שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  הכי מטוקבקות
   קומות ההפרדה. צפו: פרויקט דיור ״לא לספרדים״
   על הנייר, "גינות דוד" הוא פרויקט בנייה יוקרתי ומודרני, שנועד להתמודד עם בעיות הצפיפות של בני־ברק באמצעות בנייה לגובה. אבל כשפונים למשרד המכירות מתברר: אשכנזים מתקבלים בברכה, לספרדים מוכנים לתת את הדירות הפחות מבוקשות, אם בכלל. היזם: "אנחנו משווקים דירות לכלל האוכלוסייה החרדית, ללא הבדל עדה״

    

   מזרחיים? אתם לא רצויים בפרויקט הזה

   מזרחיים? אתם לא רצויים בפרויקט הזה

   סגורסגור

   שליחה לחבר

    הקלידו את הקוד המוצג
   תמונה חדשה

   שלח
   הסרטון נשלח לחברך

   סגורסגור

   הטמעת הסרטון באתר שלך

    קוד להטמעה:

    

   "מאגר היהודים" שמשמש לסינון עובדים במסעדות

   אתר חיפוש עבודה ל"יהודים בלבד" נקנס ב-40 אלף ש' על אפליה אסורה

    

   פרויקט "גינות דוד", על שם דוד לובינסקי, שנבנה בימים אלה במתחם שבין רחוב הרב כהנמן בבני־ברק לכביש 4, היה אמור לסייע במעט לבעיית הצפיפות הקשה שממנה סובלת העיר בני ברק.

    

   היה אמור, משום שעל פי תחקיר ynet ו"ידיעות אחרונות", הוא אכן פותר את בעיית הצפיפות, כל עוד מדובר בחרדים אשכנזים. יוצאי עדות המזרח? חפשו במקום אחר.

    

   בעקבות כמה וכמה תלונות שהגיעו לידינו, על כך שנציגי המכירות בפרויקט של קבוצת דוד לובנינסקי ומשקיעים פרטיים עושים הכל כדי להימנע ממכירת דירות לרוכשים שאינם אשכנזים, ביקשנו לבדוק את הנושא בעצמנו.

    (אריאלה שטרנבך) (אריאלה שטרנבך)
   (אריאלה שטרנבך)
   ראשית התקשרנו בשם חדד. אין דירות, הבהירה הנציגה ציפי. "תנסי בעוד שלושה-ארבעה חודשים". דקות לאחר מכן ניסינו שוב בשם שטרנבך, האשכנזי המיוחס. הפעם ציפי ענתה באדיבות וסיפרה על הדירות היפות שקיימות במלאי. להשאלה איזו אוכלוסיה תתגורר במתחם – 500 יחידות דיור, בשלבים שונים של הפרויקט, היא ענתה: "מאוד הומוגנית. חמישים אחוז ליטאים, חמישים אחוז חסידים". ומה עם ספרדים? "יש", ענתה ציפי בחשש, "מעט מאוד".

    

   לטענת מכר קרוב, שניסה לרכוש בעצמו דירה ב"גינות דוד", פה ושם דווקא מוכרים לספרדים, אבל רק בקומה השישית. כלומר, דירות שמשפחה חרדית תתקשה להסתדר איתן, מכיוון שבשבתות אין מעלית, וצריך להיגרר עם הילדים שש קומות הלוך ושוב מספר פעמים.

    (אריאלה שטרנבך) (אריאלה שטרנבך)
   (אריאלה שטרנבך)

   החלטנו לגשת פיזית לאתר המכירות. ראשית, שלחנו אברך חרדי לכל דבר, שהציג את עצמו בשם המשפחה אוזן. הוא סיפר לציפי כי יש לו דירה בראשון־לציון בשווי דומה והוא רוצה לעבור לבני־ברק בשל מוסדות הלימוד של הילדים.

    

   ציפי ענתה לו שהיא יכולה להציע לו רק דירה בקומה השישית. "מכרנו את כל הדירות מקומה ראשונה עד קומה שש, חוץ מאיזו דירה־שתיים שיש לי בקומה שש", אמרה.

    

   כאשר האברך אוזן מסביר לציפי כי הוא מעוניין בדירה בקומה נמוכה, משום שיהיה לו קשה בשבת בלי מעלית, ציפי משיבה לו: "תגיד, אתה נעול על האזור הזה?" ומפנה אותו לאזור אחר בבני־ברק עם הבטחה לדירות יפות עם גינה.

    

   אוזן עוזב את המקום, ואחריו אני נכנסת ומבקשת לראות את תוכניות הבנייה. ציפי מראה לי דגם של השכונה החדשה ולשאלתי לגבי דירות בקומות התחתונות, היא עונה: "יש לי כאלה, דירות של ארבעה חדרים". כשאני מתעניינת שוב בשכנים, ותוהה אם יש שם יוצאי עדות המזרח, היא עונה: "כמעט אין כאלה, וגם כשיש – אלה בני תורה ממש".

   מודל הפרויקט (אריאלה שטרנבך) (אריאלה שטרנבך)
   מודל הפרויקט(אריאלה שטרנבך)

   אני יוצאת, וכעבור דקות חוזרת ומספרת לה שפגשתי בחוץ את האברך אוזן, והוא טען באוזניי שיש דירות רק בקומה השישית. "כנראה זה מישהו שלא היה נראה לנו מתאים", מסבירה ציפי. לפי מה זה הולך, למי אומרים "קומה ראשונה?" "קודם כל, את מי פגשת פה? מי זה היה?"

    

   הוא אמר שהשם שלו אוזן.

   "אוזן, זהו — בגלל שהוא גם זה".

    

   מה זה "גם זה"?

   "ספרדי. אנחנו לא נתנו להם הרבה, כאילו יש לנו מכסה מסוימת".

    (אריאלה שטרנבך) (אריאלה שטרנבך)
   (אריאלה שטרנבך)

   מחברת "גינות דוד" נמסר בתגובה: "חברת גינות דוד משווקת דירות בהצלחה לכלל האוכלוסייה החרדית, ללא הבדל עדה או חוג, ועל כך יעיד תמהיל החוזים שנחתמו בפרויקט, הכולל בני כל העדות והחוגים, כולל רבים מבני עדות המזרח.

    

   "הכתבה מנסה לצייר מצג שווא של דחיית רוכשים ספרדיים, וזאת על פי קטעי שיחות שהוצאו מהקשרן באופן מגמתי. לצערנו, יש אנשים שמפרשים מלאי דירות שאזל בקומות מסוימות כדחייה על רקע עדתי".

    

   בעיריית בני־ברק אמרו כי מבירור שערכו עלה ש"בעל הפרויקט מוכר דירות הן לאשכנזים והן לבני עדות המזרח. אישורי העירייה עוסקים בהתאם לחוק רק בתחומי חוקי התכנון והבנייה ולא בהרכב האוכלוסייה במבנים אלו".

    

   עוד נמסר, כי העירייה לא תאכלס מבנים בפרויקט אלא תעביר חלק ממשרדיה למבנה הישן ששימש את מתקן הרכב של לובינסקי.

    

   בעקבות הפרסום, שר הפנים אריה דרעי כתב בחשבון הטוויטר שלו: "בושה! בבוקר שהגויים מכירים ביהודים, היהודים מתכחשים לעצמם. אכנס הבוקר ישיבה עם גורמי המקצוע, כדי לדאוג שליזמי הפרויקט הזה ודומיו לא תהיה דריסת רגל בישראל". דרעי הוסיף: "אמשיך להלחם מלחמת חורמה באפליה בכל הכוח ובכל הכלים שעומדים לרשותי. עד כאן! אני מזרחי גאה!!!".

    

   הכתבה המלאה התפרסמה הבוקר ב"ידיעות אחרונות"

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים