שתף קטע נבחר

הליכוד נבהל? יקודמו הצעות חוק בנושא השבת

התפטרות שר הבריאות גרמה לזרוז הטיפול בהצעות חוק הקשורות לעבודה בשבת. האחת עוסקת בסמכות שר הפנים לבטל חוקי עזר עירוניים המאפשרים עבודה בשבת, ועל פי ההצעה השנייה תהיה "התחשבות במסורת ישראל" בשיקולי שר העבודה, שמאשר עבודות בשבת

 

 

בעקבות התפטרותו של שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה), וככל הנראה במטרה לבלום את החרפת המשבר עם הסיעות החרדיות, מנסים הערב (מוצ"ש) בליכוד לקדם שתי יוזמות חקיקה חדשות שעוסקות בעבודה בשבת. הכוונה היא לאשר לפחות אחת מהן כבר מחר (א') בוועדת שרים לחקיקה.

 

הצעת החוק הראשונה שאמורה לעלות לדיון נוגעת למתן סמכויות ייחודיות לשר הפנים לבטל חוקי עזר עירוניים. מדובר למעשה בתשובה לסוגיית פתיחת המרכולים בשבת ולמאבק שמנהל שר הפנים, אריה דרעי, מול רשויות בהן עיריית תל אביב, המתירות פתיחת מרכולים ביום המנוחה. במהלך הערב התקיימו שיחות האם לקיים מחר הצבעה לגבי הצעת החוק הזו. 

 

עבודות בשבת שעברה ליד כביש 1 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
עבודות בשבת שעברה ליד כביש 1(צילום: עפר מאיר)

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

ההצעה השנייה היא של ח"כ משה גפני (יהדות התורה) והיא עוסקת בתיקון לחוק שעות עבודה ומנוחה ואוסרת על העסקה בשבת. הצעה זו נמצאת כבר על סדר היום של הכנסת. התיקון הוכנס תחת הכותרת "התחשבות במסורת ישראל" ובהצעה נכתב בין השאר: "חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951 אוסר ככלל להעביד עובדים ביום המנוחה השבועי. חברות התשתיות מבקשות ומקבלות היתר עבודה בשבת לפי סעיף 12 לחוק שעות עבודה ומנוחה, הקובע כי שר העבודה רשאי להתיר העסקת עובד בשעות המנוחה השבועית, או בחלק מהן, אם הוא משוכנע שהפסקת העבודה למנוחה עלולה לפגוע בהגנת המדינה או בביטחון הגוף או הרכוש, או לפגוע פגיעה רבה בכלכלה, בתהליך עבודה או בסיפוק צרכים שהם לדעת שר העבודה חיוניים לציבור או לחלק ממנו".

 

עוד נכתב בהצעה כי למרות הפגיעה בציבור ובעובדים, החוק כפי שהוא מנוסח כיום אינו מורה לשר לשקול שיקולים של פגיעה ברגשות הציבור ובמסורת ישראל. "נוכח האמור", נכתב, "מוצע לקבוע כי במסגרת שיקוליו יתחשב שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים ככל שניתן במסורת ישראל".

 

למרות הכוונה בליכוד לקדם את החוקים הללו כדי למנוע מצב שתתפתח דינמיקה שתוביל את הסיעות החרדיות מחוץ לקואליציה, ההצעות מעוררות התנגדות בקרב גורמים שונים, בהם סיעת "ישראל ביתנו". גם חלק מהשרים בליכוד השמיעו התנגדות להצעות הללו ובשל כך לא ברור לפי שעה איזו מהן תקודם ובאיזה מתכונת.

 

השר ליצמן אומנם הבהיר כי לאחר התפטרותו מפלגתו תישאר בקואליציה, אבל גורמים פוליטיים חוששים כאמור שהדינמיקה הרגישה שהתפתחה בימים האחרונים בסיעות החרדיות תוביל לבסוף גם לפרישתה של סיעת יהדות התורה מהקואליציה.

 

התפטרותו של ליצמן נמסרה לאחר הודעת שר העבודה והרווחה חיים כץ בעניין היתרי העבודה לרכבת בשבת הנוכחית. כץ הודיע כי לאחר בדיקה מעמיקה שערך, הוא אישר לבצע רק עבודות חיוניות לשמירה על בטיחות תנועת הרכבות ושאי ביצוען יכול להוביל לפיקוח נפש. "החלטה זו משקפת התחשבות מלאה ברגשות הציבור הדתי מחד ושמירה על שגרת הנסיעה של משתמשי הרכבת ביום ראשון מאידך", נמסר מטעם כץ. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עפר מאיר
עבודות ברכבת בשבת
צילום: עפר מאיר
מומלצים