שתף קטע נבחר

יומן השר כץ נחשף: הפגישות והאירועים של הליכודניקים

בשנת 2016 צוינו ביומנו של שר התחבורה והמודיעין 102 חתונות, בר-מצוות ושמחות שונות. הוא התארח אצל הנשיא ריבלין, נפגש עם ברוך מרזל, הרבה לסייר בתוואי הרכבת לירושלים - וכמה דיונים ערך בנושא הרכבת הקלה? כך נראה היומן שנחשף לבקשת התנועה לחופש המידע

יומנו של שר התחבורה והבטיחות בדרכים ישראל כץ נחשף. מלוח הזמנים לשנת 2016 שהגיע לידי ynet בעקבות בקשת התנועה לחופש המידע, נראה כי בין פעילויותיו המיניסטריאליות מרבה שר התחבורה בפגישות עם ראשי רשויות מקומיות, אנשי מרכז ליכוד ובריאיונות לתקשורת. גם מקומם של אירועים ושמחות מקבל מקום של כבוד ביומנו, לצד דיונים בנושאי תחבורה ובעיקר סביב עבודות הרכבת הקלה.

 

היומן נחשף כחלק משורת בקשות במסגרת חוק חופש המידע. בניגוד לשרים אחרים, כץ לא השחיר חלקים ביומן, אולם בחלק מהפגישות - למשל עם עיתונאים - אין פירוט ונכתב רק "תקשורת", וסביר שהפעילויות הרגישות לא נכללות בדפי היומן שהועברו מלשכת השר.

 

כץ חונך את כביש 31, בשבוע שעבר (צילום: גדי קבלו) (צילום: גדי קבלו)
כץ חונך את כביש 31, בשבוע שעבר(צילום: גדי קבלו)

אז איך נראה לו"ז גלוי של שר בכיר בממשלה? בימי ראשון, כיתר השרים משתתף כץ בישיבת "שרינו" של הליכוד, בישיבת הממשלה ובישיבות הקבינט המדיני בטחוני. השר כץ גם ממונה על משרד המודיעין ובמסגרת תפקיד זה משתתף בדיונים רגישים בנושאי השב"כ והמוסד יחד עם ראש הממשלה נתניהו. בימים שני, שלישי ורביעי השר משתתף בחלק מדיוני ועדות הכנסת ובמליאה, והוא גם לוקח חלק בתורנות השרים בנוכחות במליאה.

 

ביתר זמנו מרבה שר התחבורה להפגש עם ראשי רשויות מקומיות, אנשי תקשורת ופעילים בולטים במרכז הליכוד. במהלך שנת 2016 השר כץ נפגש עם 51 ראשי רשויות מקומיות מקריית שמונה ועד אילת, ממוצע של ראש רשות בשבוע. בשנה זו השר המשיך לתחזק את קשריו במפלגת השלטון והשתתף ב-102 חתונות, בר מצוות, ימי הולדת וציון שמחות שונות. רק בערב המימונה הוא לקח חלק ב-11 אירועים ולמחרת בשישה אירועים נוספים.

 

עוד על תחבורה ב-ynet:

רכב פרטי על חשבון תחבורה ציבורית: הסיבות לפקקים

סיוט התחבורה הציבורית של הסטודנטים

יותר קווי אוטובוס, פחות תשתיות

מפת התחבורה של ישראל ב-2040

 

לפי לוח הזמנים שפורסם, השר כץ השתתף ביותר מ-50 ריאיונות לתקשורת, סיורי כתבים ופגישות עם עיתונאים. הסיור האהוב על אנשי לשכתו הוא על תוואי הקו המהיר לירושלים. לפי ההבטחות הקו ייפתח בחודש מרס הקרוב, אך ב-ynet נחשף כי צפוי עיכוב של כארבעה חודשים. שבעה סיורים התקיימו על תוואי רכבת זה לכתבי תחבורה, כתבי כנסת, כתבים מדיניים, אנשי גלי צה"ל, כתבים זרים, סיור לחברי כנסת ושרים וסיור נוסף ל"נשות הליכוד".

כך נראה שבוע אחד מהיומן ()
כך נראה שבוע אחד מהיומן
 

על מפת קשריו של השר עם אנשי מפלגתו ניתן ללמוד מהפגישות הפוליטיות. אחד השמות החוזרים הוא שמשון עידו, פעיל הליכוד בחיפה שאיתו מרבה השר להפגש ולהשתתף באירועי משפחתו. עוד כמה פגישות התקיימו עם יואב קעטבי מפרדס חנה, ארוחת צהריים עם חבר הכנסת לשעבר ציון פיניאן, ארוחת ערב עם רפי קטשווילי פעיל הליכוד בלוד. כץ נפגש כמה פעמים לפי היומן עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן, והשתתף בחנוכת ביתו.

 

כץ נפגש גם עם ברוך מרזל ונועם ארנון נציגי היישוב היהודי בחברון ופינה מזמנו עבור מאי גולן ועובד חוגי הפועלים למען זכויות תושבי דרום תל אביב בסוגיית מבקשי המקלט. עוד פגישות ביומן - עו"ד אילן בומבך, המועמד לראשות העיר ירושלים משה ליאון וחבר מועצת העיר תל אביב ארנון גלעדי.

 

גזירות סרטים

הנשיא ראובן ריבלין אירח את כץ לביקור וארוחת צהריים. בין שרי הממשלה שהוזכרו ביומן - משה כחלון, חיים כץ, זאב אלקין ושתי פגישות עם אבי גבאי כשכיהן כשר להגנת הסביבה. כץ נפגש גם עם חברי הכנסת יואב קיש, נאווה בוקר, איל בן ראובן, איתן כבל המכהן כיו"ר ועדת הכלכלה ושרן השכל.

 

בין השמות החוזרים ביומנו של השר כץ ראש השב"כ לשעבר יורם כהן, סגן ראש המוסד לשעבר רם בן ברק (כץ גם השתתף בחתונת בתו), וראש הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים גיורא רום. מטבע הדברים כץ הרבה להפגש גם עם מנכ"לית משרדו קרן טרנר ועם אודי אדירי ששימש באותה תקופה סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר. עם מנכ"ל הרכבת דאז בועז צפריר הוא נפגש לפגישה אישית רק בחודש אפריל ועם יו"ר חברת נתיבי ישראל עודד שמיר רק בחודש מאי.

 

השר כץ מזוהה עם גזירת סרטים סביב פרויקטים חדשים ובשנה זו הוא השתתף בחנוכת תחנת הרכבת באופקים יחד עם ראש הממשלה נתניהו, טקס פתיחת כביש 531 שנחנך שוב שנה מאוחר יותר, כביש 232, גשר מוצא, צומת גולני וכביש 6 לכיוון דרום.

יותר מחמישה דיונים בלשכתו הוקדשו לנושא הרכבת הקלה בתל אביב והוא הרבה להיפגש בנפרד גם עם מנכ"ל החברה המבצעת נת"ע, יהודה בראון.

 

שתי פגישות הוקדשו גם לרפורמה בענף המוניות, הקמת שדה תעופה ברמת דוד ושדה התעופה רמון, רפורמת הפרטת מבחני הנהיגה, שלושה דיונים הוקדשו להסכם הסובסידיות מול אגד, הרכבת לכרמיאל ורכבת העמק, מסילת הרכבת המתוכננת לקריית שמונה, תכנית החומש של נתיבי ישראל, תחבורה ציבורית במטרופולין תל אביב ועוד.

 

מנכ"לית התנועה לחופש המידע, עו"ד נירית בלייר: "יומן שר התחבורה משקף כיאות את עבודתו. כשהתנועה התחילה לבקש ולפרסם יומני שרים, נתקלנו בחשדנות מצד אחד ובהמון השחרות והסתרות של מידע מצד שני. בינתיים נחשפו יומנים רבים, הסטנדרטים מתחילים להשתנות ובפרסום היומן הנוכחי של שר התחבורה אפשר לראות הפנמה משמעותית של זכות הציבור לדעת. שרי הממשלה עובדים למען הציבור במשרה מלאה והיומן שלהם צריך לשקף עובדה זו. יומנים מושחרים הם מעילה באמון הציבור מהסיבה הפשוטה שההשחרות, על פי רוב, משקפות את פעילות השר או השרה למען עצמם ולא למען הציבור. אנו מברכים את שר התחבורה על חשיפת היומן באופן מעורר אמון".

 

ממשרד התחבורה נמסר: "כל הפגישות עם ראשי רשויות מקומיות מכל המפלגות הן פגישות עבודה, בהשתתפות גורמי המקצוע, והן אינן פגישות פוליטיות. פגישות אלה מעידות כי השר כץ משקיע אחוז גבוה מזמנו בעבודה והתוצאות ניכרות.

 

"האירועים והחתונות המצוינים ביומן הן הזמנות שנרשמו, ובחלקם הגדול השר כלל לא נכח. כך גם בערב המימונה, הוא לקח חלק בשניים או שלושה אירועים ולא ב-11 כפי שצוין.".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים