שתף קטע נבחר

דרמה בממשלה: לראשונה בוטלה ישיבת ראשי הסיעות

ליצמן המתפטר, דרעי שהחרים גם את ישיבת הממשלה וח"כ משה גפני הודיעו כי לא יגיעו לישיבת ראשי הסיעות - ונתניהו ביטל אותה. חוק ההמלצות אושר ונמחקה בו פסקה אחת: כדרישת שקד, שיקול הדעת בנושא הדלפה מסיכום חקירה יישאר בידי היועמ"ש

 

 

 

דרמה בממשלה לאחר התפטרותו של יעקב ליצמן מתפקיד שר הבריאות: שעות ספורות אחרי שליצמן הגיש למזכירות הממשלה את התפטרותו ואמר כי "הרכבת הפכה את השבת ליום השיפוץ הלאומי", בוטלה ישיבת ראשי הסיעות - לראשונה מאז תחילת הקדנציה. הישיבה בוטלה כיוון שראשי המפלגות החרדיות - אריה דרעי (ש"ס), משה גפני (דגל התורה) וליצמן (אגודת ישראל) - החרימו אותה.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שביטל את ישיבת ראשי הסיעות בעקבות הודעת ההחרמה של החרדים. נתניהו החליט לטפל בנושא באופן פרטני, להיפגש היום ובימים הקרובים עם כל אחד מראשי הסיעות - ורק לאחר מכן לכנס את כולם ביחד. ההודעה על ביטול הישיבה ניתנה ממזכירות הממשלה וללא נימוק. ברקע הדברים יצוין כי השר דרעי החרים גם את ישיבת הממשלה, שנערכה לפני כן.

נתניהו, ליצמן, גפני ודרעי. משבר בקואליציה (צילום: רויטרס, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי) (צילום: רויטרס, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי)
נתניהו, ליצמן, גפני ודרעי. משבר בקואליציה(צילום: רויטרס, יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי)

מייד לאחר שהגיש את התפטרותו מהממשלה אמר ליצמן כי "עבודות השבת - בניגוד להלכה, בניגוד לסטטוס קוו". זמן קצר לאחר מכן הודיע ראש הממשלה נתניהו לשרי הליכוד כי כרגע ישאיר אצלו את תיק הבריאות.

 

ליצמן אמר כי הגיש את התפטרותו "בעקבות עבודות חילולי שבת ברכבת ישראל, אתמול וגם בתקופה האחרונה. בכל הדורות ידענו שהשבת שומרת עלינו, ידענו שזה יסוד הברית בין עם ישראל והקב"ה. לצערי רכבת ישראל עשתה לאחרונה את יום השבת יום השיפוץ הלאומי. כל השיפוצים שלהם ברכבות הם עושים בשבת, שלא לצורך. 

 

"העובדה היא שבכל המדינות בעולם כל הרכבות עובדות 24 שעות ביום, שבעה ימים, ואף פעם תחנות רכבת לא סגורות, אף פעם לא צריך לשבש את התחבורה", הוסיף ליצמן - שלא הזכיר כי החרדים הם שמתעקשים על איסור תחבורה בשבת. "רק כאן עושים את זה דווקא להכעיס. אני פורש מהממשלה, הדבר הזה בניגוד להסכם הקואליציוני, בניגוד לסטטוס קוו, לא מדבר שזה גם נגד ההלכה. אני בטוח שבעזרת השם את הרפורמות שהצלחתי לעשות וברוך השם הצלחתי ימשיכו להיות".

 

ליצמן הדגיש כי לא תמיד נהגו לעבוד בשבת, "אבל בחודשיים האחרונים כן". לדבריו, "אני מאוכזב מעצמי שלא יכולתי למנוע חילולי שבת. השבת יקרה לכולם, אני שליח ציבור של גדולי התורה, לא של פוליטיקאים, של אף אחד. עשיתי מה שקיבלתי הוראות לעשות, מה שאני חושב שנכון לעשות, אני לא נכנס לאחרים", הוסיף ביחס להתנהלותם של שותפים חרדים אחרים בממשלת נתניהו.

 

"חוק ההמלצות" עבר עוד משוכה 

בד בבד עם התרחשות הדברים אושר "חוק ההמלצות" בוועדת השרים לחקיקה בתנאי שימחקו בו פסקה אחת, שלפיה היועץ המשפטי לממשלה "יורה" על חקירה במקרה של הדלפות. לפיכך, משאירים לו את שיקול הדעת, כדרישת שרת המשפטים איילת שקד. ההצעה תובא לקריאה ראשונה בכנסת, לאחר מכן תחזור לוועדת השרים לפני קריאה שנייה ושלישית ותקודם בהסכמות משרד המשפטים והמשרד לביטחון הפנים.

 

לפי החוק שאושר בוועדת השרים, המשטרה לא תוכל לפרסם לציבור בתום חקירה אם התגבשה תשתית ראייתית בנוגע לחשוד. עם זאת, לבקשת השרה שקד הוסר הסעיף שמחייב את היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה במקרה של הדלפות לתקשורת. סוגיה זו תהיה כאמור נתונה לשיקול דעתו.

 

שרת המשפטים שקד התייחסה בסוף השבוע בכנס שנת המשפט באוניברסיטת חיפה ל"חוק ההמלצות" של ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) ואמרה: "החוק צריך לעבור אישור שלי ושל השר לביטחון הפנים, והנוסח יהיה מאוד מרוכך".

 

היא הוסיפה: "זה מתייחס בעיקר לאנשי ציבור ששנה-שנה וחצי אחרי שהמשטרה ממליצה להעמיד אותם לדין התיק נסגר והם הולכים כל הזמן הזה עם עננה מעל הראש. גם עובדי ציבור ואנשי ציבור הם בני אדם, ומנסים להפחית את הפגיעה בהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים