שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  65% ממצביעי הליכוד בעד עבודות רכבת בשבת

  סקר שערכה עמותת חדו"ש בנושא משבר הרכבת בשבת מעלה כי מרבית הציבור, כולל הרוב המוחלט בקרב שומרי המסורת, מצדד בעבודות תחזוקה של רכבת ישראל בשבת

  עבודות הרכבת בשבת: סערה במגרש הפוליטי, קונצנזוס בקרב הציבור - גם המסורתי. המערכת הפוליטית סוערת סביב שאלת עבודות התשתית של רכבת ישראל בשבת. שר הבריאות יעקב ליצמן התפטר מתפקידו, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל את ישיבת ראשי הסיעות לאחר שהחרימו אותה ראשי המפלגות החרדיות, והשר אריה דרעי (ש"ס) החרים את ישיבת הממשלה. אלא שלמרות הסערה הגדולה בכנסת נראה שהציבור איתן בדעתו כי יש להפעיל צוותי תחזוקה ברכבת ישראל גם בשבת.

   

  עבודות הרכבת בשבת

   

  בסקר שערכה עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון לפני ימים ספורים, לפני התפטרותו של השר ליצמן מתפקידו, עלה כי רוב גדול (ולעיתים מוחלט) בציבור הרחב בעד עבודות רכבת בשבת, וזאת אף שהמשבר הפוליטי בנושא נמשך חודשים ארוכים. הסקר הקיף 500 משתתפים מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת עם חלוקה שווה בין נשים וגברים, שכמחציתם מגדירים עצמם כחילוניים.

   

  על השאלה המרכזית, "האם יש לאפשר היקף מוגבל של עבודות תחזוקה בשבת הדרושות לצורכי בטיחות וכדי למנוע פגיעה קשה בשירות הרכבות בימי חול", ענו 71% ממשתפי הסקר בחיוב. רק 23% הסכימו ש"אין להתפשר על קדושת השבת ויש לדרוש הפסקה מלאה של עבודות התחזוקה בשבת והעברתן לימי חול, גם אם יש בכך פגיעה בציבור הרחב".

   

  נתוני הסקר המלאים, כפי שהועברו לבקשת ynet, מגלים שיש כמעט שוויון בין גברים ונשים המצדדים בעבודות בשבת (כ-71% בממוצע). כמו כן נמצא שהתמיכה בעבודות בשבת גוברת ככל שהנסקר מבוגר יותר - בקרב נשאלים עד גיל 29 תמכו בעבודות בשבת 62%, ובקרב נשאלים בני 50 ויותר - 80%.

   

  נתון מעניין עוד יותר נגזר מהחלוקה הכמעט מתבקשת להגדרת "דתיות" הנשאלים. הפוליטיקאים ודאי יופתעו לשמוע כי 10% מהמגדירים עצמם חרדים מוכנים בהחלט שיהיו עבודות בשבת וכמוהם 29% מאלה המגדירים עצמם דתיים ו-87% מהמגדירים עצמם "מסורתיים גם אם לא כל כך קרובים לדת" . בקרב החילוניים זוכות העבודות בשבת לתמיכה צפויה של 90%.

   

  לסיום, אנשי מפלגות הקואליציה יבקשו ודאי לדעת באיזו מידה מצביעיהם תומכים בעבודות. 65% ממצביעי הליכוד תומכים בעבודות הרכבת בשבת ואחוז דומה (64%) תומך בהן גם במפלגתו של שר החינוך נפתלי בנט. אפילו בקרב מצביעי ש"ס יש התומכים בעבודות - 13%. בישראל ביתנו זוכות העבודות ל-80% תמיכה, במרצ ל-95% ובמחנה הציוני ל-98%. 93% ממצביעי יש עתיד מצדדים בעבודות בשבת, וכמוהם 87% ממי שהגדיר עצמו כמצביע מפלגת כולנו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עפר מאיר
  עבודות הרכבת בשבת
  צילום: עפר מאיר
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים