שתף קטע נבחר

הקרב על השבת: מקדמים חוקי עזר להפעלת מרכולים

עיריית רמת גן תדון מחר בהצעה שתאפשר פתיחת עסקים בעיר בשבת. "צריך לבחור אם רוצים להידמות לתל אביב או לבני ברק", אומר חבר מועצה שיזם את התיקון בחוק העזר העירוני. חברי מרצ ברשויות המקומיות יפעלו לשינוי החוק

 

 

חוקי עזר "עוקפי דרעי": נציגי מרצ במועצות העירוניות החליטו הערב (ד') להתחיל בקידום תיקונים בחוקי העזר העירוניים ברשויות המקומיות במטרה לאפשר פתיחת עסקים בשבתות, בדומה למצב הקיים בתל אביב. הסנונית הראשונה היא העיר רמת גן שבה תעלה מחר הצעה בנושא בישיבת המועצה. "ישנו ניסיון בוטה להשליט מדינת ההלכה של חלק ממפלגות השלטון על הרשויות המקומיות הליברליות", אומרת מיטל להבי, יו"ר הפורום המוניציפלי של מרצ וסגנית ראש העיר תל אביב.

 

חברי הפורום המוניציפלי של מרצ החליטו הערב כי בכל מקום שבו מכהנים נציגים של מרצ בעיריות בארץ, תועלה הצעה לתיקון חוק עזר עירוני שיבטיח מרכולים פתוחים בשבת. הרקע להחלטה היא כוונת הממשלה לחוקק חוק שיסמיך את שר הפנים שלא לאשר חוקי עזר עירוניים - דבר שנקבע בפגישת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין ראשי הסיעות החרדיות, על רקע משבר השבת. במרצ טוענים כי בערים מרכזיות בעלות רוב חילוני כמו רמת גן, גבעתיים, רמת השרון והרצליה, ניתן יהיה לקדם חקיקה עירונית בזמן קצר יחסית.

להיות כמו בני ברק או תל אביב? רמת גן לקראת ישיבה מכריעה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
להיות כמו בני ברק או תל אביב? רמת גן לקראת ישיבה מכריעה(צילום: shutterstock)
 

עו"ד ברזילי. "צריך להלחם בדורסנות החרדית והדתית" ()
עו"ד ברזילי. "צריך להלחם בדורסנות החרדית והדתית"
 

להבי אומרת שהמצב כיום בישראל יוצר אפליה בין תל אביב לשאר הארץ. "האוכלוסייה בארץ היא הטרוגנית וזה מתבקש שכל אדם בוחר להשתקע בעיר ובאזור בעל סממנים וצביון שעולים בקנה אחד עם ערכיו", אמרה. "חוק המרכולים עושה איפה ואיפה ורומס הן את זכויות הרשויות המקומיות והן את זכויות התושבים. למרות שהחוק מחריג את ת"א-יפו ומאפשר לה סוברניות על פתיחת מרכולים בשבת, לא נשב מנגד ונצפה בנזקים שמייצר שר הפנים בערים השכנות".

 

רמת גן תהיה העיר הראשונה שבה תועלה הצעה לסדר לתיקון חוק העזר העירוני שיתיר פתיחת עסקים בשבת. את ההצעה יעלה יו"ר סיעת הצעירים בעיר, עו"ד רועי ברזילי ביחד עם תנועת "רמת גן חופשית" ומרצ, בישיבת המועצה שתתקיים מחר. בתי עסק ברמת שפתוחים בשבת מתמודדים כיום עם קנסות, בדומה למצב שהיה קיים בת"א לפני תיקון חוק העזר בשנת 2014. אזור הבילוי העיקרי ברמת גן מתחם הבורסה וישנם עוד כמה פאבים ומרכולים ברחובות ז'בוטינסקי והרצל.

 

ההצעה המתגבשת היא התרת פתיחת מסעדות ומרכולים ללא הגבלה במתחם הבורסה, ובשאר העיר להתיר הפעלת עסקים תחת מגבלות כמו פעילות בצירים ראשיים, לא סמוך לבתי כנסת ובתנאי שלא ייצרו הפרעה לתושבים שגרים בסמוך.

 

"צריך להלחם בדורסנות החרדית והדתית המפוררת את החברה בישראל ולאפשר לערים המעוניינות בכך לקבוע באופן אוטונומי את אופייה של העיר", אמר ברזילי בשיחה עם ynet. "החלטנו לפעול לתיקון החוק העירוני כדי למנוע התערבות של שר פנים ברצון של רוב התושבים. לאור המגמות של הציבור הדתי ותחושה של הדתה צריך לפעול מהר".

 

יו"ר מרצ רמת גן, צחי זליכה: "רמת גן צריכה לבחור למי משכנותיה היא רוצה להידמות - לתל אביב או לבני ברק. לא נכנע לתכתיבים שכל מהותם היא כפייה דתית בחסות השלטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רמת גן. האם תעקוף את איסור הפעלת המרכולים?
צילום: shutterstock
מומלצים