שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  12 המחלות המפחידות בעולם: הסימנים שדורשים תשומת לב

  עיוורון, סרטן, זיהומים קטלניים, אלצהיימר, שיתוק - כל מחלה גדולה מתחילה בסימנים קטנים. נכון, לא כל כאב ראש הוא סימן לגידול במוח ולא כל שיעול מבשר על סרטן הריאות, אבל במקרים רבים ניתן להציל את המצב ולתת טיפול מתאים מיד עם התפרצות המחלה. מדריך

  המחלות שכולנו מפחדים מהן: הן כרוניות, לעתים קטלניות או חשוכות מרפא, והמשותף להן הוא שכולנו מייחלים לא להתמודד עמן. עם זאת, במקרים רבים זיהוי מוקדם של התסמינים הראשונים עשוי באמת להציל את חייכם.

   

  נכון, בעולם הרפואה אין "מאה אחוז" - התסמינים עלולים להופיע רק אצל חלק מהחולים, ולעתים המחלות אינן נותנות כל התראה מוקדמת ופורצות בהפתעה. אבל במקרים רבים, כשמופיעים סימני האזהרה, אין ספק שחובה להגיע לבדיקה רפואית בדחיפות. 

   

  כולנו מייחלים לא להתמודד איתן. מחלות מפחידות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  כולנו מייחלים לא להתמודד איתן. מחלות מפחידות(צילום: shutterstock)
   

  אספנו בשבילכם כמה מהמחלות השכיחות והמסוכנות ביותר, ועמן התסמינים הראשונים שעשויים להתלוות אליהן. יש לציין כי במרבית המקרים הסימנים המצוינים כאן אינם מעידים בהכרח על מחלה מסוכנת, אך כאשר קיים ספק - אין ספק: גשו לבדיקה אצל הרופא המטפל, שיידע לאתר את כל הסימנים הרלוונטיים, להצליבם עם בדיקה גופנית שלכם, ולהפנות אתכם להמשך בדיקות וטיפול:

   

  מה זה:

  אלח דם (ספסיס) הוא מצב בו חודר חיידק לזרם הדם (ולעתים נדירות יותר, וירוס) וגורם לשרשרת תגובות קטלניות, שעלולות, ללא טיפול נכון, להסתיים תוך שעות במוות. בסיכון גבוה לזיהום כזה נמצאים תינוקות, קשישים, ובעלי מערכת חיסונית חלשה. עם זאת מקרים רבים מתרחשים דווקא באנשים בריאים, כמו חיילים, תלמידי ישיבות, סטודנטים במעונות, ואנשים החיים בעוני ובצפיפות. קשה לצפות מי ילקה בזיהום הקטלני, אולם הסימנים המוקדמים דורשים מיידית לרוץ למיון לבדיקות.

   

  הסימנים המוקדמים:

  חום גבוה בשילוב עם ירידה במצב ההכרה או ישנוניות יתר, דופק מהיר, קשיי נשימה, או הופעת דימומים תת עוריים (פטכיות) שאינן נעלמות בלחיצה או שנראות גם מבעד כוס.

   

  צפו: כך תזהו זיהום בדם בבית  

   

  מה זה:

  20 אלף ישראלים לוקים מדי שנה בשבץ, אחד מגורמי התמותה העיקריים אצלנו. מדובר במצב חירום רפואי שנגרם בשל חסימת כלי דם במוח, והרס תאי המוח תוך דקות ספורות. ללא טיפול מיידי נוגד קרישה בבית חולים או צנתור מוח, מתבצע נזק מוחי בלתי הפיך המתבטא בשיתוק, פגיעה בדיבור ולעתים גם במוות.

   

  הסימנים המוקדמים:

  ברוב המקרים, שבץ מוחי גורם לחולשה בחצי גוף, כיוון שכלי הדם שנפגע בדרך כלל מספק דם לחצי "כדור מוח" השולט על החצי הנגדי של הגוף. אם נפגע חצי הכדור השמאלי במוח, הרי שהשיתוק יתרחש בצד הימני של הגוף.

   

  תסמינים נוספים הם בעיות ראייה, קשיי בליעה, עקצוצים, אובדן תחושה, שיתוק בחלק מהפנים הבולט במיוחד בעת ניסיון לחייך (פציאליס), צניחת עפעף, סחרחורת, אובדן קואורדינציה, שינויי אישיות ומצב רוח, עייפות ותשישות. במקרים קשים, שבהם נותקה אספקת החמצן לחלקים המוחיים האחראיים על מערכות חיוניות כמו לב ונשימה, גורם השבץ גם למוות.

   

  צפו: כך נראה שבץ מוחי

   

   

  עוד כתבות בנושא:

  אלו 3 הפריחות המסוכנות שדורשות לרוץ לחדר מיון

  לא רק סלמונלה: 9 החיידקים המסוכנים שנכנסים לכם לאוכל

  לחיות עם HIV: בדיקות תקופתיות שחשוב לבצע

   

  מה זה:

   HIV הוא הנגיף הגורם למחלה, והוא קיצור של ראשי התיבות "נגיף הכשל החיסוני באדם". לאחר ההדבקה, הופך האדם לנשא וקרוי בשפה המקצועית HIV Positive. הנגיף יכול לשכון בגוף שנים רבות מבלי לגרום למחלת האיידס. כל עוד זה המצב, קרוי הנדבק "נשא".

   

  הזמן הממוצע מרגע ההדבקה ב-HIV ועד להופעת סימני מחלת האיידס הראשונים הוא שמונה עד 11 שנים. משך הזמן משתנה באופן ניכר מאדם לאדם, ותלוי בבריאות הבסיסית של האדם, באורח חייו ואף בטיפול תרופתי שעשוי לדחות את ההתפרצות.

   

  כמו בכל מחלה, אבחון מוקדם הוא מילת המפתח. ככל שאבחון המחלה נעשה מוקדם יותר, כך גדלים הסיכויים לדחות את התפרצותה.

   

  הנגיף יכול לשכון בגוף שנים רבות בלי לגרום למחלה. איידס (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הנגיף יכול לשכון בגוף שנים רבות בלי לגרום למחלה. איידס(צילום: shutterstock)
   

  הסימנים המוקדמים:

   בשלב ההתחלתי של ההדבקה, חשים חלק מהנשאים סימנים דמויי שפעת. סימנים אלו אינם נמשכים יותר מכמה ימים, ועשויים לכלול חום, צמרמורות, הזעת לילה או פריחה. אחרים אינם סובלים מתסמינים כלל. עם זאת, יש לזכור כי ייתכן שמדובר בזיהום נגיפי אחר החולף מאליו ואינו קשור לאיידס.

   

  עם התפרצות מחלת האיידס, כמה שנים מרגע ההדבקה, נפגעת מערכת החיסון ומאפשרת למזהמים שונים לחדור לגוף. התסמינים תלויים ברמת מרכיב במערכת החיסון הקרוי CD4 - ככל שרמת ה-CD4 יורדת, כך מתרבים הזיהומים.

   

  מחלות אופייניות כשרמת CD4 נמוכה מ-350 למיליליטר:

  • הדבקה בנגיף הרפס סימפלקס: פצעים וכיבים בפה או באיברי המין מתרחשים בשכיחות גבוהה.
  • הדבקה בחיידק השחפת, הפוגע בעיקר בריאות.
  • פטרת הפה או איברי המין.
  • נון-הודג'קין לימפומה - סרטן של בלוטות הלימפה.

  מחלות אופייניות כשרמת CD4 נמוכה מ-200 למיליליטר:

  • דלקת ריאות מסוג "פנאומוציסטיס קריני פנאומוניה".
  • פטרת הוושט: זיהום פטרייתי מכאיב בתחילת צינור העיכול.

   

  מחלות אופייניות כשרמת ה-CD4 נמוכה מ-100 למיליליטר:

  • דלקת קרום המוח על ידי פטריית קריפטוקוקוס.
  • שיטיון (דמנציה): האטה בפעילות המוח, שכחה, אובדן קשר עם הסביבה.
  • אנצפליטיס טוקסופלזמוזיס: מחלת מוח הנגרמת על ידי טפיל המצוי לרוב בהפרשות חתולים.
  • חוסר תיאבון ואובדן משקל ניכר.

   

  מחלות אופייניות כשרמת ה-CD4 נמוכה מ-50 למיליליטר:

  • מיקובקטריום אביאום: זיהום דם הנגרם על ידי חיידק הקשור למחלת השחפת.
  • זיהום בנגיף ציטומגלו-וירוס: זיהום הפוגע כמעט בכל רקמה בגוף, ובמיוחד בעיניים.

   

  מה זה:

  המחלות לוקמיה ולימפומה פוגעות באלפי אנשים בישראל מדי שנה, ונובעות מחלוקה לא מבוקרת של תאי הדם והלימפה. בלוקמיה, נעצרת התפתחות התאים בשלב מוקדם, כך שנוצרים תאי דם לא בשלים במח העצם שאינם מתפקדים, אינם מגינים מפני זיהומים, מפריעים לתאי דם אחרים להתפתח וגורמים לאנמיה, חוסר בטסיות דם וחשיפת הגוף לזיהומים.

   

  במחלות הלימפומה השונות נוצרים תאים סרטניים בתאי הלימפה, היוצרים גרורות לעבר איברים ואזורי גוף אחרים.

   

  הסימנים המוקדמים:

  הסימנים תלויים בסוג הסרטן ובמיקומו. עשויים להופיע חולשה, עייפות בלתי מוסברת, ירידה במשקל גם כשהתזונה תקינה, הזעות לילה גם כשהטמפרטורה בחדר נמוכה, בלוטות לימפה מוגדלות, גרד הנמשך מעל שישה שבועות ודימומים.

   

  מה זה:

  סרטן המעי הגס והחלחולת הוא אחד מסוגי הסרטן השכיחים ביותר בישראל ומדי שנה מאובחנים כחולים בו 3,200 בני אדם. כמו ברוב מקרי הסרטן, גם סוג זה שכיח יותר בקרב אנשים מבוגרים - למעלה מ-80% מהמקרים מאובחנים בקרב אנשים מעל גיל 60.

   

  שכיח יותר בקרב מבוגרים. סרטן המעי הגס (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  שכיח יותר בקרב מבוגרים. סרטן המעי הגס(צילום: shutterstock)

  עדיין לא ברורים הגורמים לסרטן, אולם על פי ההערכות הוא שכיח יותר במעשנים, באנשים בעלי תזונה עתירת שומן ודלת סיבים, באלה שממעטים בפעילות גופנית ובאנשים בעלי היסטוריה משפחתית של גידולי מעי.

   

  הסימנים המוקדמים:

   לרוב מופיעים באנשים מעל גיל 50 וכוללים יציאות דמיות, שלשול או עצירות הנמשכים מעל שישה שבועות, ירידה בלתי מוסברת במשקל, כאבי בטן, תחושת התרוקנות לא מלאה לאחר יציאה, חולשה, עייפות ואנמיה.

   

  מה זה:

   סרטן השד היא המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל ובעולם המערבי. אחת מכל שמונה נשים תחלה במחלה, אולם אבחון בשלבים מוקדמים מעלה את סיכוי הריפוי ל-90%.


  הסימנים המוקדמים:

  ב-90% מהמקרים הסימן הראשון לסרטן הוא מישוש גוש בשד או בפטמה. עם זאת, קיימים סימנים אחרים שבהם ניתן להבחין: שינוי בצורה או בגודל השד, ורידים מורחבים או בולטים, שקע או בליטה בעור, גירוד עקשני שאינו חולף, הפרשות או פריחה על הפטמה או סביב לה, נפיחות בזרוע או בבית השחי.

   

  מה זה:

   בישראל מאובחנים מדי שנה כ-1,500 אנשים הסובלים מסרטן הריאות, שעישון הוא הסיבה המרכזית להתפתחותו. במקרים נדירים יותר, הוא מופיע גם אצל אנשים שנחשפו לאזבסט או לגז ראדון או אצל כאלה שלא עישנו מעולם.

   

   

  הסימנים המוקדמים:

  שיעול מתמשך, דלקת בחזה שאינה מגיבה לאנטיביוטיקה, קוצר נשימה וצפצופים, שיעול עם הפרשת ליחה דמית, צרידות, קשיי בליעה, כאב בחזה או בכתף בשאיפה עמוקה, איבוד תיאבון וירידה במשקל, עייפות קיצונית וישנוניות, התעגלות קצות האצבעות, נפיחות בבלוטות לימפה בצוואר או מתחת לעצם הכתף. תסמינים אלה הנמשכים מעל שלושה שבועות דורשים בירור נרחב.

  מה זה:

   מאות אנשים בישראל לוקים מדי שנה בסרטן העור, וכמעט 200 איש מתים מהמחלה. ישראל שטופת השמש מביאה אותנו אל אחד המקומות הראשונים בעולם בשיעור התחלואה, שאותו אפשר כמובן להקטין באמצעות הימנעות מחשיפה לקרינת ה-UV המזיקה.


  מקטינים את הסיכון למלנומה. הגנה מפני קרני UV (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מקטינים את הסיכון למלנומה. הגנה מפני קרני UV(צילום: shutterstock)
   

  מדובר במחלה קשה הדורשת את כריתת הגידול, הממהר לשלוח גרורות קטלניות בגוף. 

   

  הסימנים המוקדמים:

  אם גיליתם את אחד הסימנים הבאים עליכם לגשת להיבדק אצל רופא עור, שישקול אם לבצע ביופסיה מהשומה החשודה:

   

   (צילום: shutterstock)

   

  • גודל: התרחבות השומה וגידול שטח הפנים שלה.
  • גיאומטריה: שטח פני שומה רגילה לרוב חלק, בעוד שהסרטני בעל צורה לא אחידה.
  • צבע: שומה סרטנית נוטה להיות בעלת גוון כהה (כחול או שחור או מורכב מכמה צבעים).
  • גבולות: שומה שגבולותיה לא מעוגלים ברורים ומוגדרים חשודה כממאירה.
  • גובה: שומה החשודה כממאירה נוטה להיות גבשושית ובולטת מעל העור.
  • דימום או גירוד: שומה מדממת, מגלידה או מגרדת עלולה להיות סימן חשוד הדורש בדיקה.

   

  מה זה:

  לא ברור מה גורם לרקמות המוח השונות לפתח גידולים, שפירים או סרטניים, אך אין ספק כי מדובר במחלה מבהילה, שלעתים עלולה להיות גם קטלנית.

   

  בזכות רפואת הנוירוכירורגיה המתקדמת, ניתן להציל חלק לא מבוטל מהחולים באמצעות הסרת הגידול, עם או בלי שילוב של הקרנות וכימותרפיה.

   

  הסימנים המוקדמים:

  כאבי ראש עזים חריגים המעירים מהשינה ומוחמרים בזמן שיעול, התעטשות או פעילות גופנית מאומצת, כאבי ראש בשעות הבוקר, בחילות ממושכות, הקאות מרובות, הפרעות בראייה, אפילפסיה, שינוי פתאומי בדיבור ובהיגוי, אובדן חוש הריח, חולשה בצד אחד של הפנים או הגוף, תנועות מהירות לצדדים של העיניים (ניסטגמוס), עפעף נפול, בלט של גלגלי העין, פרכוסים, איבודי הכרה.

   

  כל סימן כזה דורש בדיקת רופא דחופה.

   

  מה זה:

  אלצהיימר היא מחלה ניוונית מתקדמת של המוח, שהורסת בהדרגה את תאי המוח וגורמת להידרדרות ביכולת השכלית, לאובדן זיכרון ולפגיעה ביכולת החשיבה, הריכוז, הלמידה והתקשורת. לעיתים סובלים החולים גם מערנות יתר, מהזיות ומנדודי שינה. רוב החולים מתים בתוך 15-10 שנים מפרוץ המחלה. על פי ההערכות, 1 מכל 5 קשישים סובל מאלצהיימר.

   

  אחד מכל חמישה קשישים סובל מהמחלה. אלצהיימר ()
  אחד מכל חמישה קשישים סובל מהמחלה. אלצהיימר
   

  הסימנים המוקדמים:

  שלב הראשון של המחלה, שנמשך שנתיים עד ארבע שנים, כולל שיכחה של שמות מוכרים מהיומיום, שיכחה של שמות חפצים פשוטים ושיכחה של שמות חברי משפחה וחברים קרובים. בהמשך מופיעים איבוד עניין בפעילויות חברתיות ובתחביבים ופגיעה ביכולת השיפוט.

   

  בשלב השני, שנמשך שנתיים עד שמונה שנים, מתקשה החולה לזהות אנשים שהוא מכיר כמו חברים וקרובי משפחה, הוא לא מצליח לזכור כיצד לסיים מטלות יומיות פשוטות כמו מקלחת וצחצוח שיניים, הוא מגלה בלבול ודאגה גוברים וסובל מהזיות ומנדודי שינה. בשלב השלישי והמתקדם של המחלה, שנמשך שנה עד שלוש שנים, החולה כבר לא מזהה את בני משפחתו הקרובים, מתקשה באכילה, לא מבין משמעות של מילים ולא מסוגל להתלבש, להתרחץ או לשלוט על סוגריו.

   

  מה זה:

  טרשת נפוצה היא המחלה הנוירולוגית השכיחה ביותר הגורמת לנכות אצל צעירים. בישראל לוקים בה כ-5,000 איש, כאשר מדי שנה מאובחנים מעל 100 חולים חדשים. בנוסף, עשרות ילדים סובלים בישראל מהמחלה, גם בגילאים צעירים ביותר. מדובר במחלה אוטואימונית: תאי הדם הלבנים, הקרויים לימפוציטים ושייכים למערכת החיסון, תוקפים, מסיבה שאינה ברורה לגמרי עדיין, את מעטפת המיאלין המקיפה את תאי העצב של מערכת העצבים המרכזית ההכרחית להעברת המידע העצבי. התוצאה היא פגיעה ביכולתם של תאי העצב להעביר אותות כהלכה, והשיבושים העצביים הולכים ומחמירים ככל שגדל מספר התאים הפגועים.

   

  הסימנים המוקדמים:

  המחלה מתפתחת באיטיות, בדרך כלל בגילאי 20 עד 40, ומופיעה פי 2 יותר אצל נשים. סימני המחלה כוללים תחושת עקצוץ בפנים ובקצות הגפיים, חולשה מוטורית בידיים וברגליים, שיתוקים שונים, הפרעות בתחושה, טשטוש בראייה ובתיאום בין שתי העיניים, ליקויים בשיווי המשקל והפרעה בשליטה על הסוגרים.

   

  מאפיינים את המחלה גלים של החמרה בסימפטומים עם הפוגות מלאות או חלקיות לאחריהם. לעתים ישנן הפוגות ממושכות בהתקדמותה. בכמחצית מהמקרים כאמור המחלה מידרדרת, תוך החמרה גוברת והולכת בנכות.

   

  מה זה:

  העיניים הן איבר החישה החשוב ביותר מכלל החושים בהם נעזר האדם לקיומו, ולא בכדי עיוורון פוגע באופן המהותי ביותר בתפקודו של הלוקה בו. בישראל רשומים כ-24 אלף עיוורים ובעלי ליקוי ראיה כבד, מתוך כ-45 מיליון עיוורים ברחבי העולם וכ-160 מיליון בעלי כושר ראייה לקוי. עיוורון עלול להיגרם ממגוון רחב של מצבים, החל בחבלות בעבודה, תאונות דרכים, פגיעות אלימות ופיגועים, וגם בעטיים של מומים מולדים ומחלות גנטיות, החל בזיהומים ודלקות, דרך מחלות אוטואימוניות, מחלות ניוון הרשתית או רטיניטיס פיגמנטוזה (המחלה של אביחי אוחנה, זוכה האח הגדול).

   

  הסימנים המוקדמים:

  איבוד ראייה עלול להתרחש באופן מיידי, לרוב בעקבות חבלות ותאונות, או בצורה הדרגתית בעקבות מחלות ומומים. כך או כך, בכל אחד מהמצבים הבאים יש לפנות בדחיפות לחדר המיון לשם אבחון, כאשר במקרים רבים טיפול מוקדם עשוי למנוע את הידרדרות אובדן הראייה, ובמצבים מסוימים אף להציל אותה

   

  ואלה סימני האזהרה הדורשים פניה דחופה למיון:

   טשטוש ראייה באחת או שתי העיניים, הפרעה בראיית צבעים או ראיית לילה, צמצום שדה הראייה, הופעת פסים כתמים או נקודות בשדה הראייה, צניחת עפעף, הופעת כתמי דמם בעין, הופעת עיגולים כהים סביב העיניים לאחר חבלה ("עיני ראקון"), חוסר יכולת להניע את העיניים לכיוון אחד או יותר, סינוור מאור (פוטופוביה), הופעת מסך שחור על פני חלק מהעין או כל העין, כתם לבן בתוך האישון (העיגול השחור במרכז העין), אישון שנראה לבן ולא אדום בצילום עם פלאש.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  לא כל כאב ראש הוא גידול במוח
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים