שתף קטע נבחר

משרד בלי שר: מי ישמור על הבריאות שלנו?

עוקפים את בג"ץ: נתניהו הודיע כי בינתיים ישאיר אצלו את תיק הבריאות, לאחר שהשופטים אסרו על "סגן שר במעמד שר". לפיד: "רה"מ לא יכול לנהל את המדינה לבד, אסור להפקיר את מערכת הבריאות". וגם: אלו ההישגים והטעויות של שר הבריאות ליצמן

 

 

 

כולם מדברים על קדושת השבת - אבל הבריאות נשארה בצד: משבר עבודות הרכבת הוביל להתפטרות יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן מתפקיד שר הבריאות, להחרמת ישיבת הממשלה מצידו של יו"ר ש"ס אריה דרעי ולביטול ראשון מתחילת הקדנציה של ישיבת ראשי הסיעות. אבל כעת עולה השאלה מי ישמש כשר הבריאות - ולפחות כרגע מדובר בראש הממשלה בנימין נתניהו, למרות פסיקת בג"ץ.

 

באוגוסט 2015 קבע הרכב של חמישה שופטי בג"ץ כי המתווה של סגן שר במעמד שר אינו חוקי. שופטי בג"ץ קיבלו את עתירתה של מפלגת יש עתיד והורו לליצמן להתמנות לתפקיד שר מן המניין, או לוותר על הסמכויות המיוחדות שהוא החזיק בהן עד לעתירה.

 

"אין מחלוקת כיום שהמוסד הפוליטי ה'היסטורי' של 'סגן שר במעמד שר', שלא היה לו עיגון בדין מעולם, אינו חוקי ואינו עומד בתנאי חוק יסוד: הממשלה, הן בעדשת מעמדו של שר והן בעדשת מעמדו של סגן שר", נכתב בפסק הדין שכתב המשנה לנשיאה בדימוס אליקים רובינשטיין.

 

נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר. יוזם שינוי בחוק יסוד הממשלה (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
נתניהו בישיבת הממשלה הבוקר. יוזם שינוי בחוק יסוד הממשלה(צילום: אמיל סלמן)

ליצמן, הבוקר. יחזור למשרד הבריאות כסגן שר? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ליצמן, הבוקר. יחזור למשרד הבריאות כסגן שר?(צילום: EPA)

עם זאת, זמן קצר לאחר שליצמן הגיש את התפטרותו הודיע נתניהו כי בינתיים ישאיר אצלו את תיק הבריאות. למרות פרישת ליצמן, מפלגתו יהדות התורה נשארת בקואליציה - ולכן במשרד המשפטים פועלים לתיקון חקיקה שיתיר לליצמן לכהן בתפקיד שר הבריאות במתכונת של סגן שר. זהו תיקון לחוק יסוד הממשלה שמקודם ביוזמת נתניהו, ובעצם נותן מענה לפסיקת בג"ץ. התיקון לחוק מייפה את כוחו של ראש הממשלה להעניק סמכויות שר גם למי שמכהן כסגן שר.

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. "עניינים של חיים ומוות" (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. "עניינים של חיים ומוות"(צילום: יואב דודקביץ)
 

בתגובה כתב יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בטוויטר: "אסור להפקיר את מערכת הבריאות, זה עניין של חייים ומוות. אני קורא לראש הממשלה למנות שר בריאות במשרה מלאה ובמיידי". לאחר מכן הוסיף: "ראש הממשלה לא יכול לנהל את המדינה לבד. כבר נהרס לנו כל שירות החוץ הישראלי בגלל ההתעקשות שלו לא למנות שר חוץ, עכשיו הוא גם רוצה להיות שר הבריאות במשרה מלאה בנוסף על היותו ראש ממשלה".

 

לפיד אמר כי מדובר ב"עניינים של חיים ומוות. בתי חולים, קופות חולים ואנשים שהולכים וצריכים את הטיפולים הרפואיים שלהם. זו לא חלטורה, צריך למנות שר בריאות במשרה מלאה, בגלל זה הלכנו לבג"ץ, כדי שיהיה תמיד שר בריאות לאזרחי ישראל".

 

הקדנציה של ליצמן

שלשום, כשהודיע ליצמן לנתניהו על התפטרותו מהממשלה, רגשה הקומה ה-13 במגדל משרד הבריאות שברחוב ירמיהו בבירה, ועוזריו של החלו השר לקפל את הציוד לתוך הארגזים. הם מכירים היטב את אופיו העיקש של השר החרדי. "כשליצמן מחליט משהו - אף אחד לא יכול להזיז אותו, חוץ מהרבי מגור", סיפרו הפקידות במשרד הבריאות, שהתקשו להיפרד מהשר.

 

בית החולים החדש באשדוד, הראשון שנפתח מזה 40 שנה (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
בית החולים החדש באשדוד, הראשון שנפתח מזה 40 שנה(צילום: בראל אפרים)

 (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

ליצמן, שיחגוג בעוד כמה חודשים יום הולדת 70, נחשב למוערך מאוד בקרב הקהילה הרפואית. למה? כמו קודמיו רשם ליצמן הישגים רבים אבל גם עשה לא מעט טעויות. אך בניגוד לאחרים - הוא ראה במשרד הבריאות יעד ולא רק תחנת ביניים בדרך למשרד יוקרתי ונחשק יותר.

 

בתקופתו גדל מאוד תקציב סל הבריאות - מ-300 מיליון שקלים ל-500 מיליון; נחנך בית החולים באשדוד - אחרי 40 שנה שלא נפתח בארץ בית חולים; הוקמה ועדה לסימון מוצרים כדי להילחם בהשמנת הילדים; ונוספו מכשירי MRI בבתי חולים - בעיקר בפריפריה.

 

ליצמן גם הכניס את חיסוני השפעת לבתי הספר. שיעור התלמידים בכיתות ב' שחוסנו בחורף האחרון עמד על 55%, עלייה ניכרת מהחורף שלפניו, אז רק 10% מהילדים באותה שכבת גיל חוסנו. בנוסף לזה אחראי ליצמן לרפורמה הגדולה בתחום הקנאביס הרפואי, שיחולק בקרוב בבתי המרקחת.

 

וכאמור, ליצמן עשה גם לא מעט טעויות. במשבר רופאי הדסה הוא התערב מעט מדי ומאוחר מדי, ואת מחיר המשבר הזה משלמים עד היום הילדים חולי הסרטן שנודדים לבתי החולים במרכז הארץ. בנוסף, בקדנציה הנוכחית, לראשונה זה שנים ארוכות, גדל שיעור המעשנים בישראל. שר הבריאות לא עשה מספיק כדי להילחם באחד מגורמי הסיכון המרכזיים לתחלואה בסרטן, וגם המחסור ברופאים ובאחיות עדיין מורגש כמעט בכל מחלקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
ליצמן מודיע על התפטרותו, הבוקר
צילום: אמיל סלמן
מומלצים