שתף קטע נבחר

נתניהו וח"כים חתמו על מכתב לנשיא: "לשקול מחדש את חנינת אזריה"

ראש הממשלה, יחד עם שרי הביטחון, המשפטים, האוצר והפנים, חתמו עם ח"כים נוספים על מכתב שבו הם מבקשים מהנשיא ריבלין לשקול מחדש חנינה לחייל שהורשע בהריגה. בית הנשיא: "בקשה מחודשת ניתן להגיש רק אחרי חצי שנה מיום שניתנה החלטה קודמת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו הצטרף לשורה של חברי כנסת שחתמו על מכתב ובו פנייה לנשיא המדינה ראובן ריבלין לבחון מחדש חנינה לחייל אלאור אזריה שהורשע בהריגה ונשלח לשנה וחצי בכלא. מלבד נתניהו חתומים על המכתב גם השרים אביגדור ליברמן, איילת שקד, נפתלי בנט, משה כחלון, אריה דרעי וגלעד ארדן. על המכתב, שככל הנראה יוגש לנשיא בשבוע הבא, חתמו עד כה 54 חברי כנסת ושרים.

נתניהו. חתם על פנייה לריבלין לבחון מחדש הענקת חנינה לאלאור אזריה (צילום: אמיל סלמן) (צילום: אמיל סלמן)
נתניהו. חתם על פנייה לריבלין לבחון מחדש הענקת חנינה לאלאור אזריה(צילום: אמיל סלמן)

בבית הנשיא מסרו כי המכתב טרם התקבל וייענה כמקובל ברגע שיגיע. עם זאת, הבהירו בבית הנשיא: "בקשות חנינה מתקבלות רק מהנדון עצמו, באי כוחו או קרובי משפחה מדרגה ראשונה שלו. בנוסף, חשוב לזכור כי על פי המדיניות הנוהגת בטיפול בחנינות לאורך השנים, בקשה מחודשת לחנינה ניתן להגיש רק בחלוף שישה חודשים מיום שניתנה החלטת הנשיא בבקשתו הקודמת של הנידון אלא אם כן חל שינוי מהותי בנסיבות הבקשה".

 

בשבוע שעבר דחה ריבלין את בקשת החנינה שבגיש אזריה. בהחלטתו כתב הנשיא שהוא סבור כי "במכלול השיקולים, הקלה נוספת בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ושל מדינת ישראל. ערכי צה"ל ובתוכם טוהר הנשק הם יסוד מוסד בעוצמתו של צה"ל ותמיד עמדו לנו במאבק הצודק על זכותנו לבית לאומי ובטוח ובבנייתה של חברה איתנה".

אזריה. "הקלה בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ומדינת ישראל" (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
אזריה. "הקלה בעונש תפגע בחוסנם של צה"ל ומדינת ישראל"(צילום: יאיר שגיא)

אזריה הגיש את בקשת החנינה לנשיא לפני יותר מחודש. "למשפט צדק, לצערי הרב, לא זכיתי - זו תחושתי ושום דבר לא יכול לשנות אותה", כתב לנשיא. "מכל מקום, את מידת הצדק והרחמים, שהיא תמצית מוסד החנינה, מבקש אני מכבוד הנשיא בפנייה זו". אזריה התייחס בבקשת החנינה לנשיא לטענות כי מעולם לא הביע חרטה על מעשהו: "אני קורא ושומע את התגובות בקשר להחלטתי שלא להביע חרטה על הירי במחבל", כתב אזריה בבקשת החנינה. "זה לא מדויק: אילו הייתי יודע בוודאות, באותן שניות מתוחות בזירה, שהמחבל אינו ממולכד - לא הייתי יורה, חד וחלק. לכן, ובדיעבד בלבד, הירי במחבל היה טעות מבצעית", הוסיף.

 

זו לא הפעם הראשונה שנתניהו מביע תמיכה פומבית באזריה. לאחר שערעורו של אזריה נדחה, אמר נתניהו: "דעתי לא השתנתה בדבר מתן חנינה לאלאור אזריה, כפי שהבעתי אותה לאחר הכרעת הדין. כשהנושא יעלה לדיון מעשי אעביר המלצתי לחנינה לגורמים הרלוונטיים". עוד לפני שנגזר דינו של אלאור, נתניהו שוחח בטלפון עם הוריו של אזריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן, לע"מ
ריבלין
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים