שתף קטע נבחר

חוק המרכולים אושר, ליברמן מחה: "הרצל לא שמר שבת"

ברוב של 10 תומכים מול שני מתנגדים - שרי ישראל ביתנו - אושר החוק שיאפשר לדרעי לסגור מרכולים בשבת. בנט ענה לליברמן: "בלי 3,000 שנות שבת לא היינו מגיעים להרצל". דרעי: "השבת הפכה ליום המסחר הלאומי". השרה לנדבר: "לא ניתן שמיעוט קטן ישלוט לנו על החיים"

 

נתניהו ודרעי בישיבת הממשלה הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו ודרעי בישיבת הממשלה הבוקר(צילום: רויטרס)

עימות חריף בממשלה, שאישרה חוק נוסף שקידמו החרדים: ברוב של עשרה תומכים מול שני מתנגדים - שרי ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וסופה לנדבר - אישרה היום (א') הממשלה את "חוק המרכולים". את החוק יזם וקידם שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי. שעה קלה לאחר מכן אושר החוק גם בוועדת השרים ברוב של שלושה תומכים מול מתנגד בודד.

 

החוק, שמקודם במסגרת ההבטחות שניתנו לחרדים על-ידי הליכוד כדי להביא לסוף המשבר הקואליציוני בעקבות עבודות השבת של הרכבת, מבקש להעניק לדרעי כשר הפנים סמכויות לבטל חוקי עזר עירוניים. בכך למעשה הוא מאפשר לו להכתיב סגירת מרכולים בשבת גם בערים שבהן חוקי העזר מתירים למרכולים לפעול בשבת. במסגרת ההסכמות, החוק לא יחול על תל אביב בהתאם להוראת בג"ץ.

 

 

דרעי הסביר: "אנחנו רוצים לשמור על הסטטוס קוו בכל רחבי הארץ ולמנוע את הפיכת השבת ליום המסחר הלאומי. השבת קדושה לנו יותר אבל אנחנו לא יכולים לסגור את המרכולים בתל אביב. אנחנו רק רוצים שמה שהיה הוא שיהיה, ושבעקבות פסיקת בג"ץ בעניין המרכולים בתל אביב, לא ייפתחו כעת מרכולים בשבת ברחבי הארץ ויתקיים מסחר כמו בפריז, ניו יורק או לונדון".

 

שר הביטחון ליברמן מחה נגד החוק ואמר במהלך הדיון כי "הרצל וז'בוטינסקי לא שמרו שבת". יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ענה לו: "בלי 3,000 שנות שבת לא היינו מגיעים להרצל". דרעי התערב בדיון והוסיף: "צאצאי הרצל התנצרו כולם".

 

ליברמן התייחס בהמשך לסערת הגיור ואמר: "גם רות המואבייה לא הייתה עוברת גיור". השרה לנדבר, שכמו ראש מפלגתה ליברמן הצביעה נגד, הבהירה: "לא ניתן שמיעוט קטן ישלוט לנו על החיים".

יו"ר ש"ס דרעי: "צאצאי הרצל התנצרו כולם" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
יו"ר ש"ס דרעי: "צאצאי הרצל התנצרו כולם"(צילום: אלכס קולומויסקי)

דרעי ניסה להפחית בחשיבות החוק ואמר כי "הוא ישפיע אולי בעוד חמש שנים". בנט הוסיף: "יש להימנע מכפייה דתית ויחד עם זה לשמור על צביון השבת גם מבחינה סוציאלית". נתניהו סיכם: "המדינה היא כמו פסיפס. החוק מאפשר גמישות לכל עיר ועיר".

 

בשבוע שעבר הודיע ליברמן כי סיעתו תתנגד להצעה. ליברמן עצמו מכהן בתפקיד שר שאיננו ח"כ ולכן ממילא אין לו זכות הצבעה במליאה, אולם יתר חברי הכנסת יתנגדו והשרה לנדבר תיעדר מהמליאה. ביום רביעי האחרון פנה יו"ר הסיעה בכנסת, ח"כ רוברט אילטוב, ליו"ר הקואליציה דוד ביטן מהליכוד וביקש ממנו בשם הסיעה שלא לקדם את החוק. משמעות ההתנגדות של ישראל ביתנו להצבעה במליאה היא הפרה של המשמעת הקואליציונית, דבר שעשוי להיות לו השלכות על עבודת הקואליציה בהמשך.

 

לאחר שחוק המרכולים עבר בממשלה, צייץ יו"ר יש עתיד יאיר לפיד: "זהו עוד חוק מעליב של כפייה דתית בחסות הדיל הפוליטי של נתניהו עם החרדים. שוב מייצרים פילוג במקום דיון אמיתי על השבת הישראלית. אנחנו ניאבק בחוק בכל הכוח".

 

בשבוע שעבר פנו 58 ראשי רשויות מרחבי הארץ במכתב לראש הממשלה, שר הפנים ושרת המשפטים ובו הביעו התנגדות נחרצת להצעת החוק המרכולים. הם טענו כי ההצעה מבקשת לשנות את מערך היחסים הקיים בין השלטון המרכזי לבין השלטון המקומי וכי מדובר בפגיעה חמורה בתושבי מדינת ישראל ובשינוי דרסטי של הסטטוס קוו.


פורסם לראשונה 03/12/2017 12:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים