שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "תנועת ה-BDS עוד לא הגיעה לשיא"
  רוברט זינגר, מנכ''ל הקונגרס היהודי העולמי, משרת את האינטרס של ישראל ושל היהודים בתפוצות. החל מניסיונות מניעה של גילויי אנטישמיות ועד הכשרת הדור הבא של המנהיגים היהודיים בעולם. "מדאיג אותנו במיוחד שבשנתיים האחרונות חל מעבר מאנטישמיות רחוב לאנטישמיות פוליטית", הוא אומר. ראיון

  בשיתוף הקונגרס היהודי העולמי

   

  לצערנו, למרות שתכף נקבל עלינו לטובה את שנת 2018 והעולם עבר תהפוכות של ממש ב-70 שנים האחרונות, אנחנו עדיין שומעים לא מעט על גילויי אנטישמיות

  בעולם. אצלנו מדובר בחדשות, אבל בשביל הקונגרס היהודי העולמי מדובר בעבודה: "רק לאחרונה חזרתי מביקור בשוודיה ואסטוניה" מספר רוברט זינגר, מנכ''ל הקונגרס היהודי העולמי.

   

  לדבריו, "הנושאים שעלו בפגישות שם היו המצעד הנאו נאצי שהתרחש ליד בית הכנסת השני בגודלו בשוודיה, ביום הכיפורים. במסגרת הטיפול בנושא הזה עירבנו גם את ראש ממשלת שוודיה, שר המשפטים, המשטרה המקומית וגם הממשל הפדרלי. המצעד אמנם לא בוטל, אבל סוכם להגדיל פי כמה את הפיקוח. אלה הדברים שמדאיגים את הקהילה היהודית בשוודיה, בטחונם האישי והקהילתי".

   

  הארגון שמייצג את היהודים

  אז מה זה בדיוק הקונגרס היהודי העולמי? מדובר בעצם על ארגון הגג של כל הקהילות היהודיות בעולם, כ-100 מהן. לכל קהילה מתמנה נשיא ובאופן אוטומטי הוא הופך לחבר הנהלה של הקונגרס. "הארגון הזה הוא בעצם הארגון הדמוקרטי היחיד שמייצג את היהודים, מכיוון שהנשיאים נבחרים כל אחד בקהילתו ורק אז הם מתמנים לחברה הנהלה אצלנו" כך זינגר.

   

  "מדינת ישראל תישאר כאן לדורי דורות". מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר. (צילום: יחצ) (צילום: יחצ)
  "מדינת ישראל תישאר כאן לדורי דורות". מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר. (צילום: יחצ)

  את נושאים המרכזיים בהם מתעסק הקונגרס יהיה כנראה קל מאוד לנחש, יחד עם זאת מדובר בלא מעט נושאים המעניינים את הקהילות היהודיות מעבר לים: הקשר בין יהדות התפוצות למדינת ישראל, אנטישמיות, נושאי איראן למיניהם, טיפוח קשרים עם מוסדות האו''ם וארגונים בינלאומיים אחרים. "הקונגרס נפגש באופן קבוע עם נשיאים, ראשי מדינות, שרי חוץ ובעצם מהווה קול של יהדות העולם בנושאים שונים שרלוונטים לנו"

   

  לשאלתי מה עמדתו של זינגר על ה-BDS, והאם השיא מאחוריה הוא עונה בנחרצות: "השיא ממש לא מאחוריה. ה-BDS זו תנועה מאורגנת ובתוכה מעל 170 ארגונים שפועלים בצורה מתואמת מאוד עם מימון כמעט בלתי מוגבל ועם מוטיבציה חזקה מאוד לפגוע בחוסנה הכלכלי של ישראל. אני לא חושב שאנחנו נמצאים במחצית הדרך, אני חושב שהפעילות הזאת תמשיך להתקיים ולכן אנחנו כארגון פועלים בצורה מאוד אסרטיבית בכל מה שקשור לנושא הזה".

  השיא ממש לא מאחוריה. קריקטורה של ה-BDS נגד מדינת ישראל ()
  השיא ממש לא מאחוריה. קריקטורה של ה-BDS נגד מדינת ישראל

   

  ולא רק, קשה היה לפספס את הכותרות בשבוע שעבר על דירוג פלשתין מול ישראל בפיפ''א- ארגון הכדורגל העולמי. כאמור אצלנו זו הייתה "רק" כותרת אבל מאחוריי הקלעים, הקונגרס היהודי העולמי הצליח למנוע את הוצאתה של ישראל מפיפ''א. "יהדות העולם כולה נלחמה במהלך הזה".

   

  מאנטישמיות רחוב - לאנטישמיות פוליטית

  אחת המטרות החשובות ביותר של הקונגרס היא למנוע ארועים אנטישמיים. "מה שמדאיג אותנו במיוחד הוא שבשנתיים האחרונות חל מעבר מאנטישמיות רחוב לאנטישמיות פוליטית בדמות מפלגות נאו נאציות שאפשר לראות בהונגריה, יוון, ואפילו במערב אירופה. אנחנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם משרדי משפטים בכל מיני מדינות בנושאי חקיקה בתחום האינטרנט והמדיה החברתית, חקיקה נגד אנטישמיות על מנת למנוע את המקרים הבאים ולא רק לטפל בהם אחרי שהם כבר קרו" מספר זינגר.

   

  אין ספק שהפעילות של הקונגרס היהודי העולמי מעבר לים חשובה לאין ערוך גם לנו כאן בישראל: "יש לנו סניף בארץ, בראשו עומד גדי אריאלי מנכ''ל מכון היצוא, יש כאן נציגים של מגוון דעות פוליטיות וזה מה שמהווה את הגשר בכל הנושאים המרכזיים בין יהדות התפוצות למדינת ישראל".

  רוברט זינגר, מנכ''ל הקונגרס היהודי העולמי (צילום: יח"צ) (צילום: יח
  רוברט זינגר, מנכ''ל הקונגרס היהודי העולמי(צילום: יח"צ)

  בארגון אף שוקדים במרץ על הכשרת הדור הבא של המנהיגים היהודיים בעולם. "אנחנו זיהינו צורך במנהיגות צעירה, מנהיגות מאומנת שמסוגלת להוביל קהלים גדולים. לכן, הקמנו קבוצה בשם "הדיפלומטים היהודיים", זוהי קבוצה שקשה מאוד להתקבל אלה ואלה שכן, הם בין הצעירים היהודים המוכשרים בעולם". הקבוצה מכילה יותר מ-200 צעירים בגילאים 28-42, ביניהם בוגרי אוניברסיטות עלית, אנשי עסקים, עורכי דין, דוקטורים, כמה מהם כבר הפכו להיות ראשי קהילה. "הנשיא שלנו רונלד לאודר מנהיג אותם יחד עם יושב ראש הדירקטוריון דיוויד דה רוטשילד ושלה ספרא גזברית הארגון. ברגע שיש שלושה אנשים כאלה ובעיקר הנשיא לאודר שמשקיע יום ולילה בנושאים האלה, זה מה שהופך אותנו לארגון חזק ואולי המוביל היום בתוך העם היהודי".

   

  בשיתוף הקונגרס היהודי העולמי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יחצ
  מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר
  צילום: יחצ
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים