שתף קטע נבחר

לפיד וגבאי נגד חוק ההמלצות, כחלון: "ביקורת מגוחכת"

יושבי ראש יש עתיד והמחנה הציוני נגד החוק שיגיע לקריאה ראשונה במליאה בהמשך הערב. "חברי הקואליציה שותפים לפשע", תקפו השניים בביקורת שכוונה נגד שר האוצר כחלון שהשיב: "היועמ"ש יוכל לבקש המלצה על חקירות נתניהו". שר הביטחון ליברמן נגד ההסכם בין הליכוד לחרדים: "לא נאפשר את חוק המרכולים"

 

מתקפה מהאופוזיציה ועמדה של חבר קואליציה נגד חוק המרכולים: יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, ויו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, מתחו ביקורת חריפה על חוק ההמלצות, שלפיו המשטרה לא תוכל לפרסם המלצות במקרים שבהם יש לתיק פרקליט מלווה וכן הוא יחול על חקירותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. שר האוצר משה כחלון, שהשניים כיוונו את הביקורת עליו, הדף אותה: "זו ביקורת חסרת שחר ומגוחכת. אמרתי שנתמוך בחוק ואמרתי במקביל שזה לא יחול על חקירות ראש הממשלה ומהיום אנחנו תומכים בחוק".

 

בישיבת סיעת כולנו הוסיף כחלון כי "בכל הנוגע לחקירות מתנהלות, כולל חקירת נתניהו, יחליט היועץ המשפטי לממשלה שהוא אדם נקי כפיים, ישר ומקצועי ואנחנו סומכים עליו". על החוק הצרפתי, שיאסור חקירת ראש ממשלה מכהן, הבהיר שוב שר האוצר: "החוק לא יעבור ואם צריך לחקור ראש ממשלה - יחקרו. כולנו תמשיך לשמור על שלטון החוק. יכולים רק לחלום על פסקת ההתגברות".

 

בתוך כך, חוק המרכולים, שאמור לעלות להצבעה בשבוע הבא כחלק מההסכם בין הליכוד לסיעות החרדיות, מעורר התנגדות אצל שותף קואליציוני אחר, שר הביטחון אביגדור ליברמן, שאמר: "לא נאפשר העברת החוק במתכונתו הנוכחית".

 

לפיד תקף בפתח ישיבת הסיעה בכנסת את העברת חוק ההמלצות בוועדת הפנים, שיעלה בהמשך הערב במליאת הכנסת לקריאה ראשונה. "נתניהו אמר שזה לא חוק אישי. מייד כולם התכנסו יחד עם ראש הלשכה שלו לדאוג שהחוק יהיה אישי ויהיה תפור במיוחד בשבילו. זה חוק נתניהו ולא חוק ההמלצות. היחידים שייהנו מהחוק הזה הם פוליטיקאים, אנשי משפחות פשע ופוליטיקאים שמתנהגים כמו ראשי משפחות פשע", תקף לפיד.

לפיד וגבאי. מתקפה נגד החוק (צילום: אלכס קולומויסקי, אביגיל עוזי) (צילום: אלכס קולומויסקי, אביגיל עוזי)
לפיד וגבאי. מתקפה נגד החוק(צילום: אלכס קולומויסקי, אביגיל עוזי)

הודף את הביקורת. כחלון (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
הודף את הביקורת. כחלון(צילום: אמיל סלמן)

יו"ר יש עתיד התייחס גם לכוונה לחוקק חוק עוקף בג"ץ כדי לאפשר ליעקב ליצמן לשמש כסגן שר הבריאות, תפקיד שבו שימש עד להחלטת בג"ץ בעתירה שהגישה המפלגה ואסרה על נתניהו להחזיק בתיק. "שוב קומבינה מכוערת עם המפלגות החרדיות", אמר לפיד. "אנחנו נוציא בימים הקרובים פנייה דחופה ליועמ"ש שיעצור את הביזיון הזה מפני שבג"ץ אמר שזה אסור אז הם לא יכולים לעשות את זה".

 

בסיום דבריו התייחס לפיד אישית לראש הממשלה. "פעם הוא היה ממלכתי. הוא ידע לעשות קודם את השיקול של המדינה לפני טובתו האישית, אבל קרה משהו לא טוב. אתה לא קורבן ואתה לא נרדף. אתה ראש ממשלת ישראל, ויש דברים חשובים על הפרק. אי אפשר לקחת את המדינה המופלאה הזאת ולהפוך אותה לעסק פרטי של בן אדם אחד שהכול מיועד להציל אותו מהחוקרים שלו".

 

למתקפה הצטרף גם יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי. "אנחנו ממש קרובים לטורקיה. נתניהו אמר שלא יהיה כלום, אולי באמת לא יהיה כלום, אבל לא יהיה כלום משום שיש כאן קואליציה רופסת וחלקים ממנה ממש מושחתים והם שותפים לפשע. הם שותפים לפשע טרפוד החקירות ופשע הסתרת האמת מעיני הציבור. איפה הכבוד שלכם, חברי הקואליציה? כמו אחרוני חברי כנופיות שנשלחים כדי לשבש חקירות ולנקות את זירות הפשע – זה מה שעשו מכם".

 

יו"ר יש עתיד נדרש גם לעמדת כחלון: "זו אכזבה גדולה שמפלגות הקואליציה, שיש בהן אנשים הגונים שמתיימרים להגן על שלטון החוק, הגיעו למצב שאישרו את זה. הרי לחצו עליהם, והגיעו למצב שאישרו שהחוק תפור רק לחקירות נתניהו". לדברי לפיד, "אחרי שנתניהו אמר שחשוב שהחוק לא יהיה קשור אליו אישית, הם נלחמו כמו משוגעים כדי שהחוק יהיה קשור אליו אישית. דאגו שהחוק יחול גם על חקירות נתניהו".

 

המשבר הקואליציוני הבא?

בהקשר אחר הבהיר יו"ר ישראל ביתנו ושר הביטחון אביגדור ליברמן כי לא ייתן יד לחוק המרכולים, שבו חושקות הסיעות החרדיות. לפי ההסכם, שהביא לסיום המשבר הקואליציוני, הוחלט כי תקודם חקיקה שתעניק לשר הפנים סמכויות נרחבות לבטל חוקי עזר עירוניים, למעט בתל אביב.

 

"אני מאוד מכבד את מסורת ישראל, אך בין המשבר האחרון על ערכים יהודיים לבין השבת אין שום קשר. לי זה נראה כמו מין תוצאה של תחרות פרועה בתוך המחנה החרדי, וזה כבר בפנים השנייה. קודם זה היה על גיור ומתווה הכותל ועכשיו זה. הגענו למיצוי מוחלט של תחרות פנים-חרדית, ואני מקווה שעד תום הקדנציה לא נחזור שוב למשבר הזה", אמר ליברמן.

 

"נעשה הכול שהחוק הזה לא יעבור בנוסח המקורי כפי שהוצע על ידי משרד הפנים. לנו יש את כל האמצעים להתמודד עם זה. אני לא רוצה לפתוח מרכולים בשבת בבני ברק ואין שום סיבה לסגור מרכולים בחיפה. כל מי שרוצה יותר אחדות וחוסן לאומי, שלפי אמונתו יחיה. צריך להבין שיש גם אחריות לשלטון מקומי ולא רק לשלטון מרכזי. את כל נושא חוקי העזר ופתיחת או סגירת מרכולים בהתאם להרכב האוכלוסייה בכל מקום ומקום, צריך להשאיר לשלטון המקומי ולא להתערב מלמעלה ולהכתיב את המהלכים האלה".

ליברמן עם נתניהו. שר הביטחון מתנגד לנוסח של חוק המרכולים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
ליברמן עם נתניהו. שר הביטחון מתנגד לנוסח של חוק המרכולים(צילום: אלכס קולומויסקי)

 

יו"ר ש"ס, השר אריה דרעי, ניסה להרגיע את הרוחות. "זאת הקואליציה הטובה ביותר שיכולה להיות לציבור הדתי, על כל גווניו ועל כל חלקיו. לכן ההוראה של מועצת חכמי התורה שלנו היא לעשות הכול כדי שהקואליציה הזאת תשלים את ימיה, כמובן כל עוד שהקואליציה וכל מרכיבי הקואליציה מחויבים להסכמים שעשינו. אנחנו לא מתערבים במה שכל אחד יעשה בחייו הפרטיים. אנחנו לא מתערבים בפנאי או בדברים אחרים. אין לנו דרישות מעבר לסטטוס קוו, אנחנו לא הולכים לסגור חנויות שפתוחות, ואין כאן משהו רטרואקטיבי. אנחנו מנסים שלא יהיה סחף בעקבות פסיקת בג"ץ בעיריות ובמקומות אחרים בארץ", הבהיר דרעי.

 

על דברי ליברמן אמר דרעי: "אמרתי קודם שכל מרכיבי הקואליציה, אלה שהיו בשעת הקמת הקואליציה ואלה שהצטרפו אחריה, מחויבים לשמור לכבד את ההסכם של הסטטוס קוו".

 

בהמשך התקיימה ישיבת הבית היהודי, ובה אמר היו"ר נפתלי בנט: "חווינו רעידות קלות בממשלה, אבל צלחנו אותן בהצלחה. אני נאלץ להשבית את שמחת חברינו באופוזיציה. הממשלה יציבה וחזקה ואנחנו עובדים מאוד קשה סביב השעון עבור אזרחי ישראל, וטוב מאוד שלא גררנו את המדינה לסבב בחירות מיותר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב דודקביץ
תוקפים את נתניהו. גבאי ולפיד
צילום: יואב דודקביץ
מומלצים