שתף קטע נבחר

זה האתר הפופולרי ביותר בארץ

קרוב לעשרה מיליון מטיילים ביקרו השנה בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים בישראל. אילו אתרים נמצאים בחמישייה הפותחת מבחינת הישראלים? איפה התיירים מעדיפים לטייל בארץ ומה האתר שטיפס למקום הראשון השנה? כל התשובות והמספרים בפנים

שיאים נוספים נשברים ולא רק בשחקים: אנחנו רגילים לדווח כאן על שבירת שיאים כמעט מדי חודש, הן מבחינת מספר הישראלים שנוסעים לחו"ל והן מצד התיירים המגיעים לארץ. הפעם מדובר בשבירת שיא מכובדת לא פחות בין האתרים שבישראל. כ-9,505,000 מטיילים ביקרו במהלך השנה האחרונה בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים ברחבי הארץ. כך עולה מנתוני סיכום שנת 2017 של רשות הטבע והגנים שפורסמו אתמול (ד'). מדובר בגידול של 6.5 אחוזים במספר המטיילים לעומת השנה שעברה (כ-8,931,000 מטיילים ב-2016).

 

 

האתר האהוב ביותר על המטיילים בשנה האחרונה היה גן לאומי קיסריה – שם ביקרו כ-712 אלף בני אדם השנה (לאחר שהיה במקום השני בשנה שעברה אחרי גן לאומי אשקלון). אם מחשיבים בדירוג גם את הגנים הלאומיים שבהם חוף ים, אז במקום השני מתייצב גן לאומי חוף פלמחים – שם ביקרו כ-698 אלף בני אדם.

 

בהמשך הדירוג: גן לאומי מצדה עם כ- 684 אלף מבקרים, גן לאומי נחל אלכסנדר – חוף בית ינאי עם כ-551 אלף מבקרים ושמורת הטבע עין גדי עם כ-491 אלף מבקרים.

במקום ה-1 השנה: גן לאומי קיסריה (צילום: מנו גרינשפן) (צילום: מנו גרינשפן)
במקום ה-1 השנה: גן לאומי קיסריה(צילום: מנו גרינשפן)

במקום ה-2 באתרים הפופולריים: גן לאומי חוף פלמחים (צילום: אמיר חן) (צילום: אמיר חן)
במקום ה-2 באתרים הפופולריים: גן לאומי חוף פלמחים(צילום: אמיר חן)
 

ברשות הטבע מתגאים במיוחד בכך שהשנה חל גידול של כ-30% במספר התיירים מחו"ל שביקרו בשמורות ובגנים הלאומיים. זאת, בין היתר, בזכות שיתוף הפעולה שהתהדק בשנה האחרונה עם משרד התיירות.

 

בקרב התיירים מחו"ל, האתר הפופולרי ביותר היה מצדה – שבו ביקרו כ-423 אלף תיירים מחו"ל. אחריו גן לאומי קיסריה (338 אלף), קומראן (260 אלף), שמורת הבניאס (230 אלף) ושמורת עין גדי (170 אלף).

684,000 מטיילים והמקום ה-3: גן לאומי מצדה (צילום: מנו גרינשפן) (צילום: מנו גרינשפן)
684,000 מטיילים והמקום ה-3: גן לאומי מצדה(צילום: מנו גרינשפן)

גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי (צילום: רשות הטבע והגנים) (צילום: רשות הטבע והגנים)
גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי(צילום: רשות הטבע והגנים)

נחל דוד בשמורת עין גדי במקום החמישי (צילום: נצח פרביאש)
נחל דוד בשמורת עין גדי במקום החמישי(צילום: נצח פרביאש)
 

בקרב המטיילים הישראלים הרשימה שונה, והם מיקמו בראש את קיסריה – שבה ביקרו כ-374 אלף ישראלים. אחריה בדירוג גן השלושה (הסחנה) עם כ-345 אלף מטיילים, שמורת עין גדי (322 אלף), גן לאומי ירקון (276 אלף) – ובסוף, בשונה מהתיירים מחו"ל, מצדה עם כ-261 אלף ישראלים שביקרו באתר.

 

במהלך השנה לנו כ-454 אלף מטיילים ב-23 חניוני הלילה שבתשלום ברחבי הארץ. אין נתונים לגבי כמות הלינות בכ-130 חניוני הלילה שאינם בתשלום.

 

בשנת 2017 ישראל התחדשה ב-14 שמורות טבע וגנים לאומיים חדשים בשטח כולל של 62,740 דונם. לשם השוואה, בשנה שעברה הוכרזו רק 6 שמורות וגנים לאומיים חדשים בשטח כולל של 8,213 דונם בלבד.

גן השלושה (הסחנה): במקום ה-2 בהעדפות הישראלים (צילום: יח"צ)
גן השלושה (הסחנה): במקום ה-2 בהעדפות הישראלים(צילום: יח"צ)
  

גן לאומי קומראן: במקום ה-3 בהעדפת התיירים בארץ (צילום: יעקב שקולניק) (צילום: יעקב שקולניק)
גן לאומי קומראן: במקום ה-3 בהעדפת התיירים בארץ(צילום: יעקב שקולניק)

בין השמורות והגנים הלאומיים שהוכרזו או הורחבו: שמורת טבע קציר, שמורת להב דרום, גן לאומי צבעי מכתש רמון, שמורת הר גיורא, גן לאומי הרי יהודה, גן לאומי תל לכיש ותל מראשה וגן לאומי גבעות לכיש.

  

הישג חשוב נוסף הוא ההכרזה על מכתש רמון כ"שמורת אור כוכבים" בינלאומית – תואר נכסף שניתן עד כה רק ל-54 שמורות טבע מ-15 מדינות ברחבי העולם. ההכרזה צירפה את מכתש רמון לרשימת האתרים ברחבי העולם שבהם, במרבית לילות השנה, תנאי הצפייה בכוכבים הם קרובים לאידיאליים.


ברשות הטבע והגנים השלימו במהלך השנה הנגשה של שמונה אתרים עבור בעלי מוגבלויות, בהם הגנים הלאומיים ירקון, בית גוברין ותל באר שבע. במהלך 2018 מתכננת הרשות להשלים הנגשה לעוד כ-30 אתרים.

 

עוד בוצעו בשנה האחרונה עבודות שימור ב-24 גנים לאומיים, בהם חומות ירושלים, מבצר נמרוד, תל דן, המונפור, אפולוניה ועוד. כמו כן, הוכשרו כ-70 ק"מ נוספים ב"שביל ישראל באופניים".

 

בצד הפחות נעים של הטיולים בשנה האחרונה, לקחו פקחי רשות הטבע והגנים חלק בכ-550 מקרי חילוץ שונים של מטיילים, כאשר ב-109 מקרים המטיילים חולצו ללא פגיעות. חמישה אירועים הסתיימו, למרבה הצער, במוות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מנו גרינשפן
האתר הפופולרי ביותר על ידי המטיילים בארץ: גן לאומי קיסריה
צילום: מנו גרינשפן
מומלצים