים