שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: shutterstock
  אושר: 18 מגדלים במתחם ההסתדרות בגבעתיים
  ועדות התכנון אישרו תוכנית התחדשות עירונית לעיר, הכוללת פינוי של כ-40 מבני שיכון עם כ-900 דירות והקמת כ-2,600 יחידות דיור חדשות, במגדלים של 36-25 קומות. במסגרת התוכנית יהפכו מבני השיכון למבני ציבור, על מנת לשמר את אופי הבנייה של העיר

  הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב, החליטה היום (ה') לאשר תוכנית התחדשות עירונית רחבת היקף במתחם ההסתדרות בגבעתיים. התוכנית כוללת הקמת מתחם מבני ציבור במרכזה, ומסביבו 18 מבני מגורים של 36-25 קומות עם כ-2,600 יחידות דיור.

   

  לכתבות נוספות בערוץ נדל"ן:

  פינוי-בינוי: רשות המסים נכונה לפטור דיירים קשישים ממגבלות המיסוי

  קומות ההפרדה. צפו: פרויקט דיור ״לא לספרדים״ 

   

  התוכנית חלה על שטח של כ-100 דונם, במתחם שבין דרך אלוף שדה בדרום לרחוב המאבק במערב. במתחם קיימים כיום כ-40 מבני שיכון טוריים ישנים בני 4-2 קומות, עם 914 יחידות דיור. הוועדה מציעה להסב חלק ממבנים אלו למבני ציבור, על מנת לשמר את אופי הבנייה הייחודי של העיר, אולם הדבר נותר לשיקול דעתה של העירייה.

  תוכנית מתחם ההסתדרות בגבעתיים (האדריכלים רותי הרשקוביץ ואמנון בר אור) (האדריכלים רותי הרשקוביץ ואמנון בר אור)
  תוכנית מתחם ההסתדרות בגבעתיים(האדריכלים רותי הרשקוביץ ואמנון בר אור)

  מבני הציבור מיועדים, בין היתר, עבור גני ילדים, מעונות יום ומתנ"סים, דיור מוגן ומעונות סטודנטים. בקומות התחתונות של מבני המגורים, הפונים לרחוב ההסתדרות, יוקצו שטחי ציבור שיסייעו לרשות המקומית לתת מענה לצרכי ציבור שכונתיים כדוגמת גני ילדים, מעונות יום, טיפות חלב ושימושים ציבוריים נוספים.

   

  המתחם כולו תוכנן כיחידה אחת, אך הוא מורכב מ-11 מתחמים קטנים, שיבוצעו באופן נפרד על ידי יזמים אשר כבר נמצאים בהתקשרויות מקדמיות עם דיירי המתחם. מתוך כלל יחידות הדיור החדשות, 20% יוקצו עבור דירות קטנות בשטח עד 63 מ"ר, 40% לדירות של 100 מ"ר, ושטח יתרת הדירות יקבע על ידי מבקש ההיתר.

   

  מבני הציבור במרכז מיועדים להשתלב עם 15 דונם של שטחי ציבור, באופן שיהווה ריאה ירוקה בלב המתחם. בנוסף, רחוב המאבק הנמצא בחלק המערבי של התוכנית, יהפוך לשדרה עירונית ראשית המלווה בחזית מסחרית. לאורך הרחוב תינטע שדרת עצים ויוקמו שבילי אופנים לצד הרחבת מדרכות, במטרה לאפשר גישה נוחה לקווי הרכבת הקלה ולמוסדות הציבור.

   

  התוכנית גובלת עם תוכנית מתחם כורזין שאושרה לאחרונה, המהווה מוקד תעסוקה עתידי. כמו כן היא ממוקמת בסמיכות לשתי תחנות של הרכבת הקלה - הקו הסגול שיעבור לאורך דרך אלוף שדה, בסמוך לחלק הדרומי של התוכנית, והקו הצהוב שיעבור בסמוך לצפון התוכנית, לאורך דרך יצחק רבין.

   

  התוכנית נערכה על ידי האדריכלים רותי הרשקוביץ ואמנון בר אור. מתכננת מחוז תל אביב במינהל התכנון, נעמי אנג'ל, מסרה כי "תוכנית זו הינה חלק ממהלך כולל לקידום תוכניות להתחדשות עירונית בגבעתיים. בנוסף להגדלת ההיצע ביחידות הדיור, התוכנית נותנת מענה לצרכים של העיר כולה - בתי ספר, גני ילדים, מבני תרבות וקהילה, לצד פארק עירוני ודיור בר השגה".

   

  מובילי קבוצות המתנגדות לתוכניות הבינוי של עיריית גבעתיים מסרו בתגובה, כי "אנו סבורים שמדובר בתוכנית רעה שמעמיסה על האזור הרבה מעבר לקיבולת שלו, וכי אפשר וצריך לתכנן אחרת ולשים דגש רב יותר על צפיפות וגבהים נמוכים יותר, תשתיות הולמות, תחבורה וחניה".

   

  מעיריית גבעתיים נמסר בתגובה: "תוכנית מתחם ההסתדרות הוכנה לפני כ-15 שנה, אך קודמה רק בשנים האחרונות. בתצורתה החדשה ולאחר שהושקעה בה מחשבה ותכנון מחודש על ידי מתכננת הערים נעמה מליס, האמונה גם על תוכנית המתאר, הוכנסו בה תיקונים ושיפורים משמעותיים, הכוללים בין היתר את ביטול מתחם השימור, הפחתה משמעותית בגובה הבניינים, הוספת מבני ציבור וחינוך ועוד. כעת, כשהתוכנית ישימה ושפויה, יוכלו תושבי המתחם, אחרי שנים רבות של המתנה, לחדש את בתיהם הישנים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האדריכלים רותי הרשקוביץ ואמנון בר אור
  הדמייה של המתחם החדש
  האדריכלים רותי הרשקוביץ ואמנון בר אור
  מומלצים