שתף קטע נבחר

"מטעמי כשרות": אל על מנעה מנוסעת לאכול פיצה במטוס

על מטוס כשר של אל על כבר שמעתם? כנראה שלא, כי הוא לא קיים. העובדה הזו לא הפריעה לאנשי הצוות לאסור על נוסעת לאכול פיצה טבעונית שהביאה עמה מהבית בטענה כי "אסור להביא אוכל למטוס מטעמי כשרות". הנוסעת הושפלה ובחברת התעופה הגיבו: "אין לנו הנחיה להתערב באוכל שמעלים נוסעים לטיסה"

מטוס אל על ()
מטוס אל על

לאחר כחמש שעות של טיסה מניו יורק לתל אביב פתחה הנוסעת ג'סיקה פישמן לתומה את התיק שהיה עמה והוציאה ממנו פיצה. תוך זמן קצר ניגשו אליה הדיילות במטוס, תחקרו אותה ואסרו עליה לאכול את הפיצה בטענה המוזרה כי מדובר במטוס כשר. פישמן בכלל טבעונית, ומה שאכלה לא הכיל חלב או בשר אך ההחלטה הלא כשרה נותרה בעיינה. פישמן, צעירה ישראלית שעלתה ארצה לפני מספר שנים מארה"ב, מקפידה על צריכת מזון טבעוני בלבד. זו הסיבה שטרחה מבעוד מועד והכינה לעצמה מאכלים שמתאימים עבורה לטיסה הארוכה. כעבור מספר שעות של טיסה הציעה לה הדיילת לאכול מנה שהוגשה במטוס אולם פישמן סירבה.

 

כמה רגעים לאחר מכן שמעה הנוסעת את הדיילת מאחוריה משיבה לאחד הנוסעים: "לא. היא טבעונית". ככל הנראה היה מדובר בנוסע דתי שהוטרד מהאוכל של פישמן.

 

אלא שבזאת לא הסתיימה ההתרחשות החודרנית והמטרידה. הדיילת ניגשה לפישמן בשנית ושאלה אותה, בעודה אוכלת, אם המזון שלה כשר. פישמן, שחשה כי חודרים לפרטיותה באופן לא מוצדק הפעילה את מכשיר ההקלטה בטלפון הנייד שלה ותיעדה את המתרחש. בהקלטה נשמע הדיילת אומרת לנוסעת: "אסור להביא אוכל למטוס מטעמי כשרות. אל על היא חברה כשרה וזה מטוס כשר".

ג'סיקה פישמן עם הפיצה (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
ג'סיקה פישמן עם הפיצה(צילום: יריב כץ)
 

ייתכן כי אם ישראלי מבטן ומלידה היה מתבקש למלא את הדרישה המקוממת של הדיילת הוא היה מקים מהומה שלבטח היתה זוכה בסרטון. אך במקרה הזה, הנימוסים האמריקאים של פישמן גברו על התחושה המטרידה שחשה. משכך, היא עצרה את הארוחה, כיבדה את בקשת צוות המטוס ולא הכניסה דבר לפיה עד למועד הנחיתה.

 

באופן אירוני ג'סיקה היתה באותה העת בדרכה חזרה ארצה מסדרת הרצאות שהעבירה בארה"ב על ספר שכתבה בנושא הכפיה הדתית ושמו באנגלית "Chutzpah & High Heels" - חוצפה ועקבים גבוהים.

 

בסוף הטיסה ניגשה פישמן אל הדיילת הראשית ושיתפה אותה בחוויה הקשה שעברה עליה אך זו גיבתה את הדיילות. "זה בסדר גמור לשאול האם האוכל שהבאת למטוס הוא כשר" אמרה הדיילת האחראית על הטיסה, "אל על היא חברה שומרת כשרות. הדיילת שאלה אותך האם זה כשר, זה הכל". עוד הוסיפה כי הדיילים פעלו לפי הנהלים של חברת התעופה הישראלית.

 

אלא שמתגובת הנהלת החברה עולה תמונה שונה. "באל על אין כל הנחיה המורה לאנשי צוות להתערב באוכל שמעלים נוסעים לטיסה" אמרה דוברות החברה, "צר לנו אם כך קרה ואנו פועלים למניעת הישנותם של מקרים דומים".

 

"אל על ירדו מהפסים. מדובר בחדירה לפרטיות של הנוסעים ובחיטוט לא רלוונטי באמונותיהם ומנהגיהם" אמר אמש עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית והוסיף: "לא ידעתי שגם טיסות אל על הפכו לקווי מהדרין של ממש, ואני מקווה שהשלב הבא לא יהיה שגברים יישבו מקדימה והנשים מאחורה. אני מצפה מהחברה לחזור למסלול השפיות ולהפסיק לדחוף את אפם למזון שאותו מביאים הנוסעים שלהם. מדובר עדיין בחברת התעופה הלאומית של ישראל ולא בחברת התעופה של הרבנות הראשית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים