שתף קטע נבחר

כלא 4 וכלא 6 בדרך לקריה המשפטית החדשה בבית ליד

במסגרת פינוי בסיסי צה"ל ממרכזי הערים, משרד הביטחון פרסם מכרז להקמת קריה משפטית ומתקן כליאה בבית ליד, סמוך לכפר יונה שבשרון, שיחליף את בתי הכלא הצבאיים. המהלך בא לטובת הקמת עשרות אלפי יחידות דיור באזורי הביקוש

אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון פרסם מכרז להקמת מחנה "נווה צדק" בבית ליד, סמוך לכפר יונה שבשרון, שיכלול קריה משפטית ומתקן כליאה. במסגרת המהלך הפרקליטות הצבאית, בתי הדין הצבאיים ומתקני הכליאה יאוחדו במתקן אחד, תוך שחרור קרקעות יקרות באזורי ביקוש במרכז הארץ.

 

מדובר בפרויקט בנייה בהיקף של למעלה מ-30 אלף מ"ר, בפריסה של כ-150 דונם, שבמרכזו כלא צבאי חדש עם כ-1,000 מקומות כליאה, שיחליף את בתי הכלא המיתולוגיים - כלא 4 בצריפין וכלא 6 שבין עתלית לבין חיפה, זאת לצד בתי משפט צבאיים.

 

ממשרד הביטחון נמסר כי הפרויקט הינו אחת מאבני הדרך המרכזיות בפרויקט שוה"מ (שיווק והעתקת מחנות) לפינוי היסטורי של בסיסי צה"ל ממרכזי הערים לטובת הקמת עשרות אלפי יחידות דיור. הקריה המשפטית החדשה תכלול כאמור את יחידות הפרקליטות הצבאית, בתי הדין הצבאיים מכל רחבי הארץ (חיפה, יפו, קסטינה וצריפין) וכמובן בתי הכלא הצבאיים לחיילים וחיילות.

 

עוד נמסר, כי השטח לכלוא במתחם החדש יעמוד על כ-4.5 מ"ר, וכי חדרי הכלואים יאובזרו בטלוויזיה, מיטות, שירותים ומקלחת לכל תא. הפרויקט יעמוד בתקן הבנייה הירוקה של כוכב אחד, כאשר תכנון המבנים והסביבה מתחשב בניצול מקסימלי של אנרגיית השמש ומיחזור מים. על פי משרד הביטחון, לראשונה בצה"ל הכלא יעבוד בשיטת פינוי אשפה בהטמנה.


 

הקריה המשפטית ובתי הכלואים במתחם יהיו צמודים זה לזה, ותתאפשר הליכה רגלית לאזורי התעסוקה בתוך הכלא, אל הקריה המשפטית וממנה, תוך הפרדה מוחלטת בין הרשויות.

 

סמנכ"ל וראש אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון ארז כהן מסר כי "נווה צדק הינו פרויקט הנדסי מורכב, אך לא פחות מכך פרויקט ערכי, ראשון במעלה, להקמת היכל משפט מכובד, המאפשר שמירה על כבוד האדם וכיבוד המשפט ופומביות הדיון. לכן, בתכנון הקריה השקענו מחשבה רבה, כדי שכל חייל שיעבור בה יקבל את התנאים הטובים ביותר, שבסופו של דבר ישפרו את האמון שלו במערכת המשפט הצבאית".

 


רס"ן סרי מנסור, מנהל הפרויקט מטעם אגף ההנדסה והבינוי, אמר כי "מדובר בפרויקט מאתגר במיוחד לאור הייחודיות שלו שמצריכה תכנון פונקציונאלי שיתאים לצרכים הבסיסיים של הכלואים מצד אחד, ואבטחת סביבת עבודה נאותה ויעילה של הסוהרים ומערכת המשפט הצבאית מצד שני, תוך שמירה על הפרדת רשויות והטמעת בנייה בת קיימא באופן מכבד וצנוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים