שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דו"ח: באיזו קופ"ח בעיר שלכם הרופאים הכי זמינים‏

  זקוקים בדחיפות לרופא ילדים, מחכים כבר שבועות לאורתופד ומתקשים למצוא תור לרופאת עיניים? לראשונה דו"ח חדש של משרד הבריאות משווה את זמינות השירותים של קופות החולים לפי אזור מגורים ומסייע לכם להחליט מהי הקופה העדיפה עבורכם. אז מכבי, כללית, מאוחדת או לאומית? תלוי באיזו עיר אתם גרים, מה שבטוח — בריאות כרוכה בהמתנה

  מבקרים לעיתים תכופות אצל רופא עור, גרים בדרום ומתלבטים באיזו קופת חולים תקבלו את המענה המהיר ביותר? משרד הבריאות מפרסם היום לראשונה דו"ח המפרט את זמני ההמתנה לרופאים בקופות בכל רחבי הארץ.

   

  הנתונים בדו"ח משקפים את הפערים בקבלת השירות בין האזורים השונים במדינה כך שניתן להתרשם איזו קופה נותנת את המענה המקיף ביותר לצורכיכם. לצורך מיפוי בחר משרד הבריאות שבעה תחומי רפואה נפוצים: משפחה, ילדים, נשים, אורתופדיה, אף־אוזן־גרון, עיניים ועור.

   

   ( ) ( )

   

  באופן כללי, מהדו"ח עולה כי שעות השירות ברפואת משפחה וילדים רבות יותר משמעותית מהשירות בתחומים האחרים. ואילו את זמני המתנה הנמוכים ביותר תמצאו אצל רופאי אף־אוזן־גרון ורופאי עור.

   

  לקריאת הדו"ח המלא

   

  עוד עולה מהדו"ח כי בין הקופות השונות קיימים הבדלים מהותיים בזמני ההמתנה לתור פנוי. כך, למשל, ברפואת משפחה זמינות השירות בקופת חולים כללית נעה בין 17 ל־30 שעות שבועיות עבור כל 1,000 תושבים ברוב האזורים ברחבי הארץ, ואילו בקופת חולים מאוחדת ניכרים פערים משמעותיים בין האזורים השונים, כאשר באזור ירושלים והרי יהודה הזמינות היא הנמוכה ביותר.

   

  האזור בו אתם גרים יכריע לגבי הזמינות לרופא (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  האזור בו אתם גרים יכריע לגבי הזמינות לרופא(צילום: shutterstock)

   

  את רופאי המשפחה הזמינים ביותר ניתן למצוא בסניפים של קופת חולים מאוחדת בבאר־שבע (72.8 שעות שבועיות לאלף איש). לעומת זאת, אם אתם מבוטחים בקופת חולים לאומית וגרים באזור קריית־מלאכי סביר להניח שתתקשו למצוא תור במהירות שכן הזמינות היא רק 2.7 שעות שבועיות. גם בזמני ההמתנה לרופאי הילדים נמצאו הבדלים בין הקופות כאשר בסניפים של לאומית באזור מודיעין ניתן למצוא תורים בזמינות הגבוהה ביותר (88 שעות שבועיות) ולעומת זאת אם אתם מתגוררים בגולן הצפוני וחברים בכללית תתקשו לאתר תור.

   

  אין חפיפה בין הרמה החברתית לזמינות השירות

  ישנם אזורים שבהם לא ניתנים שירותים רפואיים בחלק מהמקצועות — בעיקר בפריפריה הרחוקה באזור הצפון. מדובר באזורים עם צפיפות אוכלוסייה דלילה המתגוררת ביישובים קטנים, כפרים ומושבים. יחד עם זאת, מנתוני הדו"ח עולה שאין בהכרח חפיפה בין רמה חברתית־כלכלית לזמינות השירות. ישנם מקרים שבהם זמינות נמוכה יותר מאפיינת דווקא את אזורי המרכז. כך, למשל, זמינות רפואת ילדים בקופת חולים מכבי גבוהה יותר באזורי הצפון והדרום לעומת אזור המרכז.

   

  "קיימת חובה על קופות החולים לספק שירותי בריאות באופן שוויוני בכל הארץ", אמר משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות. "כעת, לראשונה, יש לציבור יכולת להשוות את זמינות השירותים של הקופות לפי אזור מגורים ולראות איזו קופה נותנת את המענה המקיף ביותר".

   

  מקופת חולים מכבי נמסר: "חברי מכבי צורכים שירות רב באמצעים מקוונים בצורה שוויונית. המחסור ברופאים פוגע בחולים, ועל הממשלה לפעול מיידית לתיקון המצב".

   

  ואילו מכללית נמסר בתגובה: "הדו"ח מראה כי בכללית פריסת השירותים הרפואיים רחבה ושוויונית. המחסור בתורים הוא בעיה לאומית דחופה הדורשת התגייסות של גורמי התכנון". ממאוחדת ומלאומית לא הועברה תגובה.

   

  חבר ועדת הבריאות של הכנסת, ח"כ איציק שמולי, בתגובה על נתוני דו"ח משרד הבריאות המלמדים כי בפריפריה קיימים אזורים ללא שירות רפואי: "ממשלת ישראל קוראת לאזרחיה בפאתוס לעבור וליישב את הפריפריה אבל החידלון שלה באספקת שירות רפואי שם מביא לכך שהם חיים פחות.

   

  "הדו"ח הזה מראה עד כמה גדולה ההפקרות כשבאזורים רבים מדי חסרים שירותים רפואיים בסיסיים ביותר. משרד הבריאות לא אמור לפרשן לנו דו"חות מהיצע אלא לקבוע סטנדרטים ברורים ומחייבים של זמינות ונגישות לשירותים רפואיים בכל הארץ".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  כמה זמן תחכו לרופא?
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים