שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האם תהיו מוכנים לעבוד עם נשא HIV?

  סקר שנערך לקראת יום המודעות השנתי למחלת האיידס בדק את עמדות הציבור ביחס למחלה. התוצאות: על אף הטיפולים היעילים רבים עדיין מאמינים שמתים מאיידס וסבורים שאסור לאפשר לנשאים לשרת בצה"ל. מנגד, כרבע מהנשאלים בגילי 55 ומעלה העידו כי לא מטריד אותם כלל לקבל תשובה חיובית בבדיקת איידס

  נרתעים מנשאים, אך לא חוששים להידבק: סקר מיוחד של הוועד למלחמה באיידס לקראת היום הבינלאומי למודעות למחלה, שיצוין ב-1 בדצמבר, מגלה נתונים מדאיגים בנוגע למודעות הציבור לבדיקות HIV, מחלות מין והחיים בצל הנגיף. מהסקר עולה כי רבים עדיין מאמינים שמתים מהנגיף וסבורים שאין לאפשר לנשאים לשרת בצה"ל. מנגד, 1 מכל 8 לא חושש להידבק בנגיף.

   

  רבים עדיין מאמינים שאפשר למות מאיידס (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  רבים עדיין מאמינים שאפשר למות מאיידס(צילום: shutterstock)
   

  הסקר, שנערך כאמור מטעם הוועד למלחמה באיידס, בוצע על ידי חברת "TAK אסטרטגיות צמיחה" בשיטת אומניבוס (סקר) אינטרנטי. בסקר השתתפו 500 מרואיינים בוגרים, בגילי 18 ומעלה, מחציתם גברים ומחציתם נשים, שהם מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה היהודית דוברת העברית.

   

  עוד כתבות בנושא:

  מעכשיו: התרופה שמונעת HIV תסובסד בכל הקופות

  מסתמן: תבוטל הפרדת האסירים נשאי HIV

  מאור נוטל תרופה למניעת HIV: "לוקח אחריות על עצמי"
   

  הסטיגמה על נשאי HIV עדיין קיימת

  השאלה: האם תסכימו לעבוד עם אנשים החיים עם HIV?

  כרבע מהנשאלים השיבו שיסכימו לזה רק בתנאים מגבילים: 18% השיבו שיסכימו רק אם הנשא מטופל בתרופות, ו-6% אמרו כי יסכימו רק לשעות מועטות ביום. באופן מפתיע, דווקא מבוגרים גילו פחות חשש לעבוד לצד נשא - בני 55 ומעלה הביעו יותר הסכמה לעבוד במחיצת עמית נשא, מאשר בני 34-18.

   ( ) ( )
   

  השאלה: האם נשאי HIV צריכים להתגייס לצבא?

  13% מהנשאלים השיבו בשלילה בטענה כי נשאים מסכנים את שאר החיילים. שליש מהנשאלים (34%) השיבו כי נשאים צריכים להתגייס אך בתנאים מגבילים, ו-33% השיבו כי נשאים צריכים להתגייס ללא תנאים. יש לציין שכיום נשאי HIV יכולים להתנדב כחיילים בצה"ל וכי גורמי הרפואה בצה"ל תומכים בגיוס חובה של נשאי HIV – נושא הממתין זמן רב להחלטת שר הביטחון. שאילתה שהגיש ח"כ איציק שמולי לשר הביטחון ליברמן בנושא, בחודש פברואר השנה, עדיין לא נענתה.

   ( ) ( )
   

  פחות מפחדים מהדבקה - יותר מפחדים למות

  השאלה: מה הכי מפחיד אתכם לקראת קבלת תשובת בדיקת האיידס?

  אחד משמונה אנשים (13%) לא מוטרד כלל מהאפשרות לקבל תשובה חיובית בבדיקות ל-HIV. אחד מחמישה מוטרד מכך שיגלו את ה"סוד" (22%), אחד משלושה (34%) מוטרד מכך שיצטרך לספר למשפחה וחברים, ו-36% חוששים מהמחשבה שהדביקו מישהו אחר.

   

  42% מהנשאלים חוששים כי אם יידבקו ב-HIV - ימותו. סברה זו עולה בעיקר בקרב אנשים בעלי 12 שנות לימוד או פחות (50.4%) לעומת בוגרי תואר, ורק 36.6% מהאקדמאים מאמינים כי הידבקות ב-HIV תוביל למוות. יש לציין שמחקרים מלמדים כי תוחלת החיים של נשאי HIV שיגלו את דבר נשאותם בזמן ויתמידו בטיפול תרופתי סדיר - דומה לתוחלת החיים של אנשים שאינם נשאי הנגיף.

   ( ) ( )
   

  ככל שממוצע הגילים עולה, שיעור האנשים שמפחדים להדבק ב-HIV יורד:

  כרבע מהנשאלים בני 55 ומעלה העידו כי לא מטריד אותם כלל לקבל תשובה חיובית, ואילו בקרב בני 34-18 רק 4% טענו טענה זהה.

   

  השאלה: האם נבדקתם לגילוי HIV?

  64% מהנשאלים לא נבדקו מעולם לגילוי HIV, מעל ל-90% מהנשאלים לא נבדקו ל-HIV בשנה האחרונה. 18.3% נבדקו בחמש השנים האחרונות, 8.5% נבדקו לפני שנה עד שלוש שנים, ורק 9% העידו כי נבדקו השנה לגילוי HIV.

   

  רק 50.4% מהנשאלים שמעו בעבר על מחלות המין המידבקות ביותר בשנים האחרונות: עגבת, זיבה וכלמידיה. 84% לא נבדקו למחלות מין אלה בחייהם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ירידה בפחד מפני הדבקה בנגיף
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים