שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

בתי"ח חדשים ברחבי הארץ: תוכנית מתאר למערכת הבריאות

המועצה הארצית לתכנון ובנייה תקדם תוכנית מתאר ארצית לבניית בתי חולים ציבוריים חדשים בישראל, כדי להיערך לגידול הצפוי באוכלוסייה. כיום עומד הממוצע הארצי על 1.8 מיטות ל-1,000 איש, ועד 2040 יידרשו 27 אלף מיטות נוספות. עוד בצנרת התכנון: שר השיכון גלנט הכריז על תוכנית ענק להתחדשות עירונית בגוש דן

המועצה הארצית לארצית לתכנון ובנייה החליטה היום (ג') לקדם תוכנית מתאר ארצית שתבחן את צרכי מערכת הבריאות במדינת ישראל לשנת היעד 2040. בין היתר, המועצה תבדוק תוכנית הקמת בתי חולים ציבוריים בכל רחבי המדינה, בהתאם לבקשת משרד הבריאות.

 

לכתבות נוספות בערוץ נדל"ן

 

התוכנית תיבחן מיקומים אפשריים להקמת בתי חולים כלליים, פסיכיאטרים, גריאטריים ושיקומיים חדשים. כמו כן, היא תתייחס להרחבת בתי החולים הקיימים כמו גם להקמת שירותי בריאות בקהילה וקופות חולים.

 

מהוועדה נמסר כי ההחלטה על התוכנית נובעת מהצורך של מדינת ישראל להיערך לגידול והזדקנות האוכלוסייה. כיום, אוכלוסיית ישראל מונה כ-8.5 מיליון נפש, כאשר הממוצע הארצי עומד על 1.8 מיטות ל-1,000 איש. עד שנת 2040 תידרש תוספת של 27 אלף מיטות בבתי חולים ציבוריים כלליים, 6,100 מיטות בבתי חולים פסיכיאטרים ו-2,000 מיטות בבתי חולים שיקומיים.

בית החולים החדש אסותא באשדוד ()
בית החולים החדש אסותא באשדוד
 

 

עריכת התוכנית תלווה על ידי מינהל התכנון, משרד הבריאות, משרד האוצר, המשרד להגנת הסביבה, רשות מקרקעי ישראל ונציג הרשויות המקומיות. נציגי קופות החולים ומערכת הביטחון יוזמנו באופן קבוע לדיונים.

 

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, אביגדור יצחקי, מסר כי "במדינת ישראל יש כבר היום מחסור חמור במיטות וברמת הנגישות של חלק מהיישובים לבתי החולים.

 

"אנחנו מקבלים את עמדת משרד הבריאות כסמכות האמונה על נושא הבריאות בישראל, ומקבלים את בקשתם להכנת תוכנית מתאר ארצית למערכת הבריאות שתאפשר לכל אזרח במדינת ישראל להגיע במהירות המרבית לבית החולים".

 

מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר, מסרה כי "בשל המחסור החמור כיום במיטות אשפוז, אין ספק שנדרשת תוכנית מתאר ארצית שתבחן הקצאת שטחים לצורך הקמת מוסדות בריאות, שיביאו לשיפור מערכת הבריאות במדינת ישראל.

 

"התוכנית תשתלב עם התוכנית האסטרטגית לדיור שמקדם מינהל התכנון בימים אלה, תוך מתן דגש על הרחבת מערך התשתיות והשירותים הנדרשים עבור התושב".

 

תוכנית ענק להתחדשות עירונית בגוש דן

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט הכריז היום על תכנית חדשה של התחדשות עירונית לאורך תוואי הרכבת הקלה בגוש דן, שתכלול 150 אלף יחידות דיור. השר אמר את הדברים בוועידת תחבורה, תשתיות ונדל"ן המתקיימת בתל אביב.

 

גלנט אמר, כי "התוואי של הרכבת הקלה, הקו האדום ואחרי כן כל הצירים הנוספים, מייצר פוטנציאל של 150 אלף יחידות דיור שאנחנו הולכים לממש אותו, מפתח תקווה, דרך רמת גן, בני ברק, תל אביב והמשך לבת ים".

 

עוד הבטיח, כי "אנחנו נקל מאד בכל מה שקשור לחניות והמקומות יהיו אטרקטיביים, כי הגישה לרכבת הקלה תהיה נוחה, ולכן נבנה עירוניות חדשהנט. כך במקביל לצירי הרכבת הקלה תהיה התחדשות עירונית, עירוניות, שטחי מסחר".

 

גתנט הוסיף, כי יתחילו את התכנון בקרוב עם רשות מקרקעי ישראל ומנהל התכנון. "ב-2018 נוציא מכרזי תכנון בעזרת הרשות להתחדשות עירונית", אמר. "זוהי משימה משמעותית ביותר ואנחנו נצליח בה. תהליכים משמעותיים בתחום הזה כבר קורים ותהיה פה בשורה של ממש לערים, גם אם התוצאות יראו רק בשנים הבאות".

 

בית דיור מוגן חדש ברחובות

בתוך כך, רשת "מגדלי הים התיכון" הודיעה כי חתמה על הסכם לרכישת קרקע ברחובות בשטח של כ-5,971 מ"ר, תמורת כ-62 מיליון שקל בתוספת מע"מ. הקרקע מיודעת להקמת פרוייקט דיור מוגן, שיכלול 250 יחידות דיור ולצידן מחלקה סיעודית ושטחי מסחר. סך שטחי הפרויקט צפויים לעמוד על כ-40 אלף מ"ר בנוי הכוללים שטחים עיקריים ושטחי שרות.

 

מסירת החזקה בקרקע צפויה להתבצע ב-1 בינואר 2018, אלא אם תחול דחייה בהתאם למה שסוכם בין הצדדים. הבית יתווסף לרשת בתי הדיור המוגן של הרשת, המונה כיום שבעה בתי דיור מוגן פעילים בהם 1,600 יחידות דיור ו-423 מיטות סיעודיות.

 


פורסם לראשונה 05/12/2017 12:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: בראל אפרים
בית החולים אסותא באשדוד
צילום: בראל אפרים
מומלצים