שתף קטע נבחר

דיווחים: ישראל הפציצה בסיס איראני ליד דמשק

בטלוויזיה הסורית מדווחים על תקיפה חריגה של חיל האוויר הישראלי במוצב צבאי באזור הבירה וכי נגרם נזק. המשטר הגיב בירי נ"מ, נטען כי חלק מהטילים יורטו. רשת "סקיי ניוז" דיווחה כי מדובר בבסיס איראני שנחשף לפני כשלושה שבועות בצילומי לוויין

 

 

 

כלי תקשורת ערביים דיווחו הלילה (שבת) כי ישראל תקפה בסיס איראני באזור העיר אל-כיסווה, הנמצאת כ-15 ק"מ דרומית-מערבית לבירת סוריה, דמשק. לטענת הסורים, שניים מבין הטילים הישראליים שנורו יורטו על ידם. ברשת "סקיי ניוז" בשפה הערבית דווח כי מטוסי קרב ישראליים שיגרו טילי אוויר-קרקע מהמרחב האווירי הלבנוני לעבר הבסיס. לפני כשלושה שבועות דווח ברשת BBC על קיומו של הבסיס. בדיווח נחשפו צילומי לוויין של המתחם, הממוקם כ-50 ק"מ מרמת הגולן.

 

התקיפה שאחרי ההדלפה: לטפל בבסיס האיראני לפני שיאויש / רון בן ישי

 

כלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד וארגון חיזבאללה דיווחו כי המטוסים תקפו משטח ישראל מצבור תחמושת השייך לדיביזיה 1 של צבא אסד בין העיירה סחנאיא לאל-כיסווה. לפי הדיווחים, התקיפה בוצעה באמצעות חמישה טילים, ומערכות הנ"מ הסוריות בשדה התעופה הצבאי בשכונת אל-מזה בדמשק יירטו כמה מהם. שני טילים נוספים התפוצצו בקרבת המצבור.

 

בטלוויזיה הסורית דווח כי "האויב הישראלי שיגר לפנות בוקר טילים לעבר מוצב צבאי בפרברי דמשק. מערכות ההגנה האווירית הגיבו והשמידו כמה מהטילים. ההתקפה הבוטה גרמה לנזקים באתר המדובר".

 

 

הבסיס האיראני שנחשף ב-BBC (צילום: Digital Globe, McKenze intelligence Services ,BBC) (צילום: Digital Globe, McKenze intelligence Services ,BBC)
הבסיס האיראני שנחשף ב-BBC(צילום: Digital Globe, McKenze intelligence Services ,BBC)

הבסיס בינואר ובמאי 2017 (צילום: Digital Globe, McKenze intelligence Services ,BBC) (צילום: Digital Globe, McKenze intelligence Services ,BBC)
הבסיס בינואר ובמאי 2017(צילום: Digital Globe, McKenze intelligence Services ,BBC)

 

ירי הנ"מ בשמי סוריה, כפי שהופץ בכלי התקשורת הערביים
ירי הנ"מ בשמי סוריה, כפי שהופץ בכלי התקשורת הערביים

 

בעיתון הלבנוני "אל-אח'באר" המזוהה עם חיזבאללה דיווחו כי המטוסים הישראליים ביצעו מספר תקיפות דמה מעל שטח לבנון ואחת מהם נוצלה לתקיפת המחסנים. על פי הדיווח המחסנים ממוקמים באזור צבאי רחב היקף, ששטחו עולה על זה של בירת לבנון, ביירות.

 

מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם דיווח על פיצוצים עזים שנשמעו בדמשק ופרבריה ועל הבזקי אור שנצפו בשמי פרברי הבירה. עוד דווח על הפסקות חשמל באזורים רבים בפרברי דמשק. גורמי אופוזיציה מסרו ברשתות החברתיות דיווחים לא מאומתים כי התקיפה הייתה נגד עמדה של חיזבאללה בקרבת חטיבה 91 של דיביזיה 1 של צבא סוריה.

 

 

 

כאמור, לפני כשלושה שבועות רשת BBC פרסמה צילומי לוויין שלדבריה מלמדים על עבודות בנייה שנעשו בבסיס ליד אל-כיסווה, בין ינואר לאוקטובר השנה. בתמונות נראים יותר מ-20 בניינים נמוכים יחסית, שלדברי הרשת משמשים כנראה לשיכון חיילים ולאחסון כלי רכב.

 

בקיץ האחרון אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי לפי מידע מודיעיני שהתקבל, איראן מגבירה את התפשטותה בסוריה.

"קיבלנו בממשלה סקירה מראש המוסד על האתגרים הביטחוניים שאנחנו עומדים בפניהם", הכריז באוגוסט. "אני אתן תמצית, משפט אחד – דאעש יוצא, איראן נכנסת. פשוט. אנחנו מדברים בעיקר על סוריה. אנחנו מתנגדים נחרצות להתבססות הצבאית של איראן וגרורותיה, ובראש ובראשונה חיזבאללה בסוריה, ואנחנו נעשה כל מה שצריך כדי לשמור על ביטחון ישראל. כך אנחנו פועלים".

 

בארבע השנים האחרונות יוחסו לישראל עשרות תקיפות בסוריה - וברוב המקרים דווח כי הן נועדו לפגוע במאמצים להעביר נשק מתקדם יחסית או "מפר איזון" לחיזבאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Digital Globe, McKenze intelligence Services ,BBC
הבסיס האיראני שנחשף
צילום: Digital Globe, McKenze intelligence Services ,BBC
מומלצים