שתף קטע נבחר

ראש העיר ראשל"צ לשעבר: "ביטן לא אדם אמין, ידעתי שהסתבך עם השוק האפור"

מאיר ניצן, ראש העיר המיתולוגי של ראשל"צ, תיאר את סגנו בעבר שנחקר בפרשת השחיתות: "כשהוא לא אומר אמת הוא ממצמץ". על יורשו דב צור שנעצר אמר באולפן ynet: "הוא וביטן נפגשו עם קבלנים, יכול לדמיין מה היה שם". הבוקר: פשיטה על משרדי קבוצת הכדורגל שבעליה נחקר

 

ראש העיר המיתולוגי של ראשון לציון, מאיר ניצן, אומר כי סגנו לשעבר ח"כ דוד ביטן אינו איש אמין ותוהה לגבי מחליפו בתפקיד: "אומר דב צור שהוא לא ידע ולא ראה. איך זה יכול להיות. אני יודע מה רואים מלשכת ראש העיר". בראיון בגלי צה"ל הוסיף: פרט אחד שבו הבחנתי אצל ביטן - כשהוא לא אומר אמת הוא ממצמץ". צפו בראיון עם ניצן באולפן ynet, בעקבות התפוצצות פרשת השחיתות בראשון לציון. בתוך כך, היום פשטה המשטרה על משרדי קבוצת כדורגל של הבעלים שעוכב לחקירה. יחד איתו עוכבו לחקירה היום גם בכיר בעיריית תל אביב ואיש נדל"ן. 

 

בהמשך הותר לפרסום שמו של חשוד נוסף בפרשה: שפי ששון, פעיל ליכוד בעיר ומקורב לדוד ביטן. הוא חשוד בעבירות שוחד. עורכי דינו זיוה אגמי כהן ועורך דין קובי סבג מסרו כי "לא הוטחו בפניו ראיות שקושרות אותה למקרה. זה שהוא מכיר את ביטן ועוד אנשים נוספים בעיר לא הופך אותו לעבריין. אנו מעריכים שככל שתתקדם החקירה החשדות יופרכו. הוא משתף פעולה עם החוקרים".

 

יממה לאחר חקירתו הראשונה של ביטן בחשד לשוחד אמר ניצן כי "מה שאני יודע מ-2008 זה שביטן היה חייב במשך תקופה מסוימת. שלושה שבועות הוא נעדר מהעיריה, הוא היה חייב כסף בשוק האפור. הוא אמר שזה כסף פרטי. הוא איש שיודע להתחבב, אבל בסך הכל אין לו הרבה מה להציע לדעתי".

 

בתשובה לשאלה אם ביטן, אז סגן ראש העיר ראשון לציון והיום חבר כנסת מהליכוד ויו"ר הקואליציה, הוא איש אמין, ענה ניצן: "לא, מה פתאום. באחת הפגישות הראשונות שלי הוא ביקש פגישה איתי כדי לבחון בבחירות אם אפשר לשתף פעולה. הוא יצא מהפגישה ויצא מייד לתקשורת. זה האיש, האיש דואג לעצמו באופן יפה מאוד.

 

"למה שאני ארצה לחתום על דבר כזה? ברגע שאדם נכנס עם שוק אפור כבר אין לו בעיני תעודת יושר", אמר ניצן בן ה-85 בתשובה לשאלה אם היה חותם לביטן על תעודת יושר. בתשובה לשאלה אם ביטן השיג כספים באופן פסול, ענה: "אני מניח שכן, אבל בשביל זה יש משטרה".

ח"כ ביטן, מאיר ניצן (צילום: יובל חן, שאול גולן) (צילום: יובל חן, שאול גולן)
ח"כ ביטן, מאיר ניצן(צילום: יובל חן, שאול גולן)
 

על החשדות לשחיתות בראשון לציון, שהובילו גם למעצר יורשו בתפקיד ראש העיר דב צור ולמעצר המשנה לראש העיר כיום אסף מושיוב, אמר ניצן: "אני נדהם כי אצלי לא היה דבר כזה ולא נתתי לדבר כזה להתרחש.

 

"מעולם לא דיברתי בארבע עיניים עם קבלן", טען ניצן. "תמיד כשהייתה ישיבה היא הייתה אצלי בלשכה עם מהנדס העיר, עם יועץ משפטי ועם עוזרת שמסכמת את הדיון ומוציאה סיכום כתוב. ככה איש לא ייעז להציע לי שוחד. לדבריו, מחליפו צור "לא נהג באותה שיטה. זה אני יודע בוודאות". הוא סיפר כי צור נפגש עם קבלנים, לעתים יחד עם ביטן: "אני יכול לדמיין לעצמי מה היה בשיחות, אבל אני לא רוצה לדמיין לציבור. אלו דברים שלא צריך לעשות, זה כל מה שאני יכול להגיד".

 

לדברי ניצן, "נגרם נזק כספי אדיר לקופה הציבורית בראשון לציון. האחראי לו הוא מי שעומד בראש העירייה". הוא אמד את הנזק "במאות מיליונים. אני השארתי בקופת העירייה עודף תקציבי של 860 מיליון שקל שנועדו לחיזוקם של 13,200 יחידות דיור שעומדות להתמוטט ברעידת אדמה של 5.5 בסולם ריכטר. השארתי את הכסף לצור והסברתי לו למה. והכסף הזה הלך ואני לא מבין על מה".

 

לשאלה אם יש מתחמים בראשון לציון שנבנו שלא כחוק, ענה: "בוודאי. אומר דב צור שהוא לא ידע ולא ראה. איך זה יכול להיות? כשבונים ברחוב רוטשילד פינת ז'בוטינסקי, ליד בזק, ואני יודע מה רואים מלשכת ראש העיר, איך הוא יכול להגיד שהוא לא ראה כלום".

 

חבר עירייה: "תושבי העיר הפסידו מיליונים"

אסף דעבול, יו"ר האופוזיציה בעיריית ראשון לציון, מכהן כחבר מועצת העיר זה 19 שנים. לדבריו, החקירה הפתיעה אותו מבחינת "סוג החקירה ונושא החקירה. מתחם האלף - לא ידענו עליו". עם זאת סיפר כי התריע על התנהלות לא תקינה ב"פרשת היקב", שאותה כינה "פרשת הולילנד בראשל"צ". לדבריו, בשנים האחרונות התריע על כך בפני מנהלת אגף ביקורת במשרד הפנים.

 

 

עם זאת לדעתו "ביטן הוא לא נהנתן, לי לא ידוע בכל אופן על שחיתות וכדומה, זו לא ההתנהלות שלו, הוא גם לא לוקח כסף לכיסו. הוא עשה שטויות כשהיה יו"ר עירוני ראשל"צ, והסתבך". עוד ציין: "חבר של ראש העיר טס איתו יחד לחו"ל. הוא בונה במרכז העיר, רוטשילד פינת ז'בוטינסקי 30 יחידות דיור. אם אתה או את או אני בונים פרגולה בבית - מקבלים צו הריסה וזימון לבית משפט, זו עבירה פלילית. ללא חניה, ללא אישור מכבי אש, הג"א וחברת חשמל. אבל שם - מאכלסים אותם. במועצה, פעם אחר פעם בוועדת בניין עיר חברי המועצה - כולם מאשרים. אני מערער. מאשרים, אני מערער".

 

"אני לא יודע על כסף שלקחו לכיס, אני יודע דבר אחד - שמהקופה הציבורית של ראשון לציון תושבי העיר הפסידו קרוב ל-300-400 מיליון שקל מכל העסקאות האלה".

 

אשת הבכיר: "לא ייתכן שפתאום יש ראיות"

עו"ד צדוק חוגי, עורך דינה של אשת הבכיר מהליכוד, הדגיש כי הסכום שעל פי הפרסומים נאמד בשני מיליון שקל - כלל לא דובר בחקירותיה. "אמרו לה מאות אלפים. עכשיו אני רואה בתקשורת שזה הגיע לשבעה מיליון. לפני כמה דקות זה כבר הגיע ל-16 מיליון וככה זה יילך ויתפח.

 

 

"היא הסבירה שהיא לא יודעת בכלל על הסכום כי לא הוצגו בפניה דפי חשבון או הפקדות, אבל היא אמרה, 'אם בעלי הפקיד סכומים, גם אם זה מאה או מאתיים אלף שקל, מדובר באדם שבין השאר התעסק בנדל"ן, אז יכול להיות שבמסגרת העבודה שלו הגיעו לידיו סכומים'". עוד טענה לדבריו, כי "אם אתם צודקים שבעלי קיבל שוחד במיליונים איך זה שעדיין לא סילקנו את כל החובות שהיו לנו? באו שוטרים ועמדו נדהמים ולא האמינו שיש להם עד היום חובות, אז זה לא מסתדר".

 

הוא ציין עוד: "החקירה הזאת התנהלה לפני חמש שנים והסתיימה בקול ענות חלושה. לא ייתכן שפתאום יש ראיות. אני בספק גדול מאוד אם מה ששמענו קודם אכן יקרום עור וגידים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן, שאול גולן
ח"כ דוד ביטן, מאיר ניצן
צילום: יובל חן, שאול גולן
מומלצים