שתף קטע נבחר

הישג לחרדים: הרכבת תצמצם משמעותית את העבודות בשבת

בתום שיחות לילות התבקשה רכבת ישראל לצמצם את העבודות בשבת הקרובה כדי למנוע משבר קואליציוני. עוד נדרשה להגיש תוכנית עבודה חדשה שתכלול צמצום של ממש של עבודות בשבת. החרדים: "לא רוצים משבר, זו ממשלה שטובה לנו. אבל יש דברים שלא נעבור עליהם לסדר היום"

"לא רוצים משבר". השר ליצמן על רקע העבודות בשבת שעברה (צילום: אלכס קולומויסקי, עידו ארז)
"לא רוצים משבר". השר ליצמן על רקע העבודות בשבת שעברה(צילום: אלכס קולומויסקי, עידו ארז)

מסתמן ניצחון לחרדים בקרב על השבת : בתום שיחות שנמשכו אל תוך הלילה ומגעים שנמשכו גם הבוקר (יום ה') בין נציגי החרדים, שר העבודה והרווחה חיים כץ ו"רכבת ישראל" הוחלט כבר עכשיו כי העבודות בשבת הקרובה יצומצמו מאוד, וזאת כדי למנוע משבר קואליציוני חריף יותר שיעמיד בסכנה את שלמות הקואליציה.

 

בנוסף לזה התבקשה הנהלת הרכבת להגיש לשר חיים כץ תוכנית עבודה חדשה, שתכלול צמצום מובהק של עבודות בשבת. עוד היא נדרשה לספק נתונים מראש על כל העבודות הנחשבות לפיקוח נפש, ושבלעדיהן תיגרם פגיעה לנוסעים.

עבודות תשתית ברכבת ישראל. ארכיון (צילום: מתן ברקוביץ', דוברות רכבת ישראל) (צילום: מתן ברקוביץ', דוברות רכבת ישראל)
עבודות תשתית ברכבת ישראל. ארכיון(צילום: מתן ברקוביץ', דוברות רכבת ישראל)

הרכבת תגיש תוכנית עבודה חדשה עם צמצום עבודות בשבת. נתניהו והשר חיים כץ (צילום: אוליבייה פיטוסי) (צילום: אוליבייה פיטוסי)
הרכבת תגיש תוכנית עבודה חדשה עם צמצום עבודות בשבת. נתניהו והשר חיים כץ(צילום: אוליבייה פיטוסי)

 

"העבודות שדיברנו על הצורך שלהן בשעות מנוחה נובעות מכך שאין לנו קווים חלופיים", אמר היום מנכ"ל רכבת ישראל, שחר איילון, בכנס יום התחבורה הציבורית של עמותת 'תחבורה היום ומחר'. איילון פירט: "יש לנו את ציר איילון ואם צריך לבצע בו תחזוקה, אין לנו אפשרות להניע רכבות. כרגע על המסילה שנעה מחיפה ועד לראשל"צ יש ציר אחד שבו נעות רכבות ואין אפשרות לעשות מעקפים - לכן אתה מוצא את עצמך מחויב להשבית את הקווים ולבצע את פעולות התחזוקה ההכרחיות".

 

אמש נפגשו ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים חיים כץ, ישראל כץ ויריב לוין עם נציגי הסיעות החרדיות כדי להגיע לפתרון. בתום הפגישה סיכם נתניהו כי הפתרון שיתגבש לא יפגע ברגשות החרדים ובקדושת השבת.

 

עם סיום הישיבה נפגש חיים כץ עם נציגי רכבת ישראל ונועד עימם עד חצות. השר ביקש מהנהלת הרכבת לספק נתונים מדויקים על כל העבודות המבוקשות.

 

אמש הבהירו הסיעות החרדיות כי אין להן עניין במשבר קואליציוני, אולם הקואליציה לא תוכל לשרוד אם יהיה חילול שבת. "ברור שלא נוכל להשלים עם חילול שבת בפרהסיה, בטח בעבודות ממשלתיות בשבת כשאנו לא משוכנעים כלל שאלו עבודות מחויבות המציאות", אמרו החרדים בתום הפגישה עם נתניהו. עוד הבהירו החרדים כי העסקת עובדים לא יהודים, כמו שהיה בשבת הקודמת, אינה פתרון ראוי מבחינתם. 

 

"אנו לא רוצים את המשבר הזה, זו ממשלה שטובה לנו. אנו גם לא רוצים לפגוע בציבור הנוסעים. אך יש עקרונות ערכיים שמקשים עלינו לוותר ולעבור עליהם לסדר היום. אנו דורשים שלא לקיים עבודות אלו בשבת. כמו שאנו מיישרים קו עם כל דרישות הקואליציה ומצביעים בכל דבר כפי שדורש ראש הממשלה, אנו דורשים שיכבדו את עקרונותינו בסוגיות דת ושמירת צביון מדינת ישראל", מסרו.

 

השיחות הליליות התקיימו לאחר שאתמול התחדש משבר השבת - שבוע לאחר האולטימטום שהציב שר הבריאות יעקב ליצמן לנתניהו. גורמים בסיעות החרדיות אמרו כי אתמול שוב הודיעה רכבת ישראל כי מתוכננות עבודות תחזוקה בשבת הקרובה. לטענתם, אמרו להם ברכבת כי מדובר בעבודות המתקיימות ארבע פעמים בשנה ולא ניתן לדחות אותן.

 

בשבוע שעבר קיבלה לשכתו של השר ליצמן הודעה שגרתית מרכבת ישראל שלפיה יקיימו בשבת עבודות תשתית ברכבת. לאחר ששוחח עם האדמו"ר מגור התקשר ליצמן לנתניהו והודיע לו כי אם יתקיימו בשבת העבודות כמתוכנן, ביום ראשון הוא יתפטר מהממשלה.

 

בעקבות האיום הודיע שר העבודה והרווחה כץ כי נמצא פתרון: לא יועסקו עובדים שיום מנוחתם שבת. כמו כן הוסיף כץ כי החליט לבדוק באופן יותר הדוק את האישורים שניתנים לרכבת מעתה ואילך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
השר ליצמן. ארכיון
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים