שתף קטע נבחר

ביטן הגיע לחקירתו השנייה: "שלא ידליפו"

יומיים לאחר שנחקר במשך יותר מ-13 שעות, הגיע יו"ר הקואליציה למשרדי להב 433. ביטן חשוד כי קיבל שוחד תמורת קידום אינטרסים, בין היתר של בן למשפחת הפשע ג'רושי, בתמורה לכיסוי חובותיו: "אני מקבל תמיכה מחבריי בליכוד". גל יוסף, בעלי קבוצת הכדורגל הכח עמידר רמת גן, נחקר בפרשה

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד) הגיע הבוקר (ד') לחקירתו השנייה במשרדי להב 433 במסגרת פרשת השחיתות בעיריית ראשון לציון. ביטן חשוד בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, ובין היתר נטען כי קיבל שוחד בתמורה לקידום אינטרסים של אחרים, בהם בן למשפחת הפשע ג'רושי, בתמורה לכיסוי חובותיו.

 

עם צאתו מביתו התייחס ביטן לעתירה שהגיש בבקשה להתיר לו להתראיין ומתח ביקורת על ההדלפות: "זה דבר מקובל שנחקר לא יכול להתראיין בזמן החקירה, אבל שלא ידליפו. הגשנו בקשה לבית משפט, ושם תהיה התייחסות לעניין הזה. אני מקבל תמיכה טובה מחבריי בליכוד. כשיהיה לי מה להגיד אני אגיד".

 

עורך דינו אפרים דמרי אמר הבוקר: "אני יכול רק לומר שהוא חש הקלה גדולה מאוד להגיע לחקירה. הוא רוצה לפזר את כל העננה שמרחפת מעל ראשו ואת חרושת השמועות. הוא ימסור גרסה מסודרת לחוקרים שלו, יענה על כל השאלות ואם יזומן הוא שוב יגיע. אני יכול לומר בוודאות שגרסתו הגיונית מאוד ותשובותיו הגיוניות ומניחות את הדעת לשאלות - גם של החוקרים וגם של התקשורת. הגשנו בקשה לבית המשפט לאפשר לביטן להגיב לכל ההדלפות ולכל חרושת השמועות".

ביטן מגיע למשרדי להב 433 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ביטן מגיע למשרדי להב 433(צילום: מוטי קמחי)

ביטן בצאתו מביתו בראשון לציון בדרך לחקירה (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
ביטן בצאתו מביתו בראשון לציון בדרך לחקירה(צילום: שאול גולן)

אחרי שהמשטרה פשטה על משרדי קבוצת הכדורגל הכח עמידר רמת גן שבאצטדיון וינטר בעיר, הבוקר הותר לפרסום כי גל יוסף, בעלי המועדון, נחקר במסגרת פרשת השחיתות שבה חשוד ח"כ דוד ביטן. יוסף נחקר שלשום במשך כמה שעות על הקשר בינו לבין ביטן, לאור צ'קים שמסר האחרון ליוסף לפני כעשור בעת שהסתבך עם השוק האפור. בסיום החקירה שוחרר יוסף בערבות כספית.

 

עורכי הדין דורון נוי ותמיר סננס ממשרד נוי-סננס-שפרלינג-חצרוני, המייצגים את יוסף, מסרו: "חקירתו התמקדה בקשריו לח"כ ביטן לפני כעשור. אין בסיס לחשד כי התבצעה עבירה פלילית כלשהי, ונראה שבכך גם השתכנעה היחידה החוקרת אשר החליטה לשחררו מייד בסיום חקירתו ללא כל תנאי מגביל על חירותו". הבוקר יובאו להארכת מעצר שנייה שני חשודים בפרשה.

גל יוסף וביטן (צילום: אלכס קולומויסקי, מור שאולי) (צילום: אלכס קולומויסקי, מור שאולי)
גל יוסף וביטן(צילום: אלכס קולומויסקי, מור שאולי)

עורך הדין אפרים דמרי (צילום: בראל אפרים) (צילום: בראל אפרים)
עורך הדין אפרים דמרי(צילום: בראל אפרים)

אתמול הותרו לפרסום שמות חשודים נוספים בפרשת השחיתות בראשון לציון, והחוט המקשר בין רבים מהם הוא הקשר ליו"ר הקואליציה, ביטן. חבר הכנסת מהליכוד חשוד בשוחד, במרמה, בהפרת אמונים ובהלבנת הון - ומלבדו נחקרו גם רבים המקורבים אליו. ביטן שימש 28 שנה כחבר מועצה בראשון לציון ולפני שנתיים נכנס לכנסת. אבל חקירתו קטעה את הזינוק שלו לצמרת. "מרבית מה שיש לנו בפרשה עוד לא נחשף", אמר אתמול נציג המשטרה בדיון הארכות המעצר.

 

באמצעות עורך דינו פנה דוד ביטן לבית משפט ודרש להסיר את אחת ההגבלות שהוטלו עליו - איסור להתראיין לכלי התקשורת. "מכפישים אותי ואת אשתי. עומד חסר אונים מול שצף ההדלפות שמקורן ביחידה החוקרת", כתב. "כאיש ציבור אני נמנע מלנקוט בטקטיקה הבזויה כפי שעושים אחרים בלהעביר תגובותיי בצינור המכונה 'הדלפה'".

 

אתמול הותר לפרסם כי חגית ביטן, רעייתו של חבר הכנסת, נחקרה ונשלחה למעצר בית בבית אחותה עד ליום חמישי. נאסר עליה לשוחח עם בעלה מחשש לתיאום גרסאות. חוקרי המשטרה הציגו לביטן תדפיסי חשבון מהתקופה שבה על פי החשד פעל בעלה לכיסוי חובותיו לשוק האפור, שהוערכו במיליונים. בתדפיסים הופיעו הפקדות של כשני מיליון שקלים שהופיעו בתאריכים שונים לפני כשבע-שמונה שנים.

 

ביטן הכחישה את הגרסאות שהטיחו בה החוקרים ואמרה כי "מי שניהל את החשבון זה בעלי והוא העביר את הכספים. לי אין מושג מה קרה בחשבון". היא האשימה את החוקרים והוסיפה: "אתם סתם מכפישים את בעלי. כבר נחקרנו בעבר והתיק נסגר". החוקרים התעקשו שהתדפיסים אותנטיים והציעו לה לבדוק אותם בעצמה.

חשודים. דוד וחגית ביטן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חשודים. דוד וחגית ביטן(צילום: מוטי קמחי)

הנהג, שאול הכנעני (צילום: מתן טורקיה) (צילום: מתן טורקיה)
הנהג, שאול הכנעני(צילום: מתן טורקיה)
 

ראש העיר ראשל"צ דב צור (צילום: יריב כץ) (צילום: יריב כץ)
ראש העיר ראשל"צ דב צור(צילום: יריב כץ)

סגן ראש עיריית ראשל"צ יוסי חממי ודוד ביטן (מתוך דף הפייסבוק של דוד ביטן) (מתוך דף הפייסבוק של דוד ביטן)
סגן ראש עיריית ראשל"צ יוסי חממי ודוד ביטן(מתוך דף הפייסבוק של דוד ביטן)

גם נהגו של ביטן, שאול הכנעני, נחקר בחשד לסיוע לשוחד, ומעצרו הוארך ביומיים. הכנעני ציין כי הוא גם משמש כעוזרו הפרלמנטרי של ביטן. במשטרה אמרו כי הוא "שוחה עד צוואר בעסקי מעסיקו, מעורב במעשיו באופן אישי ואיש סודו". חשוד אחר שמקורב לביטן ונעצר הוא איש העסקים משה יוסף, שחשוד במתן שוחד לאישי ציבור. יוסף, שנחשב למעורב מרכזי, חשוד בשוחד ומעצרו הוארך ב-12 יום. הוא נעצר ביום ראשון, עם התפוצצות הפרשה ומעצרם של קרוב ל-20 איש, בהם אישי ציבור ובני משפחת הפשע ג'רושי.

 

גם ראש העיר ראשון לציון, דב צור, נעצר בפרשה. ביטן היה סגנו של צור בעת שנבחר לראש העיר לפני שמונה שנים. צור, שמחר אמור להיות מובא להארכת מעצר נוספת, חשוד בפרשת אולמי LAGO, ונטען כי אפשר מכירת קרקע ליזם שהוא מקורב אליו. חשד החוקרים הוא שהקרקע שעליה נבנה האולם נקנתה במחיר זול יותר, וצור, שלא השתתף בישיבות בשל ניגוד עניינים, תמך מאחורי הקלעים במכירת הקרקע ליזם שהוא חברו של ראש העיר. קודמו של צור בתפקיד, ראש העיר המיתולוגי של ראשון לציון מאיר ניצן, אמר עליו באולפן ynet: "הוא וביטן נפגשו עם קבלנים, אני יכול לדמיין מה היה שם".

 


פורסם לראשונה 06/12/2017 07:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ביטן מגיע לחקירה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים