שתף קטע נבחר

סחיטה ופרוטקשן: זהו ארגון הפשיעה מפרשת דוד ביטן

חוסאם ג'רושי, שנעצר בחשד שכיסה את חובותיו של ביטן, הוא יעד מודיעיני מרכזי אף שמעולם לא הורשע בניהול ארגון פשיעה. עדנאן ג'רושי הוא ראש הווקף ברמלה. בינתיים: נחשף שמו של אחד החשודים בשחיתות בראשל"צ

 

ח"כ דוד ביטן וחוסאם ג'רושי (צילום: אלכס קולומויסקי, גלעד מורג) (צילום: אלכס קולומויסקי, גלעד מורג)
ח"כ דוד ביטן וחוסאם ג'רושי(צילום: אלכס קולומויסקי, גלעד מורג)

שמה של משפחת ג'רושי עלה השבוע לכותרות בקשר לפרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון. חוסאם ג'רושי אף נעצר בחשד שהיה מעורב בעבר בכיסוי חובותיו של הח"כ לעתיד דוד ביטן ובתמורה זכה לכאורה לקידום האינטרסים שלו במיזם הנדל"ן "מתחם האלף" בעיר. אבל מיהם בעצם חוסאם ועדנאן ג'רושי, ומהו ארגון הפשיעה שלכאורה קשור במשפחה המורחבת שלהם?

 

הגיליון הפלילי של חוסאם ג'רושי כולל שלוש הרשעות בלבד. שתיים מהן מלפני שנים רבות, ואילו האחרונה היא הפרעה לשוטר במילוי תפקידו. השופט עמית מיכלס, שהורה בתחילת השבוע להאריך את מעצרו במסגרת פרשת השחיתות, מצא לנכון לציין שג'רושי לא הורשע מעולם בניהול ארגון פשיעה אלא רק בעבירות מינוריות יחסית.

 

רבים מבני משפחת ג'רושי הגדולה הם אנשים נורמטיביים, אנשי עסקים לגיטימיים שחלקם אכן עוסקים בכריית חול וקבלנות, אולם לא קשורים לעולם התחתון. אבל המשטרה מחשיבה את הארגון של המשפחה ליעד מודיעיני שלה ולארגון החזק ביותר באזור השפלה. המשטרה מייחסת לו סחיטות ואיומים, גביית דמי חסות ובוררויות - לעיתים בשיתוף פעולה עם ארגוני פשיעה אחרים.

מפעם לפעם עולה המשפחה לכותרות. לפני יותר מעשור היא ניהלה סכסוך עקוב מדם עם משפחת קראג'ה – עימות שגבה עשרות הרוגים משני הצדדים. בסופו של דבר הוחלט להוציא את משפחת קראג'ה מהכפר ג'ואריש ולהעבירה לחריש שבצפון.

 

מאז הלכה משפחת ג'רושי והתפתחה, חלק מבניה פנו לפשיעה, ושמם של חבריה נקשר לחיסולים שהתבצעו בשנים האחרונות באזור השפלה. בעבר היה הארגון תחת עיניהם של בלשי ימ"ר מרכז, ואולם עם התרחבותו הפך ליעד מרכזי של בלשי היאחב"ל.

 

כך, למשל, בנובמבר 2013 פשטו חוקרי יחידת להב 433 על מתחם שהיו סבורים שמשויך לארגון באזור רמלה וחשפו מעבדה לזיוף מטבעות של עשרה שקלים. במקום נמצאו גם אמצעי לחימה וכסף מזויף זר וישראלי בשווי מאות אלפי שקלים.

 

עו"ד נדיר בראנסי, שמייצג את חוסאם ג'רושי בפרשת השחיתות הנוכחית, הסביר לאחר הדיון במעצרו כי מרשו הכחיש בחקירתו כל קשר לעבירות המיוחסות לו: "למרשי אין קשר עם דוד ביטן, לא עסקי ולא אחר. מרשי איש עסקים שכל עסקיו בחוץ לארץ. אין לו כל קשרים עסקיים איתו או פליליים".

 

מנגד, עדנאן ג'רושי הוא דמות מוכרת ומוערכת בחברה הערבית בישראל, בין השאר מתוקף היותו ראש הווקף ברמלה. לפני כמה חודשים השתתף עדנאן בסולחה שנערכה בביתו של חבר כנסת ד"ר אחמד טיבי, ושם אמר: "בקרוב יכריזו על כל מי שמשתמש בנשק ופוגע בחפים מפשע כבוגד בחברה הערבית".

 

 

תושב רמלה המכיר אותו סיפר: "עדנאן אדם נקי ואני לא מאמין שהוא קשור לפרשיית השחיתות. אנחנו גרים באותה שכונה. הם לא מפחידים, הם אנשים נחמדים".

 

עו"ד ירון גיגי, שמייצג את משפחת ג'רושי יותר מ-15 שנה, מסר בתגובה: "מכפישים את בני משפחת ג'רושי - רובם אזרחים נורמטיביים, רופאים, עורכי דין, רואי חשבון בעמדות בכירות במשק הישראלי. עושים עוול למשפחה שלמה ברגע שקושרים את כולה לפשע. למשפחה יש היסטוריה שורשית במדינה".

 

הפרשה ממשיכה להסתעף

פרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון, שנחשפה ביום ראשון עם גל המעצרים, עוסקת במתן שוחד, כיסוי חובות בשוק האפור וקשרים פסולים בין נבחרי ציבור, אנשי עסקים ועבריינים. בעבר היה ח"כ ביטן שרוי בחובות כספיים גדולים, ולפי החשד הוא עזר לקדם מכירת קרקעות לאיש עסקים ב"מתחם האלף" בראשון לציון, מתחם בנייה ענק שאמור לשנות את פניה של העיר. החשד הוא שאיש העסקים היה מעין איש קש שייצג את חוסאם ג'רושי, שעל פי החשד נתן שוחד לביטן.

עו"ד אורי בר-עוז, סנגורו של עדנאן ג'רושי ()
עו"ד אורי בר-עוז, סנגורו של עדנאן ג'רושי

עו"ד ירון גיגי. "מכפישים את משפחת ג'רושי" (צילום: נועם מושקוביץ) (צילום: נועם מושקוביץ)
עו"ד ירון גיגי. "מכפישים את משפחת ג'רושי"(צילום: נועם מושקוביץ)

עו"ד גיל דחוח, מייצג את משה יוסף (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
עו"ד גיל דחוח, מייצג את משה יוסף(צילום: שאול גולן)

הבוקר הותר לפרסם שאשתו של ביטן, חגית, נחקרה ביומיים האחרונים במשרדי להב 433 ונשלחה למעצר בית בבית אחותה עד ליום חמישי. נאסר עליה לשוחח עם בעלה מחשש לתיאום גרסאות. חוקרי המשטרה הציגו לחגית ביטן תדפיסי חשבון מהתקופה שבה על פי החשד פעל בעלה לכיסוי חובותיו לשוק האפור, שהוערכו במיליונים. בתדפיסים הופיעו הפקדות של כ-2 מיליון שקלים שהופיעו בתאריכים שונים לפני כשבע-שמונה שנים. ביטן הכחישה את ההאשמות שהטיחו בה החוקרים.

 

מעורב נוסף בפרשה הוא ראש העיר דב צור, ומעצרו הוארך עד מחר. צור חשוד בפרשת אולמי LAGO, ונטען כי אפשר מכירת קרקע ליזם שהוא מקורב אליו. החוקרים חושדים כי הקרקע שעליה נבנה האולם נקנתה במחיר זול יותר, וצור, שלא השתתף בישיבות בשל ניגוד עניינים, תמך מאחורי הקלעים במכירת הקרקע ליזם שהוא חברו של ראש העיר.

 

בכיר נוסף שנעצר הוא המשנה לראש העיר, אייל מושיוב מסיעתו של צור במועצת העיר. הוא חשוד בקבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים, ובית המשפט האריך את מעצרו גם כן עד ליום חמישי. השופט אמר על החשוד, שמיוצג על ידי עורך הדין שרון קינן, כי יש חשש לשיבוש חקירה וכי ניתן להצביע על פעולה שעשה מושייב שמטרתה על פי החשד היא להסתיר את מעשיו.

 

הבוקר הותר לפרסום שגם יזם הנדל"ן משה יוסף מעורב בפרשה, והוא חשוד במתן שוחד לאישי ציבור. יש לו קשר משפחתי לחשודה אחרת בפרשה, המקורבת לביטן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן, גלעד מורג
ח"כ דוד ביטן וחוסם ג'רושי
צילום: יובל חן, גלעד מורג
מומלצים