שתף קטע נבחר

הסכמות בקרב על השבת: חוק המרכולים יעבור בשבוע הבא, יקודם מינוי ליצמן לסגן שר

בפגישה שנערכה בין ראש הממשלה נתניהו לראשי המפלגות החרדיות הושגו הסכמות לסיום משבר השבת: המרכולים בת"א לא ייסגרו, משחקי הכדורגל ישוחקו כסדרם ותנועת הרכבות לא תיפגע בימי חול. נתניהו: "הקואליציה חזקה ויציבה". ליצמן: "לא אסכים לדון בחוק סגן שר - כל עוד לא יאושרו חוקי השבת"

הסתיים משבר השבת. לאחר שהבוקר התפטר יעקב ליצמן מתפקיד שר הבריאות על רקע המחלוקת סביב עבודות הרכבת בשבת, ובוטלה לראשונה ישיבת הסיעות, הגיעו הערב (יום א') ראש הממשלה בנימין נתניהו וראשי המפלגות החרדיות להסכמות בנושאים שבמחלוקת.

דרעי, נתניהו וליצמן (צילום: AP, אלכס קולומויסקי) (צילום: AP, אלכס קולומויסקי)
דרעי, נתניהו וליצמן(צילום: AP, אלכס קולומויסקי)
   

בפגישה שנערכה בין הצדדים סוכם כי חוק המרכולים, שמעניק סמכויות רחבות לשר הפנים לבטל חוקי עזר עירוניים, יעבור בשבוע הבא, אך לא יחול על המרכולים בתל אביב, שיישארו פתוחים. כמו כן, סוכם כי יחוקק חוק המאפשר לסגן שר לקבל סמכויות ניהוליות של משרד ממשלתי. כזכור, באוגוסט 2015 קבע הרכב של חמישה שופטי בג"ץ כי המתווה של סגן שר במעמד שר אינו חוקי. שופטי בג"ץ קיבלו את עתירתה של מפלגת יש עתיד והורו לליצמן להתמנות לתפקיד שר מן המניין, או לוותר על הסמכויות המיוחדות שהוא החזיק בהן עד לעתירה.

 

הסכמה נוספת שהושגה היא שתנועת הרכבות בימי חול לא תיפגע, ותאומץ הצעת שר התחבורה לאפשר לשר העבודה והרווחה להתחשב בשורה של שיקולים ובהם שיקולי בטיחות, מסורת ישראל, רווחת העובד ומידת הפגיעה במרחב הציבורי. עוד הוחלט כי יישמר הסטטוס קוו במשחקי הכדורגל, שישוחקו בשבת באין מפריע.

"הממשלה בראשות הליכוד היא הממשלה הטובה ביותר למדינת ישראל", אמר נתניהו בתום הפגישה. "הקואליציה חזקה ויציבה. נמשיך לעבוד יחד למען אזרחי ישראל". ליצמן הבהיר לאחר הפגישה: "לא אסכים לדון בשום חוק בנושא סגן שר, כל עוד לא יאושרו חוקי השבת: המרכולים ושעות עבודה ומנוחה, כפי דרישת ראשי הסיעות החרדיות".

 

שר הפנים אריה דרעי אמר בתום הישיבה בלשכת ראש הממשלה: "הצלחנו להגיע להסכמות בעניין חוק המרכולים ובכל הנושאים האחרים, באמצעותם נשמור על הסטטוס קוו בכל הארץ. השבת חשובה לנו מאוד. זו מדינה יהודית ורוב אזרחי ישראל רוצים לחוש שבת ברחובות ובערים. בימים האחרונים קיימנו שיחות וישיבות כדי להבטיח שהסטטוס קוו יישמר בלי כפייה וללא מלחמות יהודים".

 

 

ליצמן הגיש הבוקר את התפטרותו "בעקבות עבודות חילולי שבת ברכבת ישראל, אתמול וגם בתקופה האחרונה. בכל הדורות ידענו שהשבת שומרת עלינו, ידענו שזה יסוד הברית בין עם ישראל והקב"ה. לצערי רכבת ישראל עשתה לאחרונה את יום השבת יום השיפוץ הלאומי. כל השיפוצים שלהם ברכבות הם עושים בשבת, שלא לצורך".

 

"העובדה היא שבכל המדינות בעולם כל הרכבות עובדות 24 שעות ביום, שבעה ימים, ואף פעם תחנות רכבת לא סגורות, אף פעם לא צריך לשבש את התחבורה", הוסיף ליצמן - שלא הזכיר כי החרדים הם שמתעקשים על איסור תחבורה בשבת. "רק כאן עושים את זה דווקא להכעיס. אני פורש מהממשלה, הדבר הזה בניגוד להסכם הקואליציוני, בניגוד לסטטוס קוו, לא מדבר שזה גם נגד ההלכה. אני בטוח שבעזרת השם את הרפורמות שהצלחתי לעשות וברוך השם הצלחתי ימשיכו להיות".

 

ליצמן הדגיש כי לא תמיד נהגו לעבוד בשבת, "אבל בחודשיים האחרונים כן". לדבריו, "אני מאוכזב מעצמי שלא יכולתי למנוע חילולי שבת. השבת יקרה לכולם, אני שליח ציבור של גדולי התורה, לא של פוליטיקאים, של אף אחד. עשיתי מה שקיבלתי הוראות לעשות, מה שאני חושב שנכון לעשות, אני לא נכנס לאחרים", הוסיף ביחס להתנהלותם של שותפים חרדים אחרים בממשלת נתניהו.

 

קובי נחשוני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
יעקב ליצמן
צילום: אמיל סלמן
מומלצים